Եվրախորհրդարանն Ադրբեջանին կոչ է արել ազատ արձակել հայ գերիներին և ապահովել ԼՂ հայության անվտանգ վերադարձը
Եվրոպական խորհրդարանը «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների ու միջազգային իրավունքի խախտումների եւ Հայաստանի հետ հարաբերությունների» վերաբերյալ բանաձեւն ընդունեց 453 կողմ, 31 դեմ, 89 ձեռնպահ ձայներով։
Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցի փոխանցմամբ՝ ընդունված բանաձեւով Եվրախորհրդարանի պատգամավորները խստորեն դատապարտում են Ադրբեջանի իշխանությունների բռնաճնշումներն ընդդիմության առաջնորդների, լրագրողների, ակտիվիստների դեմ՝ երկրի ներսում եւ արտերկրում։
Ընդգծելով, որ այս ճնշումները հատկապես ուժեղացել են COP 29-ին ընդառաջ՝ ԵԽ-ն կոչ է անում անհապաղ ազատ արձակել կամայականորեն բանտարկված ու կալանավորված բոլոր քաղբանտարկյալներին եւ դադարեցնել բոլոր տեսակի հետապնդումներն ու բռնաճնշումները։ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորները լուրջ մտահոգություն են հայտնում երկրի ներսում ստեղծված վախի մթնոլորտի վերաբերյալ, որը միտված է քաղաքացիական հասարակությանը լռեցնելուն։
«Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները անհամատեղելի են COP 29-ի անցկացման հետ։ ԵՄ առաջնորդներին, մասնավորապես Եվրոպական հանձնաժողովի նախագահ Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենին կոչ է արվում COP 29-ը որպես հնարավորություն օգտագործել՝ հիշեցնելու Ադրբեջանին իր միջազգային պարտավորությունների մասին և բովանդակալից կերպով անդրադառնալու այդ երկրում մարդու իրավունքների վիճակին», - նշված է բանաձեւում։
Եվրախորհրդարանը նաեւ կոչ է անում ԵՄ-ին և նրա անդամ պետություններին անել հնարավոր ամեն ինչ, որպեսզի ՄԱԿ-ի Կլիմայի փոփոխության կոնֆերանսները չհյուրընկալվեն այնպիսի երկրներում, որտեղ մարդու իրավունքների ցուցանիշները վատն են։
Ընդունված բանաձեւով Եվրոպական խորհրդարանի անդամները կոչ են անում ԵՄ-ին դադարեցնել ադրբեջանական գազից կախվածությունը, կասեցնել 2022 թվականի փոխըմբռնման հուշագիրը էներգետիկայի ոլորտում ռազմավարական գործընկերության վերաբերյալ եւ պնդում են, որպեսզի ԵՄ-ի և Ադրբեջանի միջև ապագա գործընկերության համաձայնագրի նախապայման լինի բոլոր քաղբանտարկյալների ազատ արձակումը, իրավական բարեփոխումների իրականացումը և երկրում մարդու իրավունքների վիճակի ընդհանուր բարելավումը։ Եվրախորհրդարանականները հատուկ ուշադրություն են հրավիրում այն հանգամանքի վրա, որ Ադրբեջանը պետք է պատրաստակամություն ցուցաբերի հավատարմորեն ներգրավվելու Հայաստանի հետ խաղաղության համաձայնագրի բանակցություններում և հարգելու Լեռնային Ղարաբաղի հայերի իրավունքները։
Եվրախորհրդարանը վերահաստատում է իր աջակցությունը և՛ Հայաստանի, և՛ Ադրբեջանի ինքնիշխանությանն ու տարածքային ամբողջականությանը։ Եվրախորհրդարանը վճռականորեն աջակցում է երկու երկրների հարաբերությունների կարգավորմանը տարածքային ամբողջականության և սահմանների անձեռնմխելիության փոխադարձ ճանաչման սկզբունքների վրա՝ համաձայն 1991թ. Ալմա-Աթայի հռչակագրի։ ԵԽ-ն վերահաստատում է իր պահանջը՝ ադրբեջանական զորքը պետք է դուրս գա  Հայաստանի ամբողջ ինքնիշխան տարածքից եւ կոչ է անում Ադրբեջանին հարգել Հայաստանի տարածքային ամբողջականությունը։
Եվրոպական խորհրդարանն ընդունված բանաձևով շեշտում է՝ տարածաշրջանում հաղորդակցությունների ապաշրջափակմանը հաղորդակցությանը վերաբերող խնդիրները պետք է բացառապես լուծվեն՝ հարգելով  Հայաստանի ինքնիշխանությունն ու տարածքային ամբողջականությունը։ ԵԽ պատգամավորները զգուշացնում են, որ Հայաստանի դեմ ցանկացած ռազմական գործողություն անընդունելի է և ունենալու է լուրջ հետեւանքներ ԵՄ-Ադրբեջան գործընկերության վրա։
