Ucom ընկերության և «Արևորդի» ՀԿ-ի հերթական արևային կայանը տեղադրվել է Վարդենիսում
Աջակցիր «Ա1+»-ինUcom-ի և «Արևորդի» ՀԿ-ի համագործակցության շրջանակում այս անգամ հերթական համայնքային ենթակառուցվածքների զարգացման նախագիծ է իրականացվել Գեղարքունիքի մարզի Վարդենիս համայնքում։
Վարդենիս բնակավայրում գտնվող Գառնիկ Կարապետյանի անվան զբոսայգում համայնքապատկան շինության տանիքի վրա տեղադրվել է 11.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ արևային կայան, որը նախատեսված է զբոսայգու լուսավորության և հարակից այլ էլեկտրական էներգիայի ծախսերը կրճատելու համար, ինչպես նաև ավելցուկը կվերաուղղորդվի համայնքային նշանակության այլ ենթակառուցվածքների հոսանքի ծախսի կրճատմանը։
«Էլեկտրական էներգիայի կայուն աղբյուրներից օգտվելը ոչ միայն թույլ է տալիս համայնքներին խնայել համայնքային բյուջեներն ու ավելի շատ խնդիրներ լուծել բնակիչների համար։ Դա նաև ապրելակերպ է թելադրում, որի կենտրոնում շրջակա միջավայրի պահպանությունն է, հոգատարությունն է բնության և միմյանց նկատմամբ։ Ucom-ն էլ որպես պատասխանատու ընկերություն իր պարտքն է համարում հոգ տանել համայնքերի ու բնության մասին և օրինակ ծառայել այս առումով», - նշել է Ucom ընկերության գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը։
«Այս արևային կայանի տեղադրումը կարևոր քայլ է ոչ միայն համայնքային ենթակառուցվածքների էներգիայի ծախսերի նվազեցման առումով, այլև ցուցիչ է այն ապրելակերպի, որը կդարձնի մեր համայնքները ավելի կայուն և շրջակա միջավայրի նկատմամբ ավելի հոգատար։ «Արևորդի» ՀԿ-ում մենք մշտապես աջակցում ենք այնպիսի լուծումների, որոնք խթանում են վերականգնվող էներգիայի կիրառումը՝ նպաստելով մաքուր, էներգաարդյունավետ և ավելի կանաչ ապագայի ձևավորմանը մեր համայնքների համար», - ասել է Արևորդի ՀԿ-ի գլխավոր ինժեներ Մարտին Մարալչյանը։
«Շատ շնորհակալ ենք Ucom ընկերությանը այսպիսի կարևոր ծրագիր իրականացնելու համար` հատկապես Գառնիկ Կարապետյանի այգում, որտեղ դրա կարիքը շատ զգացվում էր։ Արևային կայանների տեղադրումը ոչ միայն ավելի կլուսավորի մեր այգին, որը մեր ծերերի և երիտասարդների ժամանցի վայրն է, այլև զգալի խնայողություն կբերի համայնքի բյուջեին։ Հուսով ենք, որ այսպիսի նախաձեռնությունները կշարունակվեն՝ հանուն մեր համայնքի բարօրության և կայուն ապագայի», - նշել է Վարդենիս համայնքի ղեկավարի առաջին տեղակալ Կարեն Մկրտչյանը։
Նշենք, որ Արևորդի ՀԿ-ի և Յուքոմի համագործակցության շրջանակներում նախորդ տարի ևս իրականացվեց նախագիծ Վարդենիս համայնքում՝ Վանևանում, որտեղ տեղադրվել էր 9.6 կվտ/ժ դրվածքային հզորությամբ կայան։ Այս տարի արևային կայաններ են տեղադրվել նաև Տավուշի մարզի և Սյունիքի մի շարք տարբեր բնակավայրերում։

Поддержи А1+!В рамках сотрудничества компании Ucom и общественной организации SunChild еще один проект по развитию общественной инфраструктуры был реализован на этот раз в общине Варденис Гегаркуникского марза.
В парке имени Гарника Карапетяна поселка Варденис на крыше здания, принадлежащего общине, установлена солнечная электростанция с установленной мощностью 11,6 кВтч, которая призвана снизить затраты на освещение парка и обеспечить другие сопутствующие нужды, а излишки электроэнергии будут перенаправлены на снижение стоимости электроэнергии для других общественных инфраструктур.
«Использование устойчивых источников электрической энергии не только позволяет сообществам экономить муниципальные бюджеты и решать больше проблем жителей. Это также диктует образ жизни, в центре которого охрана окружающей среды, забота о природе и друг друге. Будучи ответственной компанией, Ucom считает своим долгом заботиться о наших общинах и о природе, а также служить примером в этом плане», — отметил генеральный директор компании Ucom, Ральф Йирикян.
«Установка этой солнечной электростанции является важным шагом не только с точки зрения снижения затрат на электроэнергию для общественной инфраструктуры, но и показателем образа жизни, который сделает наши общины более устойчивыми и более экологически сознательными. В организации SunChild мы постоянно поддерживаем решения, которые стимулируют использование возобновляемых источников энергии, способствуя формированию чистого, энергоэффективного и более зеленого будущего для наших общин», — сказал Мартин Маралчян, главный инженер общественной организации SunChild.
«Мы очень благодарны компании Ucom за реализацию такого важного проекта, особенно в парке Гарника Карапетяна, где это было очень нужно. Установка солнечных панелей не только обеспечит лучшее освещение нашего парка, который является местом отдыха для пожилых людей и для молодежи, но и принесёт значительную экономию в бюджет общины. Мы надеемся, что такие инициативы будут продолжаться на благо нашей общины и будут способствовать её устойчивому будущему», - сказал первый замглавы общины Варденис Карен Мкртчян.
Отметим, что в рамках сотрудничества общественной организации SunChild и компании Ucom в прошлом году в Ваневане общины Варденис была установлена электростанция мощностью 9,6 кВт/ч. В этом году солнечные электростанции были установлены также в ряде населенных пунктов Тавушской и Сюникской областей.