Screenshot 2024-09-05 131407
Կառավարությունը հաստատեց Հայաստանի և Ադրբեջանի սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը
Հայաստանի կառավարությունը հավանություն տվեց  «Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման և սահմանային անվտանգության հարցերով հանձնաժողովի ու Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև պետական սահմանի սահմանազատման պետական հանձնաժողովի համատեղ գործունեության մասին» կանոնակարգը վավերացնելու մասին» Հայաստանի Հանրապետության օրենքի նախագծի մասին որոշմանը:
Հարցը հավանություն ստացավ կառավարության սեպտեմբերի 5-ի նիստում՝ չզեկուցվող հարցերի շարքում:
Ըստ որոշման՝ Հայաստանի Հանրա­պետության սահմանադրական դատարանի կողմից կանոնակարգում ամրագրված պարտավորությունները Հայաստանի Հանրա­պե­տու­­­թյան Սահմանադրությանը համապատասխանող ճանաչելու մասին որոշման դեպքում ՀՀ կառավարության օրենսդրական նախա­ձեռնությունը սահմանված կարգով կներկայացվի Հայաստանի Հանրա­պետության Ազգային ժողով:
Սահմանադրական դատարանում կառավարության ներկայացուցիչ կլինի փոխվարչապետ Մհեր Գրիգորյանը:
Հայաստանի կառավարությունը սեպտեմբերի 2-ին հրապարակել է Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև սահմանազատման հանձնաժողովների համատեղ գործունեության կանոնակարգը, որն օրերս Հայաստանն ու Ադրբեջանը համաձայնեցրել և ստորագրել էին։ Կանոնակարգում նշվում է, որ հանձնաժողովները կհիմնվեն 1991 թվականի Ալմա-Աթայի հռչակագրի վրա՝ որպես Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև պետական սահմանի սահմանազատման գործընթացի հիմնարար սկզբունք (եթե հետագայում Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության և միջպետական հարաբերությունների հաստատման համաձայնագրով կնախատեսվեն այլ կարգավորումներ, ապա տվյալ հիմնարար սկզբունքը կհամապատասխանեցվի վերը նշված համաձայնագրով սահմանված սկզբունքներին): Կանոնակարգի նախագծին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումով։

Screenshot 2024-09-05 131407
Правительство одобрило регламент совместной деятельности комиссий по демаркации границы Армения-Азербайджан
Правительство Армении одобрило решение по проекту Закона Республики Армения “О ратификации регламента совместной деятельности Комиссии по демаркации и пограничной безопасности государственной границы между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой и Государственной Комиссии по демаркации государственной границы между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения”.
Проект был одобрен на заседании правительства 5 сентября в числе вопросов, не подлежащих докладу.
Согласно решению, в случае принятия Конституционным судом Республики Армения решения о признании обязательств, закрепленных в регламенте, соответствующими Конституции Республики Армения, законодательная инициатива правительства Республики Армения в установленном порядке будет представлена в Национальное собрание Республики Армения.
Представителем правительства в Конституционном суде будет вице-премьер Мгер Григорян.
2 сентября правительство Армении опубликовало регламент совместной деятельности комиссий по делимитации границы между Арменией и Азербайджаном, который Армения и Азербайджан согласовали и подписали на днях. В регламенте отмечается, что комиссии будут основываться на Алма-Атинской декларации 1991 года в качестве основополагающего принципа процесса делимитации государственной границы между Арменией и Азербайджаном. Если в будущем соглашением о мире и установлении межгосударственных отношений между Арменией и Азербайджаном будут предусмотрены другие положения, тогда данный основополагающий принцип будет приведен в соответствие с принципами, изложенными в вышеупомянутом соглашении. Ознакомиться с проектом положения можно по следующей ссылке.