Քննարկվեցին հայ-եգիպտական տնտեսական կապերի խորացմանն առնչվող հարցեր
Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության պատվիրակությանը հոկտեմբերի 24-ին հյուրընկալեց Հայաստանում Եգիպտոսի Արաբական Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերենադ Սոլիման Գամիլը:
ՀԱԳՄ-ն ներկայումս նախագահում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության Գործարար խորհրդում, և հանդիպման մասնակիցները դեսպանին ներկայացրին կազմակերպության հիմնական նպատակներն ու խնդիրները, դերակատարությունը տարածաշրջանի տնտեսական ինտեգրման գործում, մինչ այս իրականացված միջոցառումները։
ՍԾՏՀ Գործարար խորհրդի քարտուղարի պարտականություններն իրականացնող, ՀԱԳՄ ծրագրերի ղեկավար Արթուր Ղազարյանը դեսպանին փոխանցեց կազմակերպության նախաձեռնություններից մեկը, ըստ որի առաջարկվում է Սևծովյան տնտեսական համագործակցության կազմակերպության անդամ երկրների բեռների՝ Սուեզի ջրանցքով փոխադրման համար սահմանել որոշակի զեղչ։ Վերջինս հնարավորություն կտա ակտիվացնել տարածաշրանային գործակցության համատեղ ծրագրերը, խորացնել տնտեսական ինտեգրացիոն գործընթացները։
Արտակարգ և լիազոր դեսպան Սերենադ Սոլիման Գամիլը ողջունելի համարեց ցանկացած ինտեգրացիոն ձեռնարկ և պատրաստակամություն հայտնեց հարցը բարձրաձայնել իր երկրի պատկան ատյաններում։
Հանդիպմանն անդրադարձ եղավ Հայաստան–Եգիպտոս երկկողմ տնտեսական կապերին, նշվեցին այն ուղղությունները, որոնք ունեն առաջմղման լավ հեռանկարներ, այդ թվում՝ գյուղատնտեսություն, զբոսաշրջություն, դեղագործություն, շինարարության ոլորտ։
Սերենադ Սոլիման Գամիլի գնահատմամբ՝ քաղաքական առումով երկու երկրների միջև հաստատված է բավական լավ հարաբերություններ, մինչդեռ տնտեսության ասպարեզում իրացվում է առկա ներուժի փոքր մասը միայն։ Այս առումով երկուսեք կարևորվեց Հայաստանի և Եգիպտոսի գործարար համայնքների միջև կապերի ակտիվացումը, Հայաստանի արդյունաբերողների և գործարարների միության ու Եգիպտոսի գործարար կառույցների միջև համագործակցության խորացումը, երկկողմ այցելությունները։

Поддержи А1+!Делегацию Союза промышленников и предпринимателей Армении (СППА) 24 октября приняла Чрезвычайный и Полномочный посол Арабской Республики Египет в Армении Серенад Солиман Гамиль.
В настоящее время СППA председательствует в Деловом совете Организации Черноморского экономического сотрудничества, и участники встречи представили послу основные цели и задачи организации, ее роль в экономической интеграции региона, а также проведенные мероприятия.
Исполняющий обязанности секретаря Делового совета ОЧЭС, руководитель программ Союза промышленников и предпринимателей Армении Артур Казарян довел до сведения посла одну из инициатив организации, согласно которой предлагается установить определенную скидку на перевозку грузов из стран-участниц Черноморского экономического сотрудничества через Суэцкий канал. Последнее даст возможность активизировать совместные программы регионального сотрудничества, углубить процессы экономической интеграции.
Чрезвычайный и Полномочный Посол Серенад Солиман Гамиль расценила любую интеграционную инициативу как желательную и выразил готовность поднять этот вопрос в соответствующих структурах своей страны.
На встрече были обсуждены двусторонние армяно-египетские экономические связи, упомянуты направления, имеющие хорошие перспективы для продвижения, в том числе сельское хозяйство, туризм, фармацевтика и строительство.
По словам Серенада Солимана Гамиля, политические отношения между двумя странами достаточно хорошие, тогда как на экономической арене реализуется лишь малая часть существующего потенциала. В этой связи важное значение будет иметь активизация связей между бизнес-сообществами Армении и Египта, углубление сотрудничества между Союзом промышленников и предпринимателей Армении и бизнес-структурами Египта, двусторонние визиты.