Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի շնորհավորական ուղերձը Հայաստանի Անկախության հռչակագրի ընդունման 34-րդ տարեդարձի առթիվ
Սիրելի ՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի ՛ քաղաքացիներ,
1990թ. օգոստոսի 23-ին Խորհրդային Հայաստանի Գերագույն խորհուրդն ընդունեց Անկախության հռչակագիրը: Այս փաստաթղթով Հայաստանի ժողովուրդն ի լուր աշխարհի բարձրաձայնեց անկախ պետություն ունենալու իր ցանկության մասին եւ արձանագրեց իր կամքը:
Անկախության հռչակագրին հղումը հետագայում՝ 1995 թվականին, տեղ գտավ եւ մինչեւ օրս առկա է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության նախաբանում:
Բայց, ի հեճուկս ամենատարբեր մեկնաբանությունների, սա չի նշանակում, թե Անկախության հռչակագրի ողջ բովանդակությունը ներառված է ՀՀ Սահմանադրության մեջ եւ այս երկու փաստաթղթերի բովանդակությունը նույնական են:
Դրա ամենավառ ապացույցը Հռչակագրի 5-րդ հոդվածն է, որտեղ ասվում է. «Հայաստանի Հանրապետությունն իր անվտանգությունը և սահմանների անձեռնմխելիությունը ապահովելու նպատակով ստեղծում է Գերագույն խորհրդին ենթակա սեփական զինված ուժեր, ներքին զորքեր, պետական և հասարակական անվտանգության մարմիններ»:
Չնայած Հռչակագրի նման ձեւակերպմանը, Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությամբ ՀՀ Զինված ուժերը, Ոստիկանության զորքերը, պետական եւ հասարակական անվտանգության մարմիններն երկրի խորհրդարանին չեն ենթարկվում, այլ մինչեւ 2015թ. սահմանադրական փոփոխությունը ենթակա են եղել երկրի Նախագահին, իսկ 2018թ. ապրիլից հետո՝ Կառավարությանը:
Սա ուղղակիորեն եւ աներկբա ի ցույց է դնում, որ ՀՀ Սահմանադրության մեջ արտահայտված են Անկախության Հռչակագրի միայն այն դրույթները, որոնք արտահայտված են ուղղակի, բառացի եւ տառացի եւ որեւէ այլ մեկնաբանություն պարզապես պատեհ չէ:
Սիրելի՛ ժողովուրդ, Հայաստանի Հանրապետության սիրելի ՛ քաղաքացիներ,
Անկախությունը, ինքնիշխանությունը, պետականությունը, մեր ինքնության եւ ինքնուրույնության պահպանման անփոխարինելի ինստիտուտներն են, եւ 1990թ․ օգոստոսի 23-ին մենք այդ ինստիտուտների եւ գաղափարաբանության հետ առնչվելու առաջին փորձը արեցինք՝ երկարատեւ դադարից հետո։ Անկախության ու պետականության մասին մեր բոլորիս՝ Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիների պատկերացումները եւ ընկալումները այդ ժամանակներից ի վեր էականորեն փոխվել են եւ ինձ համարձակություն կվերապահեմ պնդելու՝ դարձել ավելի խորը եւ համապարփակ:
Անկախությունը, պետականությունը, քաղաքացիությունը մտածողության բոլորովին ուրիշ բանաձեւեր են, բոլորովին ուրիշ հարթություններ եւ մենք ոտք ենք դնում այդ հարթությունների վրա, որդեգրում ու զարգացնում ենք այդ բանաձեւերը՝ հենց այսօր, հենց հիմա:
Շնորհավորում եմ բոլորիս օգոստոսի 23-ի առիթով եւ բոլորիդ հղում վերջերս իմ գրած «Իրական Հայաստան՝ Հայաստանի Հանրապետություն» բանաստեղծությունը․

Поздравительное послание Премьер-министра Никола Пашиняна по случаю 34-й годовщины принятия Декларации независимости Армении
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян выступил с посланием по случаю 34-й годовщины принятия Декларации независимости Армении.
"Дорогой народ, дорогие граждане Республики Армения,
23 августа 1990 года Верховный Совет Советской Армении принял Декларацию независимости. Этим документом народ Армении во всеуслышание заявил о своем желании иметь независимое государство и зафиксировал свою волю.
Ссылка на Декларацию независимости позже, в 1995 году, нашла свое место и по сей день присутствует в преамбуле Конституции Республики Армения.
Но, несмотря на самые разные интерпретации, это не означает, что все содержание декларации независимости включено в Конституцию РА и содержание этих двух документов идентично.
Самым ярким доказательством этого является статья 5 декларации, в которой говорится: “Республика Армения с целью обеспечения своей безопасности и неприкосновенности границ создает собственные вооруженные силы, внутренние войска, органы государственной и общественной безопасности, подчиняющиеся Верховному Совету”.
Несмотря на подобную формулировку декларации, согласно Конституции Республики Армения, Вооруженные силы, полицейские силы, органы государственной и общественной безопасности Республики Армения не подчиняются парламенту страны, а до конституционных поправок 2015 года были подчинены президенту страны, после апреля 2018 года - правительству.
Это прямо и недвусмысленно показывает, что в Конституции РА отражены только те положения Декларации независимости, которые выражены прямо, буквально и дословно, и любое другое толкование просто неуместно.
Дорогие люди, дорогие граждане Республики Армения,
Независимость, суверенитет, государственность-незаменимые институты для сохранения нашей идентичности и независимости, и 23 августа 1990 года мы предприняли первую попытку соприкоснуться с этими институтами и идеологией после длительного перерыва. С тех пор представления всех нас, граждан Республики Армения, о независимости и государственности существенно изменились, и я оставлю за собой смелость утверждать, что они стали более глубокими и всеобъемлющими.
Независимость, государственность, гражданство-это совершенно другие формулы мышления, совершенно другие измерения, и мы вступаем в эти измерения, принимаем и развиваем эти формулы прямо сегодня, прямо сейчас".