Եվրախորհրդարանի լիագումար նիստում կքննարկվի Ադրբեջանի կողմից միջազգային իրավունքի խախտումների, Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին բանաձև
Եվրոպական խորհրդարանի առաջիկա լիագումար նիստում քննարկվելու և քվեարկվելու է բանաձև Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների, միջազգային իրավունքի խախտումների և Հայաստանի հետ այդ երկրի հարաբերությունների վերաբերյալ։
«Բրյուսելում «Արմենպրես»-ի թղթակցին տված հարցազրույցում այս մասին հայտնել է Եվրոպական խորհրդարանի կիպրացի պատգամավոր Կոստաս Մավրիդեսը։
Եվրախորհրդարանի պատգամավորը հարցազրույցում անդրադարձել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի շուրջ բանակցություններին, այդ համատեքստում Ադրբեջանի ապակառուցողական և ագրեսիվ պահվածքին, ՀՀ-ում ԵՄ քաղաքացիական դիտորդական առաքելության հասցեին Բաքվից հնչող կեղծ մեղադրանքներին և այլ թեմաների։
-ԼԵռնային Ղարաբաղի հայության էթնիկ զտում, ռազմական ագրեսիա, պատերազմական հանցագործություններ։ Թվում է, թե Ադրբեջանն ամեն ինչ մարսել է և այսօր հենց ինքն է համարձակվում քննադատել ԵՄ-ին, վերջինիս օժանդակությունը Հայաստանին։ ԵՄ-ն լսում է այդ քննադատությունները, երբեմն նույնիսկ սպառնալիքները ու ի պատասխան նշում է, որ պատրաստ է աջակցել Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին։ Ինչպիսի՞ աջակցություն եք Դուք պատկերացնում, որն իսկապես շոշափելի արդյունք կտա։
-Հայաստան-Ադրբեջան հարաբերությունների կարգավորմանն ուղղված ջանքերին արդյունավետ կերպով աջակցելու համար ԵՄ-ն պետք է առավել լուրջ քննադատության ենթարկի Ադրբեջանին՝  էթնիկ զտումների և Հայաստանի դեմ ռազմական ագրեսիայի համար։ Իրադարձությունները, որոնք Ալիևի վարչակարգի կողմից հստակ մշակված ռազմավարությամբ իրականացվեցին Լեռնային Ղարաբաղում, նպատակաուղղված էին էթնիկ հայ բնակչության տեղահանմանը։ Դա հանցագործություն է մարդկության դեմ և արտահայտում է ներկայիս մոտեցումների ձախողումը։ Ինչ վերաբերում է ներկա իրավիճակին, ԵՄ-ն ոչ միայն միջնորդությամբ պիտի արձագանքի, այլ նաև պետք է  հանդես գա Հայաստանի ինքնիշխանության լիարժեք հարգանքի պահանջով, նաև միաժամանակ պատասխանատվության ենթարկի Ադրբեջանին, եթե այն չդադարեցնի ագրեսիվ գործունեությունը։
Հայերի էթնիկ զտումները դատապարտող Եվրախորհրդարանի բանաձևը ճիշտ ուղղությամբ արված քայլ է, սակայն ավելին է պահանջվում։ ԵՄ-ի կիրառած պատժամիջոցները, որոնք ուղղված են ընդդեմ Պուտինի, չպետք է նպաստեն Ալիևի՝ որպես մեկ այլ հանցագործի գործունեության ծավալմանը։ ԵՄ-ն պետք է վերագնահատի իր հարաբերությունները Ադրբեջանի հետ՝ մասնավորապես հաշվի առնելով մարդու իրավունքների շարունակական խախտումները: Այն կարող է ներառել առևտրային համաձայնագրերի կամ գործընկերության վերանայումը, հատկապես Ադրբեջանի համար կարևոր նշանակություն ունեցող էներգետիկ համագործակցությունը։ Եթե ​​ԵՄ-ն իրականում արժևորում է մարդու իրավունքները, ժողովրդավարությունը և օրենքի գերակայությունը, ապա պիտի կարողանա ապացուցել, որ կարճաժամկետ տնտեսական շահերը չեն կարող գերազանցել սկզբունքային մոտեցումներին։
