Փարիզում կայացել է Պարալիմպիկ խաղերի բացման արարողությունը. Հայաստանի դրոշակակիրը եղել է Գրետա Վարդանյանը
Աջակցիր «Ա1+»-ինՖրանսիայի մայրաքաղաք Փարիզում կայացել է 2024 թվականի Պարալիմպիկ խաղերի բացման պաշտոնական արարողությունը, որին 184 երկրի ավելի քան 4000 մարզիկ է մասնակցել։
Ժամանակակից օլիմպիական շարժման պատմության մեջ առաջին անգամ Պարալիմպիկ խաղերի բացման արարողությունը տեղի է ունեցել մարզադաշտից դուրս՝ Փարիզի կենտրոնում։
Բացման արարողության մեկնարկին նախ վառվել է Պարալիմպիկ ջահը, որով տրվել է խաղերի մեկնարկը, ապա տեղի է նաև դրոշների շքերթը. Հայաստանի դրոշակակիրը եղել է պարածանրորդ Գրետա Վարդանյանը:
Խաղերի բացման արարողությանը մասնակցել են Ֆրանսիայի նախագահ Էմանուել Մակրոնը և Միջազգային պարալիմպիկ կոմիտեի ղեկավար Էնդրյու Փարսոնսը։
Օգոստոսի 28-ից սեպտեմբերի 8-ը Փարիզում կայանալիք Պարալիմպիկ խաղերին Հայաստանն առաջին անգամ վարկանիշ նվաճած ներկայացուցիչներ կունենա: Խաղերին կմասնակցեն Հայաստանի ազգային պարալիմպիկ հավաքականի մարզիկներ Գրետա Վարդանյանը (պարածանրամարտ), Սմբատ Կարապետյանը (սայլակավազք) և Սարգիս Ստեփանյանը (գնդի հրում):
Հայաստանի ներկայացուցիչներից առաջինը պայքարի դուրս կգա Սարգիս Ստեփանյանը. նրա մրցելույթը նախատեսված է օգոստոսի 30-ին: Հաջորդիվ՝ սեպտեմբերի 4-ին, մրցապայքարը կսկսի Սմբատ Կարապետյանը, իսկ սեպտեմբերի 6-ին՝ Գրետա Վարդանյանը:
2024 թվականի Պարալիմպիկ խաղերում 4400 պարաատլետ կմրցի 20 մարզաձևում։ 11 մրցութային օրերի ընթացքում նրանք կպայքարեն մեդալների 549 հավաքածուի համար։

В Париже состоялась церемония открытия Паралимпийских игр: Знаменосцем Армении была Грета Варданян
Поддержи А1+!В столице Франции - Париже прошла официальная церемония открытия Паралимпийских игр 2024 года, в которой приняли участие более 4000 спортсменов из 184 стран.
Министерство образования, науки, культуры и спорта Армении сообщает, что впервые в истории современного олимпийского движения церемония открытия Паралимпийских игр состоялась за пределами стадиона - в центре Парижа.
В начале церемонии открытия был зажжен Паралимпийский огонь, ознаменовавший старт Игр, затем состоялся парад флагов. Знаменосцем Армении была Грета Варданян.
В церемонии открытия Игр приняли участие президент Франции Эммануэль Макрон и глава Международного паралимпийского комитета Эндрю Парсонс.
На Паралимпийских играх, которые пройдут в Париже с 28 августа по 8 сентября, у Армении есть впервые завоевавшие рейтинг представители. В Играх примут участие члены паралимпийской сборной Армении Грета Варданян (тяжелая атлетика), Смбат Карапетян (гонка на колясках) и Саргис Степанян (толкание ядра).
Саргис Степанян первым среди представителей Армении вступит в соревнования. Его выступление запланировано на 30 августа. Далее, 4 сентября, стартует Смбат Карапетян, а 6 сентября – Грета Варданян.
В Паралимпийских играх 2024 года примут участие 4400 параатлетов в 20 видах спорта. За 11 соревновательных дней они разыграют 549 комплектов медалей.