Հույս ունեինք, որ նաև օլիմպիական ոսկիներ կունենանք, բայց սպորտը սպորտ է, և միշտ չէ, որ ցանկություններն իրականություն են դառնում․ Փաշինյանն՝ օլիմպիականներին (տեսանյութ)
Աջակցիր «Ա1+»-ինՎարչապետ Փաշինյանը հյուրընկալել է Փարիզի Օլիմպիական խաղերին մասնակցած Հայաստանի հավաքականի մարզիկներին
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Փարիզի Օլիմպիական խաղերին մասնակցած Հայաստանի հավաքականի մարզիկներին, նրանց մարզիչներին և ֆեդերացիաների ղեկավարներին:
Վարչապետը շնորհակալություն է հայտնել նրանց՝ Հայաստանի Հանրապետությունը Փարիզի Օլիմպիական խաղերին պատվով ներկայացնելու համար և հավելել, որ Կառավարությունը փորձել է հնարավորն անել, որպեսզի հարմարավետ պայմաններ ստեղծի հավաքականի համար` Օլիմպիական խաղերին մասնակցելու առումով:
«Իհարկե, բոլորս հույս ունեինք, որ մենք նաև օլիմպիական ոսկիներ կունենանք, բայց սպորտը սպորտ է, և միշտ չէ, որ ցանկություններն իրականություն են դառնում: Մենք պետք է ճիշտ վերաբերմունք ձևավորենք այս իրադրության նկատմամբ, վերլուծենք նախորդ շրջանում մեր կատարած աշխատանքը, հասկանանք՝ ի՞նչն է արդյունավետ, ի՞նչն է պակաս արդյունավետ, ի՞նչն ենք ճիշտ արել, ի՞նչը սխալ և պատրաստվենք հաջորդ Օլիմպիական խաղերին»,- նշել է վարչապետը՝ հավելելով, որ առաջիկայում կկատարվի վերլուծական աշխատանք՝ հետագա անելիքները ավելի կոնկրետացնելու նպատակով: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է, որ Կառավարության քաղաքականությունը շարունակում է մնալ նույնը: Վարչապետը նշել է, որ հայկական սպորտի ֆունդամենտալ խնդիրներից մեկն ակնհայտորեն մարզական ենթակառուցվածքների բացակայությունն է կամ ցածր որակը: «Ուրախությամբ պիտի ասեմ, որ այսօր մեծ մասշտաբի մարզական ենթակառուցվածքներ են ստեղծվում Հանրապետությունում, այդ թվում՝ ոլորտի հայտնի մարզիկների հետ համագործակցված: Մեր հանձնառությունը՝ Օլիմպիական չեմպիոնի անունով ունենալ մարզադպրոց՝ շարունակում է մնալ տեղում»,- ասել է Նիկոլ Փաշինյանը:
Վարչապետը տեղեկացրել է, որ առաջիկայում մասնավոր-պետություն համագործակցությամբ մարզերում ստեղծվելու են մարզական ենթակառուցվածքներ: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով՝ Կառավարությունը մարզերում կկառուցի մարզական կենտրոններ, և կառավարումը կհանձնի պրոֆեսիոնալ ընկերությունների: «Նաև այդ կենտրոններում երեխաների այցելությունները կֆինանսավորենք՝ ինչպես դպրոցն ենք ֆինանսավորում երեխայի թվով: Ամեն կենտրոնի որոշակի քվոտա կհատկացվի, որպեսզի երեխաների մասնակցությունը ֆինանսավորենք»,- ասել է Կառավարության ղեկավարը՝ հավելելով, որ սպորտին պետք է վերաբերվել որպես տնտեսության ճյուղի: Վարչապետի համոզմամբ՝ ամենակարևոր տնտեսական բաղադրիչը հետևյալն է՝ կա ներդրում, կա ճիշտ կառավարում՝ կա արդյունք, չկա ներդրում, չկա ճիշտ կառավարում՝ չկա արդյունք:
Միաժամանակ, Նիկոլ Փաշինյանը կարևորել է Կառավարության և մարզական ֆեդերացիաների արդյունավետ աշխատանքը: Վարչապետը նկատել է, որ Հայաստանի հավաքականից Փարիզի Օլիմպիական խաղերում նոր սերնդի բավականին թվով մարզիկներ են եղել, որոնց հետ հույսեր ենք կապում: Կառավարության ղեկավարն ընդգծել է, որ աջակցության ծրագրերն ինչպես նախանշված են՝ կշարունակվեն: «Եվ ամփոփելով՝ կրկին ուզում եմ շնորհակալություն հայտնել բոլորիդ՝ ձեր նվիրումի, ձեր ելույթների, ձեր ջանքի համար: Կարծում եմ՝ գիտեք և պատկերացնում եք, թե մենք բոլորս ինչպիսի մեծ հուզումով ենք սպասել լուրերի»,- ասել է Կառավարության ղեկավարը:
