Fastex-ը` WCIT 2024-ին․ ինչպես են Բիթքոյնը, DeFi հավելվածները և NFT-ն ձևավորում ֆինանսների ապագան (տեսանյութ)
Ս․թ․ հոկտեմբերի 4-7-ը Կարեն Դեմիրճյանի անվան մարզահամերգային համալիրում անցկացվել է  WCIT 2024 «Մտքի ուժը. արհեստական բանականությունը սահմաններից այն կողմ՝ էթիկայի շրջանակում» խորագրով միջոցառումների շարքը։ Fastex-ը համաժողովի գլխավոր գործընկերն էր։
«WCIT-ն հանդիսանում է ոլորտի կարևորագույն միջոցառում, որն անցկացվում է արդեն 28-րդ անգամ։ Համաժողովը մեկ հարկի տակ է համախմբում ոլորտի առաջատարներին, նորարարական տեխնոլոգիաներով հետաքրքրվողներին՝  ստեղծելով  նպաստավոր պայմաններ տնտեսության զարգացման և նոր աշխատատեղերի ստեղծման համատեքստում»,- նշել է WITSA-ի գլխավոր գործադիր տնօրեն Դեն Ի. Քուն։
Fastex-ը՝ որպես միջոցառման գլխավոր գործընկեր, ներկայացրել է իր Web3 պրոդուկտները, ներառյալ՝ Fastex Exchange կրիպտո փոխանակման հարթակը, Fastex Wallet-ը, Fastex Card-ը,  AKNEYE, ftNFT հարթակը, YoCerebrum մետավերս տիրույթը և YoHealth՝ առողջ ապրելակերպը խթանող հավելվածը։
WCIT 2024-ի կարևոր մաս են կազմել պանելային քննարկումները՝  ոլորտի համաշխարհային կարևոր դեմքերի մասնակցությամբ։ Fastex-ի գործադիր տնօրեն Վախթանգ Աբրահամյանը եղել է խոսնակների ցանկում։ Վերջինս ելույթ է ունեցել «Վերափոխված ֆինանասներ․ ինչպես են Բիթքոյնը, DeFi հավելվածները և NFT-ն ձևավորում ֆինանսների ապագան» թեմայով։ Քննարկումը վարել  է  FinTech Armenia-ի գործադիր տնօրեն Ստեֆան Լուկասը։ Պանելային քննարկման մասնակիցների շարքում են եղել  Next Legacy-ից Ջոն Այլաջյանը, Cognaize-ի խորհրդատու Արա Աբրահամյանը, Molengeek-ի գործադիր տնօրեն Իբրահիմ Օուսարին,  Web3 Foundation-ի համահիմնադիր և Blockstars-ի գործադիր տնօրեն Արտյոմ Հարությունյանը։
Վախթանգ Աբրահամյանը, անդրադառնալով ոլորտում առկա փոփոխություններին, ասել է․ «Մրցակցությունը տանում է փոփոխությունների: Այս գործընթացը չի վերաբերում միայն ֆինանսական ոլորտին, ֆինթեք ընկերություններին և ստարտափ նախագծերին։  DeFi, կրիպտո ավանդի և  վարկային հարթակներն այսօր P2P թիրախային խմբի համար կարող են այլընտրանքային տարբերակ հանդիսանալ։ Պետք է սերտ գործակցել և հասկանալ՝ որոնք են փոխակերպումների լավագույն լուծումները բանկային ոլորտի համար»։
WCIT 2024-ի կարևոր դրվագներից է  եղել SpaceX և Tesla ընկերությունների գործադիր տնօրեն Իլոն Մասկի ուղերձը համաժողովի մասնակիցներին, որը փոխանցվել է ամերիկահայ գործարար Ռազմիգ Հովագիմյանի միջոցով։ Իլոն Մասկը հույս է հայտնել, որ հաջորդ անգամ կայցելի Հայաստան։ Նա խոսել է  Starlink-ը Հայաստան բերելու ծրագրերի  և տեղական շուկայում Web3 համայնքի հետ արհեստական բանականության ընձեռած հնարավորություններն ուսումնասիրելու պատրաստակամության մասին։
Fastex-ն արագ զարգացող Web3 էկոհամակարգ է, որն իր օգտատերերին տալիս է հսկայական հնարավորություններ և հարմարավետ միջավայր՝ առաջարկելով
Fastex Exchange կրիպտո փոխանակման հարթակը, Fastex Card-ը, Fastex Wallet-ը և ftNFT-ն՝ իր հարթակներով և ֆիջիթալ սփեյսներով, ինչպես նաև YoHealth՝ առողջ ապրելակերպը խթանող հավելվածը։  Fastex-ը կարևորում է անվտանգ և հուսալի միջավայրի ապահովումը համաշխարհային թվային ֆինանսների զարգացող աշխարհում՝ մշտապես հետևելով ոլորտի միտումներին:

