Վարչապետն ընդունել է ՄԱԿ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ՄԱԿ զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղար Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլիին:
Վարչապետը կարևորել է ՀՀ Կառավարության և Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության միջև համագործակցության հետևողական զարգացումն ու ոլորտում համատեղ ծրագրերի իրականացումը: Նշելով, որ զբոսաշրջության ոլորտը ՀՀ կառավարության համար ունի առանցքային նշանակություն՝ վարչապետն ընդգծել է նաև տարածաշրջանային զբոսաշրջային փաթեթների մշակման անհրաժեշտությունը:
Զուրաբ Պոլոլիկաշվիլին նշել է, որ Հայաստանն ունի զբոսաշրջության ոլորտի զարգացման մեծ ներուժ և այդ առումով կարևորել այս օրերին մեր երկրում անցկացվող Գինու զբոսաշրջության համաշխարհային փառատոնի անցկացումը: Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության գլխավոր քարտուղարի խոսքով՝ այն նաև նպաստում է տուրիզմի զարգացմանը Երևանից դուրս:
Զրուցակիցները կարևորել են Հայաստանի զբոսաշրջային ներդրումային ուղեցույցի մշակման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքները: Այն մշակվել է ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարության Զբոսաշրջության կոմիտեի, Ներդրումների աջակցման կենտրոնի և Զբոսաշրջության համաշխարհային կազմակերպության համագործակցությամբ: Ուղեցույցի շնորհանդեսը տեղի է ունենալու այսօր երեկոյան:

Премьер-министр Никол Пашинян принял генерального секретаря Всемирной туристской организации ООН (ЮНВТО) Зураба Пололикашвили.
Никол Пашинян подчеркнул важность последовательного развития сотрудничества между правительством Республики Армения и ЮНВТО и реализации совместных проектов в этой сфере. Отметив, что сфера туризма имеет ключевое значение для правительства Армении, премьер-министр также подчеркнул необходимость развития региональных туристических пакетов.
Зураб Пололикашвили отметил, что Армения имеет большой потенциал для развития сферы туризма, и в этом смысле отметил важность проходящего в эти дни в нашей стране Всемирной  конференции по винному туризму. По словам генерального секретаря ЮНВТО, это также способствует развитию туризма за пределами Еревана.
Собеседники подчеркнули важность работ по разработке туристического инвестиционного путеводителя Армении. Он был разработан в сотрудничестве с Комитетом по туризму министерства экономики Армении, Центром поддержки инвестиций и Всемирной туристской организацией ООН. Презентация путеводителя состоится сегодня вечером.