Թարմացված ROG Zephyrus G16. նոր պրոցեսոր՝ բարակ և թեթև կորպուսում
ASUS-ը վաղուց հաստատվել է որպես խաղային նոթբուքերի շուկայում առաջատար և ամեն տարի շարունակում է զարմացնել նոր թարմացումներով: Ապրանքանիշը կենտրոնանում է ոչ միայն հզորության, այլև դիզայնի, էրգոնոմիկայի և նորարարական լուծումների վրա:
Այս տարի ASUS-ը վերաիմաստավորել է հանրահայտ ROG Zephyrus G16 նոթբուքը՝ ներկայացնելով նոր GA605 մոդելը, որն էլ ավելի թեթև և բարակ է: 2024 թվականին թողարկված երկու թարմացված Zephyrus G16 մոդելներն ունեն տարբեր չիպեր: Այսպիսով, բրենդը օգտատերերին հնարավորություն է տալիս ընտրել, թե որ պրոցեսորն է իրենց ավելի հարմար՝ AMD հարթակով GA605-ը, թե Intel հարթակի վրա GU605-ը։
Այս հոդվածում կանդրադառնանք GA605 մոդելի բոլոր առավելություններին, որոնք, ըստ արտադրողների, համատեղում են հզորությունն ու շարժունակությունը:
Ի՞նչ է փոխվել բացի պրոցեսորից
Թիվ մեկ արդիականացումը AMD-ի ինտեգրված նեյրոնային պրոցեսորն է, որը բարելավում է արտադրողականությունն արհեստական բանակնությունով աշխատող հավելվածներում: Ստորև եկեք ավելի մանրամասն կդիտարկենք համակարգչի պրոցեսոը, իսկ այժմ անցնենք այլ փոփոխություններին:
Նախ, նոթբուքը դարձել է ավելի բարակ և թեթև: Երկրորդը, ստեղնաշարն ու թաչփադն էլ ավելի մեծ են և ավելի հարմար են խաղերի և այլ առաջադրանքների համար: Եվ վերջապես, բացի հզոր պրոցեսորից, նոթբուքը ստացել է հովացման բարելավված համակարգ՝ երեք օդափոխիչով և հեղուկ մետաղական ջերմային ինտերֆեյսով։
Բարակ կորպուս և էլեգանտ դիզայն
Նոր ROG Zephyrus G16 (GA605) աներևակայելի բարակ է խաղային նոթբուքի համար, ունի ընդամենը 1,49 սմ հաստություն և կշռում է 1,85 կգ: Նման չափսերը, հաշվի առնելով հզոր պրոցեսորը և NVIDIA GeForce RTX™ 4070 գրաֆիկական քարտը, անհավանական են թվում։
Նոթբուքի կորպուսը պատրաստված է դիմացկուն ալյումինի համաձուլվածքի, իսկ  արտադրության բարդ գործընթացը ներառում է 12 փուլ: Կափարիչի անկյունագծային Slash Lighting LED գիծը ֆիրմային դիզայնի մաս է, որը կարող եք կարգավորել՝ օգտագործելով ավելի քան 10 անիմացիոն ռեժիմը: Ինչ վերաբերում է գունային սխեմային, ապա օգտատերերը կարող են ընտրել սպիտակը կամ մոխրագույնը:
Միաժամանակ, ստեղները ավելացել են 12%-ով, իսկ թաչփադը՝ 37%-ով։ Արտադրողները կատարելագործել են թաչփադը՝ համապատասխանեցնելով այն էկրանի կողմերի հարաբերակցությանը բարելավված կառավարման համար:
AMD-ի պրոցեսորի արտադրողականությունը
Արհեստական բանականությունը կենտրոնական տեղ է զբաղեցնում տեխնոլոգիաների նոր դարաշրջանում, և  ROG Zephyrus G16-ը լիովին պատրաստ է այս հեղափոխությանը: Ինչպես արդեն նշել ենք, այստեղ ներկայացված է վերջին AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 պրոցեսորը՝ 12 միջուկով և 24 հոսքերով: Այս բնութագրերը կարևոր են AI-ի հետ կապված առաջադրանքների կատարման համար: AMD Ryzen AI XDNA 2 նյարդային պրոցեսորն ապահովում է մինչև 50 TOPS (տրիլիոն գործողություն վայրկյանում) էլ ավելի արդյունավետ աշխատանքի համար:
