Վահագն Խաչատուրյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման առթիվ
34 տարի առաջ այս օրը Հայաստանի նորագույն պատմությունը համալրվեց մի իրողությամբ, որը ելակետային էր դառնալու բազմադարյա դադարից հետո մեր պետականության ու պետության վերածննդի համար՝ Հայկական ԽՍՀ Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը:
Անկախության հռչակագրով ազդարարվեց մի նոր շրջափուլի մեկնարկը, որի տրամաբանական շարունակությունն ու վերջնակետը 1991 թվականի սեպտեմբերի 21-ի կայացած Անկախության հանրաքվեն էր:
Հռչակագիրը սակայն, մեկանգամյա փաստաթուղթ չէ, այլ շատ ավելի բազմաբովանդակ ու խորհրդանշական հենասյուն, որը ուղենիշ էր դառնալու անկախ ու ինքնիշխան պետություն կերտելու մեր ժողովրդի դարավոր իղձերի ու երազանքների իրականացման համար: Հենց սրան է միտված Հռչակագրի ոգին, որը պարփակված չէ նրա 12 հիմնադրույթներով, և դրանով իսկ մեր պետականության համար կարևորագույն այս փաստաթուղթը ավելի կենսունակ է, ճկուն և արդիական:
Անկախության հռչակագիրը աշխարհի քաղաքական քարտեզում Հայաստանի Հանրապետության լինելիության անքակտելի իրավունքի կյանքի կոչման առաջին քայլն էր և միաժամանակ ազատ, ժողովրդավար, իրավական, ու բարեկեցիկ պետություն կառուցելու հանձնառության ամրագրումը:
Անկախության հռչակագիրը մեր պետականության վերածննդի խորհրդանիշ և կարևորագույն փաստաթուղթ լինելուց զատ բարձրագույն պատասխանատվություն է բոլորիս համար: Այն մեր երկրի պետական ու հասարակական կյանքի կազմակերպման կարևորագույն ծրագիր է, որը սահմանում է մեր առաջնահերթությունները՝ պետական ինստիտուտների կայացում, օրենքի առաջ բոլորի հավասարություն, բանակի մարտունակության բարձրացում, մրցունակ կրթական համակարգի և տնտեսության ստեղծում, մարդու և քաղաքացու հիմնարար ազատությունների և իրավունքների ապահովում:
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-ամյակի կապակցությամբ:

Поздравительное послание Ваагна Хачатуряна по случаю принятия Декларации независимости Армении
Президент Республики Армения Ваагн Хачатурян направил поздравительное послание по случаю принятия Декларации независимости Армении.
“Уважаемые граждане Республики Армения,
34 года назад в этот день новейшая история Армении пополнилась реальностью, которая станет отправной точкой возрождения нашей государственности и государства после многовекового перерыва, - Верховный Совет Армянской ССР принял Декларацию независимости .
Декларация независимости ознаменовала начало нового цикла, логическим продолжением и завершением которого стал референдум о независимости, состоявшийся 21 сентября 1991 года.
Однако декларация – это не разовый документ, а гораздо более многосодержательная и символическая основа, которая должна была стать вехой в реализации многовековых желаний и мечтаний нашего народа о построении независимого и суверенного государства. Именно на это направлен дух Декларации, не ограниченный ее 12 принципами, и поэтому этот важнейший документ для нашей государственности является более живым, гибким и современным.
Декларация независимости стала первым шагом в реализации неотъемлемого права Республики Армения на существование на политической карте мира и в то же время подтверждением приверженности построению свободного, демократического, правового и процветающее государство.
Декларация независимости является не только символом возрождения нашей государственности и важным документом, но и высшей ответственностью для всех нас. Это важная программа организации государственной и общественной жизни нашей страны, определяющая наши приоритеты: создание государственных институтов, равенство всех перед законом, повышение боеспособности армии, создание конкурентоспособной системы образования. и экономика, обеспечение основных свобод и прав человека и гражданина.