Շրջակա միջավայրի նախարարը ընդունել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության ծրագրերի համակարգողին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՇրջակա միջավայրի նախարար Հակոբ Սիմիդյանն ընդունել է Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) տեխնիկական համագործակցության դեպարտամենտի Եվրոպայի բաժնի Հայաստանի Հանրապետության տեխնիկական համագործակցության ծրագրերի համակարգող Կարմինա Խիմենեսին՝ քննարկելու ԱԷՄԳ-ի հետ նախարարության համագործակցության ընթացքը
Ողջունելով տիկին Խիմենեսին, նախարարն անդրադարձել է 2022 թվականի հանդիպման օրակարգին և դրա արդյունքում արդեն իսկ կյանքի կոչված պայմանավորվածություններին․
«Մեր նախորդ հանդիպումից գրեթե երկու տարի է անցել, բայց մենք հասցրել ենք մեծ ծավալի աշխատանք կատարել։ Ձեր այցելության ժամանակ պայմանավորվածություն ձեռք բերվեց այն մասին, որ ԱԷՄԳ-ի կողմից «Սնդիկի մոնիթորինգի կարողությունների ուժեղացումը Մինամատայի կոնվենցիայի պահանջներին համապատասխանեցնելու համար» ծրագրի շրջանակներում կտրամադրվի սնդիկի և մեթիլսնդիկի անալիզատոր և նմուշառման սարքեր:Նշված սարքերն արդեն իսկ ստացվել են 2023-2024 թվականներին և ներկայումս սպասում ենք ԱԷՄԳ-ի փորձագետների այցին, որպեսզի նրանք տեղադրեն սարքերը և իրականացնեն համապատասխան ուսուցում՝ սարքերն անխափան շահագործելու համար: Ուզում եմ շնրհակալություն հայտնել այդ կարևոր սարքավորումների ձեռքբերման հարցում Ձեր աջակցության համար»,-նշել է նախարարը։
Նախարարը նաև անդրադարձել է ոլորտը կարգավորելու նպատակով իրականացված օրենսդրական աշխատանքներին․
«Թույլ տվեք տեղեկացնել, որ այս ընթացքում ընդունվել է «Սնդիկի մասին» օրենքը, որը մինչ այդ չի եղել, որով ստեղծվել է սնդիկի կարգավորման իրավական հենք, ինչը նպաստում է սնդիկի ապօրինի շրջանառության կանխարգելմանը, սնդիկի էկոլոգիապես անվտանգ գործածությանը, մարդու առողջության և շրջակա միջավայրի պահպանմանը սնդիկի և սնդիկի միացությունների վնասակար ազդեցությունից: Ինչպես նաև՝ կանոնոկարգվել են Հայաստանի Հանրապետություն սնդիկի ներմուծման և Հայաստանի Հանրապետությունից սնդիկի արտահանման ընթացակարգերը։
Սահմանվել է սնդիկի հավելիչով ապրանքների ցանկը, որոնց արտահանումը Հայաստանի Հանրապետությունից և ներմուծումը Հայաստանի Հանրապետություն արգելվում է։
Կարմինա Խիմենեսն իր հեթին շնորհակալություն է հայտնել արդյունավետ համագործակցության, ոլորտի կարգավորմանն ուղղված երկրի ջանքերի համար և նշել, որ Ատոմային էներգիայի միջազգային գործակալության (ԱԷՄԳ) հետ շրջակա միջավայրի ոլորտում Հայաստանի Հանրապետության համագործակցությունը նախադեպային է և որպես հաջողված համագործակցության օրինակ կարող է ներկայացվել այլ երկրների։
Կողմերը պայմանավորվել են շարունակել համագործակցությունը կոնվենցիայի շրջանակում և դիտարկել նոր ծրագրերի ու միջոցառումների կյանքի կոչման հնարավորությունները։

462575891_864329635888407_2260234291246086248_n
Министр окружающей среды РА Акоп Симидян принял Кармину Хименес, координатора программ отдела Европы Департамента технического сотрудничества Международного агентства по атомной энергии (МАГАТЭ) для обсуждения вопросов сотрудничества министерства с МАГАТЭ. Министр коснулся итогов встречи 2022 года и уже реализованных по ним договоренностей.
“С момента нашей последней встречи прошло почти два года, но нам удалось проделать большую работу. В ходе Вашего визита была достигнута договоренность о том, что МАГАТЭ предоставит анализатор ртути и метилртути и устройства для отбора проб в рамках программы “Повышение потенциала мониторинга ртути в соответствии с требованиями Минаматской конвенции”. Упомянутые устройства уже были получены в 2023-2024 годах, и в настоящее время мы ожидаем визита специалистов МЭА для установки этих устройств и проведения соответствующего обучения для бесперебойной эксплуатации устройств. Хочу поблагодарить Вас за помощь в приобретении этого важного оборудования”, - сказал министр.
Он также коснулся законодательных работ, проводимых в целях регулирования отрасли. “Сообщаю, что за это время был принят Закон “О Ртути”, которого ранее не было, которым была создана правовая основа для регулирования использования ртути, что способствует предотвращению незаконного оборота ртути, экологически безопасному использованию ртути, охране здоровья человека и окружающей среды от вредного воздействия ртути и ртутных соединений. Также регламентированы процедуры ввоза ртути в Республику Армения и вывоза ртути из Республики Армения”.
Определен перечень товаров с добавлением ртути, вывоз которых из Республики Армения и ввоз в Республику Армения запрещены.
Кармина Хименес поблагодарила за эффективное сотрудничество и усилия по регулированию отрасли и отметила, что сотрудничество Республики Армения с Международным агентством по атомной энергии (МАГАТЭ) в сфере окружающей среды является образцовым и может быть представлено в качестве примера успешного сотрудничества.
Стороны договорились продолжить сотрудничество в рамках конвенции и рассмотреть возможности реализации новых программ и мероприятий.