Zephyrus G16-ը իդեալական է այն հավելվածների համար, որոնք պահանջում են բարձր մշակման հզորություն: Սա վերաբերում է ոչ միայն ռեսուրսներ պահանջող խաղերին, այլ նաև Windows Copilot-ին, ինչպես նաև գրաֆիկայի և բովանդակության խմբագրման ծրագրերին և հավելվածներին: Թարմացված նոթբուքը հագեցած է NVIDIA GeForce RTX 4070 գրաֆիկական քարտով, որն առաջարկում է մինչև 321 TOPS AI առաջադրանքների համար։ Այսպիսով այս սարքն ապահովում է ծայրահեղ արդյունավետություն և արագություն AI-ի վրա աշխատող հավելվածներում:
AI-ի աջակցությամբ գրաֆիկական քարտ
NVIDIA GeForce RTX 4070-ը պատասխանատու է նոթբուքի գերարդյունավետ աշխատանքի համար։ Մինչև 321 TOPS հզորությամբ և 105 Վտ առավելագույն ջերմային փաթեթով վիդեո քարտը հիանալի է աշխատում ոչ միայն խաղերում, այլև խմբագրման, պատկերների և կոդի գեներացման համար նախատեսված ծանր հավելվածներում: RTX 40 Series-ն աջակցում է ավելի քան 100 պրոֆեսիոնալ հավելվածներին, ներառյալ Adobe Creative Cloud-ը և DaVinci Resolve-ը:
Առանձնահատուկ ուշադրություն պետք է դարձնել DLSS 3 և Reflex տեխնոլոգիաներին, որոնք խաղը դարձնում են հնարավորինս հարթ և արձագանքող: DLSS 3-ն օգտագործում է արհեստական բանականությունը լրացուցիչ կադրեր ստեղծելու համար, ինչը թույլ է տալիս կրկնապատկել կադրերի հաճախականությունն այնպիսի խաղերում, ինչպիսիք են Cyberpunk 2077-ը և Fortnite-ը: Սա հատկապես օգտակար է բարձր գրաֆիկական պարամետրեր պահանջող խաղերում, որտեղ կարևոր է յուրաքանչյուր լրացուցիչ FPS-ը: Reflex-ը, իր հերթին, նվազեցնում է խաղացողի գործողությունների և էկրանի արձագանքի ուշացումը՝ ավելի ճշգրիտ կառավարելու համար, ինչը անփոխարինելի է, օրինակ՝ շութերների դեպքում, որոնք արագ արձագանքում են պահանջում։
GeForce RTX 40-ը նաև արագացնում է արհեստական բանականության գեներատիվ գործիքները, ինչը զգալիորեն բարելավում է նմանատիպ առաջադրանքների կատարումը և հեշտացնում ստեղծագործական գործընթացները:
Պատկեր և ձայն
Անկախ նրանից, թե 2024 թվականի Zephyrus G16-ի որ մոդելն եք ընտրում, էկրանը կմնա նույնը: Այս նոթբուքն ունի 2,5K կետայնությունով ROG Nebula OLED էկրան՝ 240 Հց թարմացման արագությամբ: Արդյունքում ստանում եք անհավատալի պատկերի դետալիզացիան ու սահունությունն է՝ նույնիսկ ամենադինամիկ խաղերում։
1,000,000:1 ցայտագունության բարձր հարաբերակցությունը և VESA DisplayHDR™ True Black 500 տեխնոլոգիայի աջակցությունն ապահովում են խորը, հարուստ գույներ՝ անկախ լուսավորությունից, ինչը հատկապես կարևոր է մուգ ֆոն ունեցող խաղերում:
100% DCI-P3 գունային ծածկույթ ունեցող ունիվերսալ էկրանը նախատեսված է ոչ միայն խաղերի համար, այլև շուկայում լավագույններից է մեդիա բովանդակության և գրաֆիկայի հետ աշխատելու դեպքում:
Նոթբուքը հագեցած է NVIDIA G-SYNC տեխնոլոգիայով՝ արագ շարժվող տեսարաններում հարթ, հստակ գործողություններ ստանալու համար, նույնիսկ երբ կադրերի արագությունը նվազում է: Ընդամենը 0,2 մվ արձագանքման ժամանակով կարող եք անմիջապես արձագանքել էկրանի փոփոխություններին:
Թարմացված մոդելի ձայնը նույնպես զգալիորեն բարելավվել է։ Վեց ներկառուցված բարձրախոսներ՝ ներառյալ երկուսը ցածր հաճախականությամբ, ապահովում են բարձր և հստակ ձայն: Բասերի ցածր սահմանն այժմ 100 Հց է՝ խաղերում և ֆիլմերում հիանալի ձայն ստանալու համար: Ընդհանուր առմամբ, նախկին մոդելների հետ համեմատ ձայնի ծավալն ավելացել է 47%-ով:
Ունիվերսալ նոթբուք