Ակտիվների սառեցման, ճամփորդությունների սահմանափակման և որոշ տնտեսական համաձայնագրերի կասեցմանն ուղղված պատժամիջոցների սահմանումն Ադրբեջանի դեմ հստակ ուղերձ կլինի, որ Եվրոպան չի հանդուրժում նման գործողություններ: Ավելին, ԵՄ-ն Հայաստանին տնտեսապես աջակցելով և երկրի համար անվտանգության երաշխիքներ ապահովելով, կարող է տարածաշրջանում հավասարակշռել ուժային դինամիկան և իրականում նպաստել խաղաղության շուրջ երկխոսությանը:
-Հայաստանը վերջին շրջանում պարբերաբար հայտարարում է, որ պատրաստ է հենց հիմա ստորագրել խաղաղության պայմանագիրը, իսկ Ադրբեջանը դրան զուգահեռ նորանոր պահանջներ է ներկայացնում խաղաղության պայմանագիրը ստորագրելու համար։ Արդյոք սա չի՞ վկայում այն մասին, որ այդ երկիրը չի ցանկանում խաղաղության հասնել, ու ի՞նչ անելիք ունի ԵՄ-֊ն Ադրբեջանին կառուցողական դաշտ բերելու առումով։
-Ես անմիջական փորձ ունեմ, թե ինչ է նշանակում բռնությամբ արմատախիլ լինել սեփական հայրենիքից: Ես հասկանում եմ նաև այն մարտահրավերները, որոնց բախվում են այն ժողովուրդները, որոնք հանդուրժում և ընդունում են նահանջի դիրքորոշում, ինչն ակնհայտ է Կիպրոսի և Հունաստանի դեպքում՝ Թուրքիայի հետ կապված:
Ճիշտ այնպես, ինչպես մենք Կիպրոսում և Հունաստանում մշտապես բախվում ենք Էրդողանի նեո-օսմանյան ռեժիմի աճող պահանջներին և անօրինական խախտումներին, նույն կերպ Ադրբեջանը շարունակում է նոր պահանջներ ներկայացնել։ Ինչպես արդեն նշել եմ, նպատակային պատժամիջոցներն են, որ իրականում անհրաժեշտ է կիրառել թե՛ Ադրբեջանի, թե՛ Թուրքիայի նկատմամբ՝ նրանց կառուցողական հարթություն բերելու համար։ Սա է այն նպատակը, որի համար մենք պետք է ձգտենք և աշխատենք։
Նման պատժամիջոցներով ոչ միայն կպատժվի վարչակարգն իր գործողությունների համար, այլ նաև կկանխվեն հետագա սրացումները, որով և պարզ կլինի, որ Եվրոպան հանձնառու է միջազգային իրավունքի արժեքներին՝ խաղաղությանը, այլ ոչ թե ագրեսիային։ Սակայն խաղաղության համար երկու կողմերի համաձայնությունն է պետք, և այստեղ էլ ակնհայտ է դառնում, թե որ կողմը խաղաղության նպատակ չունի։
-Ադրբեջանը Հայաստանում տեղակայված ԵՄ քաղաքացիական առաքելությունը որպես անօրինական և խաղաղության գործընթացին վնաս հասցնող գործոն է որակում։ Ինչպե՞ս կմեկնաբանեք ադրբեջանական ռեժիմի նման հայտարարությունները։
-Ես բազմիցս քննադատել եմ Ադրբեջանի կառավարությանը վերջին մի քանի տարիների ընթացքում իր ագրեսիվ և երբեմն հանցավոր գործողությունների համար, և ԵՄ-ի առաքելության օրինականության մասին նման հայտարարությունները մեկնաբանում եմ որպես տարածաշրջանում նրանց կողմից առավել լայն աշխարհաքաղաքական հավակնությունների արտացոլում։ Ավելի կոնկրետ՝ նման հայտարարություններով, որոնք չեն համապատասխանում իրենց շահերին, նրանք փորձում են ապալեգիտիմացնել և խաթարել միջազգային ջանքերը։ Սակայն ԵՄ-ն ձգտում է նպաստել տարածաշրջանի դեէսկալացիային, կայունությանը, խաղաղությանը և օրենքի գերակայությանը: Ավելին, նման հայտարարությունները կարող են ամրապնդել ներքին նարատիվներն Ադրբեջանի ներքին գործերին արտաքին միջամտության վերաբերյալ, կարող են ամրապնդել Ադրբեջանի՝ զոհ լինելու քարոզչությունը և այդպիսով նպաստել այդ երկրում ազգայնական տրամադրությունների ձևավորմանը։