«ԵՄ-ն պետք է պատրաստ լինի պատժամիջոցներ կիրառել ցանկացած ֆիզիկական անձի և կազմակերպության նկատմամբ, որոնք սպառնում են Հայաստանի ինքնիշխանությանը, անկախությանը և տարածքային ամբողջականությանը», - ասված է բանաձեւում։
Բանաձեւը, ողջունելով Եվրոպական խաղաղության հիմնադրամից Հայաստանի զինված ուժերին հատկացված օգնությունը, կոչ է անում Հայաստան-ԵՄ համագործակցությունն էլ ավելի ամրապնդել անվտանգության և պաշտպանության ոլորտում, ինչպես նաեւ դատապարտում է Հայաստանին ուղղված ցանկացած ռազմական ագրեսիա, ուժի կիրառում կամ հիբրիդային սպառնալիք։
Ընդգծելով ԵՄ քաղաքացիական առաքելության կարեւորությունը Հայաստանում՝ եվրախորհրդարանականներն իրենց մտահոգությունն են արտահայտում Ադրբեջանից հնչող զրպարտիչ եւ քննադատական հայտարարությունների ու արշավների վերաբերյալ։ Այս համատեքստում ԵՄ-ին եւ անդամ երկրներին կոչ են անում մեծացնել եւ երկարացնել առաքելության մանդատը։
Բանաձեւը ողջունելով սահմանազատման գործընթացի շրջանակներում Հայաստանի եւ Ադրբեջանի միջեւ ձեռք բերված առաջընթացը՝ կոչ է անում ԵՄ-ին դադարեցնել ցանկացած տեխնիկական և ֆինանսական աջակցություն Ադրբեջանին, որը կարող է նպաստել նրա ռազմական կամ անվտանգության կարողությունների ամրապնդմանը, ինչպես նաեւ կոչ է անում անդամ պետություններին սառեցնել ռազմական և անվտանգության սարքավորումների բոլոր արտահանումներն Ադրբեջան։
Բանաձեւը Ադրբեջանի իշխանություններին կոչ է անում ազատ արձակել բոլոր 23 հայ ռազմագերիներին։ Եվրախորհրդարանականներն Ադրբեջանին կոչ են անում կատարել Արդարադատության միջազգային դատարանի որոշումները՝ ներառյալ Լեռնային Ղարաբաղի հայության անվտանգ, անարգել ու արագ վերադարձի վերաբերյալ որոշումը։ Բանաձեւը հորդորում է  համապարփակ եւ թափանցիկ երկխոսություն սկսել արցախահայության հետ եւ տալ անհրաժեշտ բոլոր երաշխիքները նրանց պաշտպանության, հողի ու սեփականության իրավունքների վերաբերյալ։ ԵՄ կառույցներին կոչ է արվում շարունակել աջակցել Հայաստանին Լեռնային Ղարաբաղից տեղահանվածների հետ կապված հարցերում անհրաժեշտ մարդասիրական կարիքները բավարարելու համար։
Խորը մտահոգություն հայտնելով Լեռնային Ղարաբաղի պատմամշակութային ժառանգության պահպանման վերաբերյալ՝ Եվրոպական խորհրդարանի պատգամավորներն ադրբեջանական իշխանություններին կոչ են անում զերծ մնալ տարածաշրջանում մշակութային, կրոնական կամ պատմական ժառանգության հետագա ոչնչացումից, անտեսումից կամ փոփոխությունից և փոխարենը կոչ են անում պահպանել, պաշտպանել և խթանել առկա հարուստ բազմազանությունը։ ԵԽ պատգամավորները պնդում են, որ Ադրբեջանը պետք է ՅՈՒՆԵՍԿՕ-ի առաքելությանն անհրաժեշտ մուտք տրամադրի Լեռնային Ղարաբաղ։
Բանաձեւը խստորեն դատապարտում է Ադրբեջանի դիվանագիտական ներկայացուցիչների ​​կամ Ադրբեջանի կառավարության եւ խորհրդարանի անդամների հրապարակային վիրավորանքներն ու ուղղակի սպառնալիքները ուղղված ԵՄ անդամ երկրների ընտրված պաշտոնյաներին։ Այս համատեքստում, Եվրոպական խորհրդարանը պահանջում է, որ Ադրբեջանի պաշտոնյաների մուտքը ԵՄ կառույցների շենքեր արգելվի մինչև հետագա ծանուցում։

Поддержи А1+!Европейский парламент (ЕП) принял резолюцию, касающуюся "ситуации в Азербайджане, нарушений прав человека и международного права и отношений с Арменией": 453 голоса за, 31 против и 89 воздержавшихся.
Как передает корреспондент Арменпресс в Брюсселе, принятой резолюцией депутаты Европарламента решительно осуждают репрессии властей Азербайджана в отношении лидеров оппозиции, журналистов, активистов внутри страны и за рубежом.