ԿԳՄՍ նախարար Ժաննա Անդրեասյանը ևս շնորհակալություն է հայտնել Օլիմպիական հավաքականի մարզիկներին, ֆեդերացիաներին և մարզիչներին՝ մեծ ջանքի և նվիրումի համար՝ հավելելով, որ Օլիմպիական խաղերին երկրպագուները հնարավորություն են ունեցել մարզիկների մրցելույթներին հետևել Փարիզում «Հայաստանի տանը»: «Սա էլ հրաշալի միջավայր ձևավորեց խաղերի շուրջ, որտեղ նաև մեր մարզիկները կարողանում էին իրենց մրցելույթներից հետո այցելել, շփվել երկրպագուների հետ, հարցուպատասխան ունենալ, կիսվել իրենց տպավորություններով։ Նաև մի միջավայր էր ձևավորված, որտեղ հնարավորություն էին ընձեռնվում ավելի միասնական դիտել մրցելույթները և ցավել հաջողության ու հաղթանակի համար»,- ասել է նախարարը։
Ժաննա Անդրեասյանը տեղեկացրել է, որ 2024 թվականի Հայաստանի մարզիկները միջազգային մրցաշարերում արդեն իսկ նվաճել են 224 մեդալ, ու դեռևս մինչ տարեվերջ սպասվում են բազմաթիվ մրցաշարեր։
ԿԳՄՍ փոխնախարար Կարեն Գիլոյանը նշել է, որ Հայաստանն Օլիմպիական խաղերին մասնակցել է 15 մարզիկով, որոնցից երեքն ունեցել են թույլտվություն կամ սպիտակ քարտ։ «Դա նշանակում է, որ երեք մարզիկներից մենք լուրջ ակնկալիքներ չէինք կարող ունենալ, այդ մարզաձևերում մենք բարձր արդյունքներ առայժմ չունենք, բայց գնում ենք այդ ուղղությամբ։ Մնացած 12 մարզիկներից երեքը զբաղեցրել է երկրորդ տեղը՝ նվաճել է արծաթե մեդալ, մեկը՝ երրորդ տեղը՝ բրոնզե մեդալ, մեկը՝ չորրորդ տեղը, երկու մարզիկ՝ հինգերորդ, մեկ մարզիկ՝ վեցերորդ, երեք մարզիկ՝ յոթերորդ և մեկ մարզիկ՝ իններորդ տեղը։ Այսինքն՝ 12 մարզիկներն էլ եղել են տասնյակում։ Ծանրամարտի Հայաստանի հավաքականն Օլիմպիական խաղերում, թիմային հաշվարկում, ոչ պաշտոնական, եղել է երկրորդը՝ զիջելով միայն Վրաստանի հավաքականին։ Հունահռոմեական ոճի Հայաստանի հավաքականն ընդհանուր թիմային հաշվարկում եղել է հինգերորդը։ Ընդհանուր առմամբ, այս ամառային Օլիմպիական խաղերին մասնակցել է 206 երկիր, մեդալ են նվաճել 91 հավաքական, Հայաստանի հավաքականը 66-րդն է ընդհանուր մեդալային հաշվարկում։ Որակական առումով, սա անկախ Հայաստանի հավաքականների երրորդ ելույթն էր: Ավելի լավ ելույթ ունեցել ենք 2016 թվականին և 1996 թվականին, երբ ունեցել ենք չեմպիոն, իսկ մյուս որակական խաղերից սա երրորդն էր»,- տեղեկացրել է Գիլոյանը՝ ավելացնելով, որ մինչ Օլիմպիական խաղերին գնալը Կառավարությունը հանձինս նախարարության՝ իր բոլոր պարտականությունները կատարել է:
Հաջորդիվ քննարկվել են Հայաստանում մարզական ենթակառուցվածքների բարելավմանը, հաջորդ Օլիմպիական խաղերին նախապատրաստվելուն, սպորտի զարգացման ուղղությամբ քայլերին վերաբերող հարցեր:

Мы все надеялись, что у нас будет также олимпийское золото, но спорт есть спорт, и желания не всегда сбываются: Пашинян - олимпийцам (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян принял принявших в Олимпийских играх в Париже спортсменов сборной Армении, их тренеров и руководителей федераций.
