ՀՀ ԳԱԱ-ի և Չինաստանի  «CORE» ակադեմիայի միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր
Սույն թվականի հոկտեմբերի 11-ին ՀՀ Գիտությունների ազգային ակադեմիան հյուրընկալեց Չինաստանի Ժողովրդական Հանրապետության «CORE» ակադեմիայի պատվիրակությանը՝ պրոֆեսորներ՝ Լի Լեիին, Ռեյմօնդ Ջ. Վուին, տիկին Ֆենգ Լիուին և տիկին Յան Ժենգին։ ՀՀ ԳԱԱ-ի կողմից հանդիպմանը ներկա էին ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ, թղթակից անդամ Հրանտ Մաթևոսյանը, ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս-քարտուղար, թղթակից անդամ Արթուր Իշխանյանը և ՀՀ ԳԱԱ նախագահի  գիտության և տեխնոլոգիաների գծով տեղակալ Վարդան Սահակյանը։
Կողմերը ծանոթացան միմյանց գիտական գործունեությանը, քննարկեցին համագործակցության ուղիները։
Այնուհետև, ՀՀ ԳԱԱ-ի և  «CORE» ակադեմիայի միջև ստորագրվեց համագործակցության հուշագիր։ ՀՀ ԳԱԱ-ի կողմից հուշագիրը ստորագրեց ՀՀ ԳԱԱ փոխնախագահ Հրանտ Մաթևոսյանը, իսկ «CORE» ակադեմիայի կողմից՝ Ռեյմօնդ Ջ. Վուն։
Հուշագրի նպատակն է․
• նպաստել համատեղ նախագծերին կրթական, գիտական, տեխնոլոգիական և մշակութային ոլորտներում
• իրականացնել համատեղ գիտական ​​հետազոտություններ, գիտնականների փոխանակման ծրագրեր
• կազմակերպել համատեղ/փոխադարձ գիտատեխնիկական շրջայցեր, ինչպես նաև գիտական ​​հանդիպումներ, համատեղ լաբորատորիաներ կամ ինստիտուտներ
• իրականացնել գիտության հանրահռչակման գործունեություն երկու կազմակերպությունների համար և խթանել համապարփակ համագործակցությունը երկու կազմակերպությունների հաղորդակցության, հետազոտությունների և միջազգային զարգացման գործում:
«CORE» ակադեմիան ներկայացնում է «International Core Academy of Sciences and Humanities» ակադեմիան և նրա կից հաստատությունները (ներառյալ «Ke Rui» ակադեմիան, «CORE» գիտական ​​կենտրոնները և «CORE» հետազոտական ​​լաբորատորիաները)։

Поддержи А1+!На днях Национальная академия наук РА принимала делегацию Академии CORE Китайской Народной Республики, профессоров Ли Лея, Рэймонда Дж. Вуина, г-жу Фэн Лиу и г-жу Янь Чжэн. На встрече присутствовали вице-президент НАН РА, член-корреспондент Грант Матевосян, академик-секретарь НАН РА, член-корреспондент Артур Ишханян и вице-президент НАН РА по науке и технологиям Вардан Саакян.
Стороны обоюдно ознакомились с научной деятельностью и обсудили пути сотрудничества.
Затем был подписан Меморандум о сотрудничестве между Национальной академией наук РА и Академией “CORE”. Меморандум от имени Национальной академии наук Республики Армения подписал вице-президент Национальной академии наук Грант Матевосян, от Академии CORE - Рэймонд Дж. Вуин.
Целью меморандума является:
Продвижение совместных проектов в образовательной, научной, технологической и культурной сферах,
Совместные научные исследования, программы обмена учёными,
Организация совместных/взаимных научно-технических туров, а также научных встреч, совместных лабораторий или институтов,
Деятельность по популяризации науки для обеих организаций и способствование всестороннему сотрудничеству в области коммуникации, исследований и международного развития двух организаций.
Академия CORE представляет Международную базовую академию наук и гуманитарных наук и дочерние учреждения (включая Академию Ke Rui, научные центры CORE и исследовательские лаборатории CORE).