photo_5350636847262457756_y
Միջազգային քրեական դատարանի հետ գործակցությունը կարգավորող օրինագծի շուրջ ակնկալվում է ստանալ ՄՔԴ դիտարկումները. Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի հետ քննարկվել է Հռոմի ստատուտի հետվավերացման գործընթացը
Արդարադատության նախարարության գլխավոր քարտուղար Սիրվարդ Գևորգյանն ընդունել է Ժողովրդավարության զարգացման հիմնադրամի ծրագրերի ավագ ղեկավար Տաթևիկ Խաչատրյանին և «Արդարադատություն և մարդու իրավունքներ» ծրագրերի ղեկավար Արփի Հարությունյանին:
Հիմնադրամի գործընկերները ներկայացրել են ԱՄՆ Միջազգային զարգացման գործակալության կողմից ֆինանսավորվող ծրագիրը, որը կնպաստի Հռոմի կանոնադրության գործիքակազմերի պատշաճ կիրառման ապահովմանը:
Նախատեսվում է նաև ձևավորել պլատֆորմ՝ ապահովելու քաղաքացիական հասարակության և պետական մարմինների միջև համագործակցության արդյունավետությունը:
Սիրվարդ Գևորգյանը բարձր է գնահատել Հռոմի կանոնադրության հետվավերացման գործընթացում քաղաքացիական հասարակության ներգրավվածությունը և ներկայացրել է հետվավերացման փուլում Արդարադատության նախարարության համակարգմամբ իրականացված աշխատանքները, ինչպես նաև առկա համագործակցությունը միջազգային ու ներպետական մյուս գործընկերների հետ:
Սիրվարդ Գևորգյանը նաև նշել է, որ Միջազգային քրեական դատարանի հետ համագործակցությունը կարգավորող օրենքի նախագծի վերաբերյալ ակնկալվում է առաջիկայում ստանալ հենց դատարանի դիտարկումները:
Կողմերը քննարկել են հետագա համատեղ քայլերը և պայմանավորվածություն ձեռք բերել նախանշված ուղղություններով համագործակցության իրականացման վերաբերյալ:

photo_5350636847262457756_y
Генсекретарь Министерства юстиции РА Сирвард Геворгян приняла старшего менеджера программы Фонда развития демократии Татевик Хачатрян и руководителя программы «Справедливость и права человека» Арпи Арутюнян.
Партнеры Фонда представили программу, финансируемую Фондом развития демократии, которая будет способствовать обеспечению надлежащего применения инструментов Римского статута.
Также планируется сформировать платформу для обеспечения эффективности сотрудничества гражданского общества и государственных органов.
Сирвард Геворгян высоко оценила участие гражданского общества в постратификационном процессе Римского статута и представила работы, проведенные на постратификационном этапе, координируемые Министерством юстиции, а также существующее сотрудничество с другими международными и отечественными партнерами.
Сирвард Геворкян также отметила, что по законопроекту, регулирующему сотрудничество с Международным уголовным судом, в ближайшее время ожидается получение замечаний самого суда.
Стороны обсудили дальнейшие совместные шаги и достигли договоренности об осуществлении сотрудничества по указанным направлениям.