Никол Пашинян поблагодарил их за то, что они с честью представили Республику Армения на Олимпийских играх в Париже, и добавил, что правительство пыталось сделать все возможное, чтобы создать комфортные условия для участия сборной в Олимпийских играх.
“Конечно, мы все надеялись, что у нас будет также олимпийское золото, но спорт есть спорт, и желания не всегда сбываются. Мы должны сформировать правильное отношение к этой ситуации, проанализировать работу, которую мы проделали в предыдущий период, понять, что было эффективно, что менее эффективно, что мы сделали правильно, а что сделали неправильно, и готовиться к следующим Олимпийским играм”, - отметил премьер-министр, добавив, что в ближайшее время будет проведена аналитическая работа, чтобы более конкретизировать дальнейшие действия.
Никол Пашинян подчеркнул, что политика правительства остается прежней. Премьер-министр отметил, что одной из фундаментальных проблем армянского спорта является отсутствие или низкое качество спортивной инфраструктуры.
“С радостью должен сообщить, что сегодня в республике создается масштабная спортивная инфраструктура, в том числе в сотрудничестве с известными спортсменами отрасли. Наше обязательство создать спортивную школу имени олимпийского чемпиона остается в силе”, - сказал Никол Пашинян.
Премьер-министр сообщил, что в ближайшее время в областях при частно-государственном сотрудничестве будет создана спортивная инфраструктура. По словам Никола Пашиняна, правительство построит спортивные центры в регионах и передаст управление профессиональным компаниям.
“Также мы будем финансировать посещение детьми этих центров в том формате, как мы финансируем школы в зависимости от количества детей. Каждому центру будет выделена определенная квота для финансирования занятий детей”, - сказал глава правительства, добавив, что к спорту нужно относиться как к отрасли экономики.
По словам премьер-министра, самый важный экономический компонент таков: есть инвестиции, есть правильное управление, есть результат; нет инвестиций, нет правильного управления, нет результата.
В то же время Никол Пашинян подчеркнул важность эффективной работы правительства и спортивных федераций. Премьер-министр отметил, что в составе сборной Армении на Олимпийских играх в Париже было немало спортсменов нового поколения, на которых мы возлагаем надежды. Глава правительства подчеркнул, что программы поддержки будут продолжаться в том виде, как было запланировано.
“И в заключение я хочу еще раз поблагодарить всех вас за вашу самоотверженность, за ваши выступления, за ваши усилия. Я думаю, вы знаете и представляете, с каким волнением мы все ждали новостей”, - сказал глава правительства.
Министр образования, науки, культуры и спорта Жанна Андреасян также поблагодарила спортсменов, федерации и тренеров олимпийской сборной за большие усилия и самоотверженность, добавив, что во время Олимпийских игр болельщики имели возможность наблюдать за выступлением спортсменов в “Армянском доме” в Париже.
“Это также создало прекрасную атмосферу вокруг игр, и наши спортсмены после соревнований могли зайти, пообщаться с болельщиками, ответить на их вопросы, поделиться впечатлениями. Также сформировалась среда, где можно было более дружно смотреть соревнования и болеть за победу”, - сказала министр.
Жанна Андреасян сообщила, что армянские спортсмены в 2024 году уже завоевали 224 медали на международных турнирах, и до конца года ожидается еще много соревнований.
Заместитель министра образования, науки, культуры и спорта Карен Гилоян отметил, что Армения участвовала в Олимпийских играх с 15 спортсменами, трое из которых имели белую карту.
“Это означает, что мы не могли возлагать серьезных надежд на троих спортсменов, у нас пока нет высоких результатов в этих видах спорта, но мы идем в этом направлении. Из оставшихся 12 спортсменов трое заняли вторые места, выиграв серебряные медали, один занял третье место, завоевав бронзовую медаль, один занял четвертое место, двое - пятое место, один - шестое место, трое - седьмое место, и один - девятое место. Т.е. все 12 спортсменов попали в первые десятки. Сборная Армении по тяжелой атлетике на Олимпийских играх в командном зачете неофициально была второй, уступая только сборной Грузии. Сборная по греко-римской борьбе заняла пятое место в общекомандном зачете. В целом в этих летних Олимпийских играх приняли участие 206 стран, медали завоевала 91 команда, по общему медальному зачету сборная Армении занимает 66-е место. Это было третье по рейтингу выступление сборных Армении за период независимости. Более результативные выступления были в 2016 году и в 1996 году”, - отметил Гилоян, добавив, что перед поездкой на Олимпийские игры правительство в лице министерства выполнило все свои обязательства.
Затем были обсуждены вопросы, связанные с улучшением спортивной инфраструктуры в Армении, подготовкой к следующим Олимпийским играм, шагам по развитию спорта.