Հայաստանի և Իրանի ԱԳ նախարարների հեռախոսազրույցը
Օգոստոսի 23-ին Հայաստանի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը հեռախոսազրույց է ունեցել Իրանի Իսլամական Հանրապետության արտաքին գործերի նորանշանակ նախարար Սեյեդ Աբբաս Արաղչիի հետ:
Արարատ Միրզոյանը շնորհավորել է Սեյեդ Աբբաս Արաղչիին ԱԳ նախարարի պաշտոնում նշանակվելու կապակցությամբ և նրան հաջողություն մաղթել նոր կարևոր առաքելության մեջ:
Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստանի և Իրանի միջև երկկողմ հարաբերությունների օրակարգին առնչվող հարցեր՝ ընդգծելով բարեկամական կապերի, փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտներում ամուր գործընկերության հետագա ամրապնդման ուղղությամբ շարունակական ջանքեր գործադրելու երկուստեք պատրաստակամությունը: Անդրադարձ է կատարվել առաջիկա ծրագրերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարը նշել է, որ հայկական կողմը բարձր է գնահատում ՀՀ ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության անխախտելիության առնչությամբ ԻԻՀ հաստատուն դիրքորոշումը:

Телефонный разговор между министрами иностранных дел Армении и Ирана
Министр иностранных дел Республики Армения Арарат Мирзоян 23 августа провел телефонный разговор с новоназначенным министром иностранных дел Исламской Республики Иран Сейедом Аббасом Арагчи.
Арарат Мирзоян поздравил Сейеда Аббаса Арагчи с назначением на пост министра иностранных дел и пожелал ему успехов в его новой важной миссии.
Собеседники обсудили вопросы, связанные с повесткой двусторонних отношений между Арменией и Ираном, подчеркнув готовность обеих сторон прилагать постоянные усилия для дальнейшего укрепления дружественных связей и прочного партнерства в сферах, представляющих взаимный интерес. Они коснулись также предстоящих программ.
Арарат Мирзоян отметил, что армянская сторона высоко ценит твердую позицию Исламской Республики Иран относительно нерушимости суверенитета и территориальной целостности Республики Армения.