Подчеркивая, что это давление особенно усилилось накануне COP29, ЕП призывает к немедленному освобождению всех своевольно задержанных и арестованных политических заключенных, к прекращению всех видов преследований и репрессий. Депутаты Европарламента выражают серьезную обеспокоенность создавшейся внутри страны атмосферой страха, направленной на то, чтобы заставить замолчать гражданское общество.
«Постоянные нарушения прав человека со стороны Азербайджана несовместимы с проведением COP29. Лидеры ЕС, в частности президент Еврокомиссии Урсула фон дер Ляйен, призваны использовать COP29 как возможность напомнить Азербайджану о его международных обязательствах и осмысленно заняться ситуацией с правами человека в этой стране", - говорится в резолюции.
Европейский парламент также призывает ЕС и его государства-члены сделать все возможное, чтобы конференции ООН по изменению климата не проводились в странах с плохой ситуацией в области прав человека.
В принятой резолюции члены Европарламента призывают ЕС положить конец зависимости от азербайджанского газа, приостановить действие меморандума о взаимопонимании, о стратегическом партнерстве в энергетической сфере от 2022 года и настаивают на том, чтобы подписание будущего соглашения о партнерстве между ЕС и Азербайджаном было обусловлено освобождением всех политических заключенных, проведением правовых реформ и общим улучшением ситуации с правами человека в стране. Депутаты Европарламента обращают особое внимание на то, что Азербайджан должен проявить готовность добросовестно участвовать в переговорах по мирному соглашению с Арменией и уважать права армян Нагорного Карабаха.
Европейский парламент подтверждает свою поддержку суверенитета и территориальной целостности Армении и Азербайджана. Европарламент решительно поддерживает урегулирование отношений между двумя странами на принципах взаимного признания территориальной целостности и нерушимости границ в соответствии с Алма-Атинской декларацией 1991 года.
ЕП подтверждает свое требование о выводе азербайджанской армии со всей суверенной территории Армении и призывает Азербайджан уважать территориальную целостность Армении.
В принятой резолюции Европарламент подчеркивает, что проблемы, связанные с разблокировкой коммуникаций в регионе, должны решаться исключительно с соблюдением суверенитета и территориальной целостности Армении. Депутаты ЕП предупреждают, что любые военные действия против Армении неприемлемы и будут иметь серьезные последствия для партнерства ЕС-Азербайджан.
"ЕС должен быть готов применить санкции против любого физического лица и организации, которые угрожают суверенитету, независимости и территориальной целостности Армении", - говорится в резолюции.
Резолюция, приветствуя помощь, выделенную вооруженным силам Армении из Европейского фонда мира, призывает к дальнейшему укреплению сотрудничества Армения-ЕС в сфере безопасности и обороны, а также осуждает любую военную агрессию, применение силы или гибридные угрозы против Армении.
Подчеркивая важность гражданской миссии ЕС в Армении, депутаты Европарламента выражают обеспокоенность клеветническими и критическими заявлениями и кампаниями, исходящими из Азербайджана. В этом контексте ЕС и его государства-члены призваны расширить и расширить мандат миссии.
Приветствуя прогресс, достигнутый между Арменией и Азербайджаном в рамках процесса делимитации, резолюция призывает ЕС прекратить любую техническую и финансовую помощь Азербайджану, которая могла бы способствовать укреплению его военного или безопасностного потенциала, и призывает государства-члены заморозить весь экспорт военной и безопасностной техники в Азербайджан.
Резолюция призывает власти Азербайджана освободить всех 23 армянских военнопленных. Депутаты Европарламента призывают Азербайджан выполнить решения Международного Суда, в том числе решение относительно безопасного, беспрепятственного и быстрого возвращения армян Нагорного Карабаха.
Резолюция призывает начать всеобъемлющий и прозрачный диалог с арцахскими армянами и предоставить все необходимые гарантии относительно их защиты, земельных и имущественных прав. Документ призывает структуры ЕС продолжать оказывать поддержку Армении в удовлетворении необходимых гуманитарных потребностей в вопросах, связанных с изгнанными из Нагорного Карабаха людьми.
Выражая глубокую обеспокоенность по поводу сохранения исторического и культурного наследия Нагорного Карабаха, депутаты Европарламента призывают власти Азербайджана воздерживаться от дальнейшего разрушения, пренебрежения или изменения культурного, религиозного или исторического наследия в регионе и вместо этого призывают к его сохранению, защите и продвижению существующего богатого разнообразия.
Депутаты СЕ настаивают на том, что Азербайджан должен предоставить миссии ЮНЕСКО необходимый доступ в Нагорный Карабах.
Резолюция решительно осуждает публичные оскорбления и прямые угрозы в адрес избранных должностных лиц стран-членов ЕС со стороны дипломатических представителей Азербайджана или членов правительства и парламента Азербайджана. В этом контексте Европарламент требует запретить до дальнейшего уведомления вход азербайджанских чиновников в здания структур ЕС.