Չնայած Ադրբեջանի պնդումներին՝ Հայաստանում ԵՄ-ի առաքելությունը միանգամայն լեգիտիմ է, քանի որ այն գործում է Հայաստանի կառավարության համաձայնությամբ՝ միջազգային նորմերին և օրենքներին համապատասխան։
Ավելին, չնայած ներկայիս միջազգային դժվարություններին՝ ԵՄ-ի համար շատ կարևոր է հավատարիմ մնալ տարածաշրջանում խաղաղության, կայունության և համագործակցության սկզբունքներին, այլապես այն կկորցնի իր արժեքները, ինչն էլ ցավալի հարված կհասցնի ԵՄ-ի հանդեպ վստահությանը համաշխարհային ասպարեզում:
-Մեկ ամիս հետո Բաքուն կհյուրընկալի COP29-ը, որին ընդառաջ բազմաթիվ միջազգային, մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերով զբաղվող կազմակերպություններ ահազանգում են երկրում առկա բնապահպանական, օրենքի գերակայության, մարդու իրավունքների վերաբերյալ խնդիրների մասին։ Ադրբեջանն այս մտահոգությունները որակում է որպես սև քարոզչություն հայկական լոբբիի կողմից։ Որքանո՞վ են ԵԽ-ում ականջալուր այս հարցերին։
-Եվրոպական խորհրդարանը լրջորեն է արձագանքում  միջազգային իրավապաշտպան կազմակերպությունների կողմից բարձրացված մտահոգություններին։ Թեև հնարավոր է, որ խորհրդարանը ուշ է պատասխանում, և թեև խորհրդարանի տարբեր քաղաքական խմբերի միջև միշտ կան տարաձայնություններ Ադրբեջանին վերաբերող քննարկումների շուրջ, ամեն դեպքում, շրջակա միջավայրի դեգրադացիայի, օրենքի գերակայության բացակայության և մարդու իրավունքների խախտումների վերաբերյալ կարևորագույն հարցերը Եվրախորհրդարանը հետևողականորեն վերահսկում և լուծումներ է առաջարկում իր տարբեր հանձնաժողովների և բանաձևերի միջոցով:
Փաստացի 2021 թվականից ի վեր Եվրախորհրդարանն ութ բանաձև է ընդունել ընդդեմ Ադրբեջանի։ Իսկ վերջերս ադրբեջանցի այլախոհ և ներկայում քաղբանտարկյալ Գուբադ Իբադօղլուն առաջադրվել է Սախարովի անվան մրցանակի՝ կոռուպցիայի դեմ պայքարում իր գործունեության համար: Ես՝ ի թիվս այլ համախոհ գործընկերների, հնարավորության դեպքում բարձրաձայնում եմ վերոհիշյալ խնդիրները խմբային հանդիպումների ընթացքում, ինչպես նաև գրավոր հարցերի և հայտարարությունների տեսքով՝ լիագումար նիստերի և հանձնաժողովի նիստերի ժամանակ:
Ինչ վերաբերում է Ադրբեջանի կողմից հնչող մեղադրանքներին հայկական լոբբիի հասցեին, դա ցինիկ փորձ է օրինական քննադատություններից ուշադրությունը շեղելու և բոլոր նրանց վստահությունը խաթարելու համար, որոնք բարձրացնում են այդ խնդիրները։
Խորհրդարանը միշտ ապահովում է երկրում տիրող իրավիճակի վերաբերյալ համապարփակ ընկալում՝ իրականացնելով իր սեփական հետազոտությունները, ինչպես նաև հաշվի առնելով իր փոխգործակցությունը շահագրգիռ կողմերի հետ, ինչպիսիք են քաղաքացիական հասարակության կազմակերպությունները, իրավապաշտպանները և տարբեր միջազգային կառույցներ:
Վերոնշյալ բոլոր զարգացումների լույսի ներքո Եվրախորհրդարանն այս շաբաթ Ստրասբուրգում կայանալիք լիագումար նիստում կքննարկի և կքվեարկի «Ադրբեջանում իրավիճակի, մարդու իրավունքների և միջազգային իրավունքի խախտումների և Հայաստանի հետ հարաբերությունների մասին» բանաձևը։

На предстоящем пленарном заседании Европарламента будет обсуждена и поставлена на голосование резолюция о нарушениях Азербайджаном прав человека, международного права, а также об отношениях этой страны с Арменией.
