Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Լյուքսեմբուրգը ջանքեր կներդնի հայ գերիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցում
DAV_4466
ՀՀ ԱԺ նախագահ Ալեն Սիմոնյանը սեպտեմբերի 9-ին ընդունել է Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Քսավիե Բետելի գլխավորած պատվիրակությանը՝ նշելով, որ Հայաստանը մեծապես կարեւորում է հայ-լյուքսեմբուրգյան հարաբերությունների ամրացումն ինչպես երկկողմ, այնպես էլ բազմակողմ համագործակցային հարթակներում:
«Հայաստանը բարձր է գնահատում խորհրդարանական դիվանագիտության դերը երկու երկրների միջեւ բարձր մակարդակի քաղաքական երկխոսության դինամիկ զարգացման հարցում, եւ մենք պատրաստակամ ենք խորացնել այդ հարաբերությունները»,- նշել է ՀՀ ԱԺ նախագահը:
Լյուքսեմբուրգի Մեծ Դքսության փոխվարչապետ, արտաքին գործերի եւ արտաքին առեւտրի նախարար Քսավիե Բետելն էլ իր հերթին շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ ԱԺ նախագահին ջերմ ընդունելության համար ու ընդգծել, որ Լյուքսեմբուրգը Հայաստանի կողքին է եվրաինտեգրման ճանապարհին:
ՀՀ ԱԺ նախագահը Քսավիե Բետելին է ներկայացրել տարածաշրջանում խաղաղության հասնելու Հայաստանի տեսլականը, ինչպես նաեւ անդրադարձել Ադրբեջանում պահվող հայ գերիների խնդրին: Ալեն Սիմոնյանը հույս է հայտնել, որ Լյուքսեմբուրգը եւս ջանքեր կներդնի հայ գերիներին Հայաստան վերադարձնելու հարցում:

Ален Симонян выразил надежду, что Люксембург приложит усилия для возвращения армянских пленных на родину
Председатель Национального Собрания Армении Ален Симонян 9 сентября принял делегацию во главе с  вице-премьером, министром иностранных дел и внешней торговли Люксембурга Ксавье Беттелем.
Ален Симонян отметил, что Армения придает большое значение укреплению армяно-люксембургских отношений как на двусторонней основе, так и в рамках многосторонних платформ сотрудничества.
“Армения высоко ценит роль парламентской дипломатии в вопросе динамичного развития политического диалога на высоком уровне между двумя странами, и мы готовы углублять эти отношения”, - отметил спикер НС.
Ксавье Беттель поблагодарил председателя НС Армении за теплый прием и подчеркнул, что Люксембург поддерживает Армению на пути европейской интеграции.
Спикер НС Армении представил вице-премьеру Люксембурга видение Еревана по достижению мира в регионе, а также затронул вопрос удерживаемых в Азербайджане армянских пленных. Ален Симонян выразил надежду, что Люксембург также приложит усилия для возвращения армянских пленных на родину.