Թարմացված ROG Zephyrus G16-ը համալրում է այս տարի թողարկված ժամանակակից ASUS նոթբուքերի շարքը՝ հաշվի առնելով արհեստական բանականության ինտեգրումը։
Չնայած այն հանգամանքին, որ ROG (Republic of Gamers) շարքի ցանկացած նոթբուք հիմնականում խաղային սարք է, պետք է նշել դրա ունիվերսալությունը։ AMD Ryzen AI 9 HX 370 պրոցեսորը, RTX 40 գրաֆիկական քարտը և բարձրորակ OLED էկրանը հարմար են ոչ միայն խաղերի, այլև բարդ մասնագիտական ​​առաջադրանքների համար, ինչպիսիք են գրաֆիկան, ռենդերինգը, վիդեո խմբագրումը և այլն: Ավելին, նման առաջադրանքների համար այն թեթև է և շարժական։ Թեստերը ցույց են տալիս, որ այն լիցքավորվում է 0-ից մինչև 50% ընդամենը 30 րոպեում, ինչպես նաև աջակցում է Wi-Fi 7-ին։ Այսինքն՝ կարող եք խաղեր խաղալ, աշխատել գրաֆիկայի հետ և AI հավելվածներում՝ չզոհաբերելով հարմարավետությունն ու շարժականությունը։

Поддержи А1+!Компания ASUS уже давно зарекомендовала себя как лидер на рынке игровых ноутбуков, и каждый год продолжает удивлять новыми обновлениями. Бренд фокусируется не только на мощности, но и дизайне, эргономике и инновационных решениях.
В этом году ASUS переосмыслила популярный ноутбук ROG Zephyrus G16, представив новую модель GA605, которая еще легче и тоньше. Две обновленные модели Zephyrus G16, выпущенные в этом году представлены с разными чипами. Таким образом, бренд предоставляет пользователям возможность выбирать, какой процессор им больше подходит: GA605 на платформе AMD или GU605 на платформе Intel.
В этом обзоре мы разберем все плюсы модели GA605, которая, по словам, производителей, сочетает в себе мощность и мобильность.
Что нового, кроме процессора?
Безусловно, обновлением номер один является процессор от AMD со встроенным нейронным процессором, который повышает производительность в приложениях с поддержкой ИИ. Более подробно остановимся на мозге компьютера ниже, а теперь перейдем к другим изменениям.
Во-первых, ноутбук стал еще тоньше и легче. Во-вторых, клавиатура и тачпад стали еще больше и удобнее для использования для игр и других задач. Ну и наконец, в дополнение к мощному процессору, ноутбук получил улучшенную систему охлаждения с тремя вентиляторами и жидкометаллическим термоинтерфейсом.
Тонкий корпус и элегантный дизайн
Новый ROG Zephyrus G16 (GA605) невероятно тонкий для игрового ноутбука: толщина всего 1,49 см, и вес — 1,85 кг. Такие габариты с учетом мощного процессора и видеокарты NVIDIA GeForce RTX™ 4070 кажутся чем-то невероятным.
Выполненный из прочного алюминиевого сплава, корпус ноутбука проходит сложный производственный процесс, включающий 12 этапов. Диагональная светодиодная полоска Slash Lighting на крышке — это фирменный элемент дизайна, который можно настроить с помощью более 10 анимационный режимов. Что касается цветовой гаммы, можно выбрать в белом либо сером цвете.
При этом клавиши увеличились на 12%, а тачпад на 37%. Производители усовершенствовали тачпад, чтобы соотношение сторон идеально соответствовало пропорциям дисплея для улучшения навигации.