Об этом в интервью корреспонденту Арменпресс в Брюсселе сообщил кипрский депутат Европарламента Костас Мавридес.
В интервью депутат Европарламента коснулся переговоров по мирному договору между Арменией и Азербайджаном, деструктивного и агрессивного поведения Азербайджана в этом контексте, ложных обвинений Баку в адрес гражданской наблюдательной миссии ЕС в Армении и других тем.
- Этническая чистка армян Нагорного Карабаха, военная агрессия, военные преступления... Похоже, что Азербайджан все это переварил и сегодня осмеливается критиковать ЕС и его помощь Армении. ЕС прислушивается к этой критике, иногда даже к угрозам, и в ответ отмечает, что готов поддержать усилия, направленные на нормализацию армяно-азербайджанских отношений. Какой Вам видится поддержка, которая даст действительно ощутимый результат?
- Чтобы эффективно поддержать усилия, направленные на нормализацию армяно-азербайджанских отношений, ЕС должен более серьезно критиковать Азербайджан за этнические чистки и военную агрессию против Армении. События, произошедшие в Нагорном Карабахе по четко выработанной стратегии режима Алиева, были направлены на изгнание этнического армянского населения.
Это - преступление против человечности, отражающее провал нынешних подходов. Что касается нынешней ситуации, то ЕС должен не только ответить посредничеством, но и потребовать полного уважения суверенитета Армении, и в то же время привлечь Азербайджан к ответственности, если он не прекратит свою агрессивную деятельность.
Резолюция Европейского парламента, осуждающая этническую чистку армян, является шагом в правильном направлении, но требуется нечто большее. Санкции, применяемые ЕС, направленные против Путина, не должны способствовать развитию деятельности Алиева как очередного преступника. ЕС должен пересмотреть свои отношения с Азербайджаном, особенно в свете продолжающихся нарушений прав человека. Он может включать пересмотр торговых соглашений или партнерства, особенно важного для Азербайджана энергетического сотрудничества. Если ЕС действительно ценит права человека, демократию и верховенство закона, он должен быть в состоянии доказать, что краткосрочные экономические интересы не могут преобладать над принципиальными подходами.
Принятие в отношении Азербайджана санкций, направленных на замораживание активов, ограничение поездок и приостановка некоторых экономических соглашений пошлют ему четкий сигнал о том, что Европа не терпит подобных действий. Более того, поддерживая Армению экономически и предоставляя гарантии безопасности страны, ЕС может сбалансировать динамику сил в регионе и фактически внести вклад в мирный диалог.
- В последнее время Армения регулярно заявляет, что готова подписать мирный договор прямо сейчас, в то время как Азербайджан параллельно предъявляет новые требования по подписанию мирного договора. Разве это не доказывает, что эта страна не желает достижения мира, и что должен сделать ЕС с точки зрения вывода Азербайджана на конструктивное поле?
- Я на собственном опыте знаю, что значит быть насильственно изгнанным с родины. Я также понимаю проблемы, с которыми сталкиваются страны, которые терпят и занимают позицию отступления, как это очевидно в случае Кипра и Греции в связи с Турцией.
