ՀՀ գլխավոր դատախազը Հաագայում հանդիպել է Եվրաջասթի նախագահին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀայաստանի Հանրապետության գլխավոր դատախազ Աննա Վարդապետյանը, Նիդերլանդների Թագավորություն կատարած աշխատանքային այցի շրջանակում, 2024 թվականի նոյեմբերի 6-ին Հաագայում հանդիպել է Եվրոպական միության քրեական արդարադատության գործակալության (Եվրաջասթ) նախագահ Լադիսլավ Համրանին:
Աննա Վարդապետյանը շնորհակալություն է հայտել Եվրաջասթի նախագահին ջերմ ընդունելության համար և ընդգծել, որ մեկ տարվա ընթացքում տեղի ունեցող երրորդ հանդիպումը երկու կառույցների միջև զարգացող փոխգործակցության վկայությունն է:
ՀՀ գլխավոր դատախազը կարևորել է 2024 թվականի ապրիլի 5-ին Բրյուսելում ստորագրված՝ Հայաստանի և Եվրաջասթի միջև համագործակցության համաձայնագիրը, որը սեպտեմբերի 10-ին վավերացվել է ՀՀ Ազգային ժողովի կողմից, իսկ սեպտեմբերի 23-ին Հայաստանը Եվրաջասթի հետ ստորագրել է աշխատանքային պայմանավորվածություն:
Հիշեցնենք, որ Համաձայնագիրը հնարավորություն է նախատեսում Հայաստանից Եվրաջասթ գործուղել Համագործակցության հարցերով դատախազ: Դատախազության ներկայացվածությունը Եվրաջասթում հնարավորություն կտա օպերատիվ կապ ապահովել ԵՄ անդամ և երրորդ պետությունների կոնտակտային անձանց հետ, հնարավորություն կընձեռի Հայաստանի Հանրապետությունում նախաձեռնված քրեական վարույթներով իրականացնել առավել արդյունավետ միջազգային-իրավական համագործակցություն:
Հանդիպման ընթացքում կողմերը քննարկել են Համաձայնագրի կիրարկման ուղղությամբ ընթացող աշխատանքները և անդրադարձել երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի:
Եվրաջասթ կատարած այցի ընթացքում ՀՀ գլխավոր դատախազը հանդիպումներ է ունեցել նաև Եվրաջասթում Իտալիայի և Հունաստանի ներկայացուցիչների հետ:

Поддержи А1+!Генеральный прокурор Республики Армения Анна Вардапетян в рамках рабочего визита в Нидерланды 6 ноября провела встречу с председателем Агентства Европейского союза по уголовному правосудию (Евроюста) Ладиславом Хамраном.
Анна Вардапетян поблагодарила председателя Евроюста за теплый прием и подчеркнула, что третья за год встреча является свидетельством развивающегося взаимодействия между двумя институтами.
Генеральный прокурор отметила важность подписанного в Брюсселе 5 апреля 2024 года соглашение о сотрудничестве между Арменией и Евроюстом, которое 10 сентября было ратифицировало Национальное Собрание Армении, а 23 сентября Армения подписала с Евроюстом рабочую договоренность.
Напомним, что соглашение предусматривает возможность направления прокурора Армении в Евроюст. Представительство прокуратуры в Евроюсте предоставит возможность обеспечить оперативную связь с контактными лицами стран-членов ЕС и третьих стран, а также осуществлять более эффективное международно-правовое сотрудничество при уголовных производствах, возбужденных в Республике Армения.
В ходе встречи стороны обсудили работу по реализации Соглашения, а также коснулись других вопросов, представляющих взаимный интерес.
В ходе визита в Евроюст генеральный прокурор Армении также провела встречи с представителями Италии и Греции в Евроюсте.