Производительность процессора AMD
В новой эре технологий поддержка ИИ занимает центральное место, и ROG Zephyrus G16 полностью готов к этой революции. Как мы уже отмечали, здесь представлен новейший процессор AMD Ryzen™ AI 9 HX 370 с 12 ядрами и 24 потоками. Эти характеристики важны для производительности в задачах, связанных с ИИ. Нейронный процессор AMD Ryzen AI XDNA 2 обеспечивает до 50 TOPS (триллионов операций в секунду), что делает работу еще более эффективной.
Zephyrus G16 идеально подходит для приложений, требующих больших вычислительных мощностей. Это касается не только ресурсоемких игр, но и Windows Copilot, а также программ и приложений для графики и редактирования контента. В сочетании с видеокартой NVIDIA GeForce RTX 4070, которая предлагает до 321 TOPS для ИИ-задач, этот ноутбук демонстрирует высочайшую производительность и скорость в приложениях с поддержкой ИИ.
Видеокарта с поддержкой ИИ
Для супер эффективной работы за производительность в ноутбуке отвечает NVIDIA GeForce RTX 4070. С мощью до 321 TOPS и максимальным термопакетом 105 Вт видеокарта превосходно справляется не только с играми, но и с тяжелыми приложениями для редактирования, генерации изображений и кода. RTX 40-й серии поддерживает более 100 профессиональных приложений, включая Adobe Creative Cloud и DaVinci Resolve.
Особое внимание стоит уделить технологиям DLSS 3 и Reflex, которые делают игровые процессы максимально плавными и отзывчивыми. DLSS 3 использует искусственный интеллект для создания дополнительных кадров, что позволяет удвоить частоту кадров в играх, таких как Cyberpunk 2077 и Fortnite. Это особенно полезно в ресурсоемких играх с высокими настройками графики, где каждое дополнительное FPS имеет значение. Reflex, в свою очередь, снижает задержку между действиями игрока и реакцией на экране для более точного управления, что незаменимо, например, в шутерах, где необходима быстрая реакция.
GeForce RTX 40 также ускоряет генеративные ИИ-инструменты, что значительно повышает производительность при выполнении однотипных задач и упрощает творческие процессы.
Картинка и звук
В независимости от того, какую модель Zephyrus G16 2024 года вы выберете, экран останется прежним. Этот ноутбук оснащен OLED-дисплеем ROG Nebula с разрешением 2.5K и частотой обновления 240 Гц. В результате получаем невероятную детализацию изображения и плавность даже в самых динамичных играх
Высокая контрастность 1 000 000:1 и поддержка технологии VESA DisplayHDR™ True Black 500 гарантируют глубокие, насыщенные цвета, в независимости от освещения, что особенно важно в играх с темным фоном.
Универсальный дисплей с цветовым охватом 100% DCI-P3 не только предназначен для игр, но и один из лучших на рынке для работы с медиаконтентом и графикой.
Для плавного воспроизведение и четкости в динамичных сценах даже при снижении частоты кадров ноутбук оснащен технологией NVIDIA G-SYNC. Время отклика всего 0,2 мс позволяет мгновенно реагировать на изменения на экране.
Звук в обновленной модели также был значительно улучшен. Шесть встроенных динамиков, включая два низкочастотных, обеспечивают громкое и чистое звучание. Нижняя граница басов теперь составляет 100 Гц для прекрасного звука в играх и фильмах. В целом, громкость звука по сравнению с более ранними моделями увеличена на 47%.
Универсальный ноутбук
Обновленная модель ROG Zephyrus G16 пополнила линейку современных ноутбуков ASUS, выпущенных в этом году с учетом интеграции искусственного интеллекта.
Несмотря на то, что любой ноутбук серии ROG (Republic of Gamers) прежде всего игровое устройство, нужно отметить его универсальность.Процессор AMD Ryzen AI 9 HX 370, видеокарта RTX 40 и высококачественный OLED-экран подходят не только для игр, но и для сложных профессиональных задач, таких как графика, рендеринг, монтаж видео и тд. При этом для таких задач он легкий и мобильный. Тесты показывают, что он заряжается от 0 до 50% всего за 30 минут, а также поддерживает Wi-Fi 7. То есть можно играть, работать в графических и ИИ-приложениях и при этом не жертвовать удобством и мобильностью.