ԼՂ-ի հայկական մշակութային ժառանգությունը կանգնած է ոչնչացման սպառնալիքի առաջ. ԱԳ փոխնախարար
Աջակցիր «Ա1+»-ինԼեռնային Ղարաբաղի հազարամյակների հարուստ պատմություն ունեցող հայկական ժառանգությունն այսօր կանգնած է ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման սպառնալիքի առաջ։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին հայտարարեց Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարի տեղակալ Վահան Կոստանյանը Մատենադարանում ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության և Կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարարության կողմից ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի հետ համատեղ կազմակերպված համաժողովում ունեցած ելույթի ժամանակ, որը նվիրված է մշակութային ժառանգության պահպանությանը։
Վահան Կոստանյանի խոսքով՝ ժամանակակից աշխարհում մշակութային ժառանգության վրա հարձակումներն ավելանում են, իսկ մշակութային ինքնության ժխտումը կիրառվում է որպես գործիք՝ հակամարտությունների էսկալացիայի և միջազգային կայունությունը խաթարելու համար։
«Կեղծ խոսույթներ են օգտագործվում՝ մշակույթը դարձնելով բաժանարար գործիք, այլ ոչ թե միավորող գործոն։ Ցավոք, նույնիսկ մեր օրերում միջազգային կոնվենցիաների պարտադիր իրավական ուժ ունեցող սկզբունքները և Միավորված ազգերի կազմակերպության Արդարադատության միջազգային դատարանի իրավական պարտադիր ուժ ունեցող որոշումներն անտեսվում են՝ ստեղծելով վտանգավոր նախադեպեր, որոնք սպառնում են մշակութային պաշտպանության գլոբալ համակարգին և արտացոլում միջազգային բազմակողմ ինստիտուտների և մեխանիզմների թուլացումը», - նշեց Վահան Կոստանյանը։
Նրա խոսքով՝ այս դժվարին իրողությունները ծանր հետևանքներ են ունեցել նաև Հարավային Կովկասում, մասնավորապես, Լեռնային Ղարաբաղում, որի հազարամյակների հարուստ պատմություն ունեցող հայկական ժառանգությունն այսօր կանգնած է ոչնչացման և ինքնության խեղաթյուրման սպառնալիքի առաջ Ադրբեջանի կողմից։
Փոխնախարարի խոսքով՝ նման լուրջ վտանգներին դիմակայելու համար ավելի քան երբևէ անհրաժեշտ է ամրապնդել մշակութային ժառանգության պահպանմանն ուղղված ինստիտուտները և գործիքները, ինչպես նաև ուսումնասիրել նորարարական ուղիները մարդկության համատեղ ժառանգությունը պահպանելու համար։

Сегодня армянское наследие Нагорного Карабаха, имеющее богатую тысячелетнюю историю, стоит перед угрозой уничтожения и искажения идентичности.
Как сообщает Арменпресс, об этом заявил заместитель министра иностранных дел Армении Ваан Костанян в ходе выступления в Матенадаране на конференции, посвященной сохранению культурного наследия, организованной министерством иностранных дел РА и министерством образования, науки, культуры и спорта совместно с ЮНЕСКО.
По словам Ваана Костаняна, в современном мире участились нападки на культурное наследие, а отрицание культурной идентичности используется как инструмент эскалации конфликтов и подрыва международной стабильности.
«Используются ложные слова, превращающие культуру в инструмент разделения, а не в объединяющий фактор. К сожалению, даже сегодня юридически обязательные принципы международных конвенций и юридически обязательные решения Международного суда ООН игнорируются, создавая опасные прецеденты, которые угрожают глобальной системе защиты культуры и отражают ослабление международных многосторонних институтов и механизмов", - сказал Ваан Костанян.
По его словам, эти тяжелые реалии имели серьезные последствия и на Южном Кавказе, в частности, в Нагорном Карабахе, чье армянское наследие с богатой тысячелетней историей сталкивается с угрозой уничтожения и искажения идентичности со стороны Азербайджана.
По словам замминистра, чтобы противостоять столь серьезным угрозам, как никогда необходимо укреплять институты и инструменты, направленные на сохранение культурного наследия, а также изучать инновационные пути сохранения общего наследия человечества.