Fastex на WCIT 2024: как биткойн, приложения DeFi и NFT формируют будущее финансов (видео)
С 4 по 7 октября в Спортивно-концертном комплексе им. Карена Демирчяна состоялся конгресс WCIT 2024, который в этом году прошел под названием “СИЛА МЫСЛИ. Искусственный интеллект за пределами границ, в рамках этики”. Генеральным партнером конференции выступила Fastex.
“WCIT - важнейшее мероприятие отрасли, которое проводится в 28-й раз. Конгресс объединяет под одной крышей лидеров отрасли, заинтересованных в инновационных технологиях, создании благоприятных условий в контексте экономического развития и создания новых рабочих мест”, - сказал Дэн И. Кун, генеральный директор WITSA.
Fastex, как главный партнер мероприятия, представил свои продукты Web3, в том числе криптобиржу Fastex Exchange, Fastex Wallet, Fastex Card, AKNEYE, платформу ftNFT, метавселенную YoCerebrum и приложение для продвижения здорового образа жизни YoHealth.
Панельные дискуссии с участием важных мировых деятелей отрасли стали важной частью WCIT 2024. Среди спикеров был и исполнительный директор Fastex Вахтанг Абрамян. Его выступление было посвящено теме: “Трансформированные финансы: как биткойн, приложения DeFi и NFT формируют будущее финансов”. Обсуждение вел Стефан Лукас, исполнительный директор FinTech Armenia. В панельной дискуссии участвовали Джон Айладжян из Next Legacy, консультант Cognaize Ара Абраамян, исполнительный директор Molengeek Ибрагим Усари,  Артем Арутюнян, соучредитель Web3 Foundation и исполнительный директор Blockstars.
Вахтанг Абрамян, коснувшись изменений в сфере, отметил: “Конкуренция ведет к изменениям. Этот процесс касается не только финансового сектора, финтех-компаний и стартап-проектов. Сегодня DeFi, криптовалютные депозитные и кредитные платформы могут стать альтернативным вариантом для целевой группы P2P. Необходимо тесно сотрудничать и понимать, какие решения по трансформации банковского сектора являются лучшими”.
Одним из важных эпизодов WCIT 2024 стало обращение Илона Маска, генерального директора компаний SpaceX и Tesla, к участникам конгресса, зачитанние Размиком Овагкимяном, предпримателем армянского происхождения из США. Илон Маск выразил сожаление, что не смог присутствовать на WCIT и надежду, что он посетит Армению в следующий раз. Маск рассказал о планах по запуску Starlink в Армении и готовности изучить возможности, предоставляемые сообществом Web3 на местном рынке.
О компании Fastex
Fastex - это быстрорастущая экосистема Web3, которая предоставляет своим пользователям огромные возможности и комфортную среду, предлагая,
платформу криптообмена Fastex Exchange, Fastex Card, Fastex Wallet и ftNFT со своими платформами и цифровыми пространствами, а также YoHealth - приложение для продвижения здорового образа жизни. Fastex придает большое значение обеспечению безопасной и надежной среды в развивающемся мире глобальных цифровых финансов, постоянно следуя тенденциям отрасли.