Точно так же, как мы на Кипре и в Греции постоянно сталкиваемся с растущими требованиями и незаконными нарушениями неоосманского режима Эрдогана, Азербайджан продолжает выдвигать новые требования. Как я уже отметил, целевые санкции фактически необходимо применить и к Азербайджану, и к Турции, чтобы вывести их на конструктивный уровень. Это цель, к которой мы должны стремиться и работать.
Такие санкции не только накажут режим за его действия, но и предотвратят дальнейшую эскалацию, дав понять, что Европа привержена ценностям международного права: миру, а не агрессии. Однако для мира необходимо согласие обеих сторон, и здесь также очевидно, какая из сторон не стремится к миру.
-Азербайджан называет расположенную в Армении гражданскую миссию ЕС незаконной и фактором, наносящим вред мирному процессу. Как Вы прокомментируете подобные заявления азербайджанского режима?
- Я неоднократно критиковал правительство Азербайджана за его агрессивные, а иногда и преступные действия на протяжении последних нескольких лет, и комментирую подобные заявления о легитимности миссии ЕС как отражение более широких геополитических амбиций Баку в регионе.
Точнее, такими заявлениями, не соответствующими их интересам, они пытаются делигитимизировать и подорвать международные усилия. Но ЕС стремится внести свой вклад в деэскалацию, стабильность, мир и верховенство закона в регионе. Более того, такие заявления могут усилить внутренние нарративы об иностранном вмешательстве во внутренние дела Азербайджана, усилить в Азербайджане пропаганду образа жертвы и тем самым содействовать формированию националистических настроений в этой стране.
Несмотря на претензии Азербайджана, миссия ЕС в Армении полностью легитимна, поскольку действует с согласия правительства Армении, в соответствии с международными нормами и законами.
Более того, несмотря на нынешние международные трудности, для ЕС очень важно придерживаться принципов мира, стабильности и сотрудничества в регионе, иначе он растеряет свои ценности, что нанесет болезненный удар по доверию ЕС в мире.
- Через месяц в Баку пройдет COP29. В преддверии конференции многие международные организации, занимающиеся вопросами прав человека, предупреждают о проблемах экологии, верховенства закона и прав человека в этой стране. Азербайджан квалифицирует эти опасения как черную пропаганду армянского лобби. В какой степени Европарламент прислушивается к этим вопросам?
- Европарламент серьезно реагирует на обеспокоенность международных правозащитных организаций. Хотя возможно, что ЕП опаздывает с реакцией, и хотя между различными политическими группами в парламенте всегда существуют разногласия по поводу дискуссий относительно Азербайджана. В любом случае наиболее важные проблемы, касающиеся ухудшения состояния окружающей среды, отсутствия верховенства закона и нарушения прав человека, Европарламент 0постоянно отслеживает и предлагает решения через свои различные комитеты и резолюции.
Фактически с 2021 года Европарламент принял восемь резолюций против Азербайджана. А недавно азербайджанский диссидент, а ныне политзаключенный Губад Ибадоглу был номинирован на премию Сахарова за деятельность в борьбе с коррупцией. Я вместе с другими коллегами-единомышленниками поднимаю вышеизложенные вопросы по мере возможности на заседаниях групп, а также в форме письменных вопросов и заявлений на пленарных заседаниях и заседаниях комитетов.
Что касается обвинений, выдвинутых Азербайджаном в адрес армянского лобби, то это циничная попытка отвлечь внимание от законной критики и подорвать авторитет всех, кто поднимает эти вопросы.
Парламент всегда обеспечивает всестороннее понимание ситуации в стране, проводя собственные исследования, а также принимая во внимание взаимодействие с заинтересованными сторонами, такими как организации гражданского общества, правозащитники и различные международные институты.
В свете всех вышеперечисленных событий Европейский парламент обсудит и проголосует по резолюции «О ситуации в Азербайджане, нарушениях прав человека и международного права и отношениях с Арменией» на пленарном заседании, которое пройдет в Страсбурге на этой неделе.