Շվեդիան կշարունակի աջակցել Երևանի և Բաքվի միջև խաղաղության գործընթացին. ԱԳ նախարար
Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության ստեղծման կարևորագույն բաղադրիչը կայուն խաղաղության համաձայնագիրն է։ Շվեդիան իր գործընկերների հետ միասին կշարունակի աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին նշված է Շվեդիայի խորհրդարանի պատգամավոր, Շվեդիա-Հայաստան բարեկամական խմբի անդամ Էրիկ Հելսբորնի X-ի միկրոբլոգում տարածված հաղորդագրության մեջ, որտեղ պատգամավորը հարց է ուղղել Շվեդիայի Թագավորության արտաքին գործերի նախարար Թոբիաս Բիլստրյոմին Ադրբեջանում պահվող հայ ռազմագերիների վերաբերյալ։
Էրիկ Հելսբորնը, մասնավորապես, հարցրել է, որ եթե ԱՄՆ-ն որոշի պատժամիջոցներ կիրառել Ադրբեջանի դեմ, ապա կարո՞ղ է արդյոք նույնն անել նաև Շվեդիան։
Ի պատասխան պատգամավորի հարցման՝ Թոբիաս Բիլստրյոմը պատասխանել է. «Կառավարությունը ենթադրում է, որ Ադրբեջանը կատարում է իր միջազգային պարտավորությունները և գործում է միջազգային իրավունքին համապատասխան։ Կառավարությունը հետևում է Հաագայի Արդարադատության միջազգային դատարանում շարունակվող համապատասխան իրավական գործընթացներին»:
Շվեդիայի ԱԳ նախարարն իր պատասխանի մեջ նաև նշել է, որ Մարդու իրավունքների նկատմամբ հարգանքը բոլոր միջազգային շփումներում Շվեդիայի համար հիմք է հանդիսանում: Նրա խոսքով՝ Շվեդիայի կառավարությունն ակտիվորեն աշխատում է Ադրբեջանում մարդու իրավունքների պաշտպանության և քաղաքացիական հասարակության ամրապնդման ուղղությամբ ու ուշադիր հետևում է երկրում տեղի ունեցող զարգացումներին:
«Կառավարությունն աջակցում է հունվարի 22-ին ԵՄ արտաքին քաղաքականության և անվտանգության հարցերով բարձր ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի հայտարարությանը, որտեղ Բորելը նշում է, որ Հայաստանի տարածքային ամբողջականության խախտումներն անընդունելի են և լուրջ հետևանքներ կունենան ԵՄ-ի հետ Ադրբեջանի հարաբերությունների վրա։ Նման դեպքում չպետք է բացառել ոչ մի գործողություն, այդ թվում՝ պատժամիջոցներ»,-ընդգծել է Բիլստրյոմը։
Վերջինս կարծիք է հայտնել, որ Հարավային Կովկասում անվտանգության և կայունության ստեղծման կարևորագույն բաղադրիչը կայուն խաղաղության համաձայնագիրն է։
«Կառավարությունը ողջունում է 2023 թվականի դեկտեմբերի 7-ին և 2024 թվականի ապրիլի 19-ին Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև կնքված համաձայնագրերը, որոնք, ի թիվս այլ բաների, ներառել են նաև ռազմագերիների փոխանակում և սահմանի որոշ հատվածների կարգավորում։ Շվեդիան մեր գործընկերների հետ միասին կշարունակի աջակցել խաղաղության գործընթացին»,-եզրափակել է Շվեդիայի ԱԳ նախարարը։

Швеция продолжит поддерживать мирный процесс между Ереваном и Баку: министр иностранных дел
Важнейшим компонентом создания безопасности и стабильности на Южном Кавказе является долгосрочное мирное соглашение. Швеция вместе со своими партнерами продолжит поддерживать мирный процесс между Арменией и Азербайджаном.
Как сообщает Арменпресс, об этом говорится в опубликованном в микроблоге X послании депутата шведского парламента, члена группы дружбы Швеция-Армения Эрика Хелсборна, в котором депутат обратился к министру иностранных дел Королевства Швеция Тобиасу Билльстрему по вопросу армянских военнопленных, удерживаемых Азербайджаном.
Эрик Хелсборн, в частности, спросил, если США решат ввести санкции против Азербайджана, сможет ли Швеция сделать то же самое?
Отвечая на вопрос депутата, Тобиас Билльстрем ответил: "Правительство исходит из того, что Азербайджан выполняет свои международные обязательства и действует в соответствии с международным правом. Правительство следит за соответствующим судебным разбирательством в Международном суде в Гааге”.
В своем ответе министр иностранных дел Швеции также отметил, что уважение прав человека является для Швеции основой всех международных отношений. По его словам, правительство Швеции активно работает в направлении защиты прав человека и укрепления гражданского общества в Азербайджане и внимательно следит за развитием событий в стране.
"Правительство поддерживает заявление Верховного представителя ЕС по внешней политике и безопасности Жозепа Борреля от 22 января, в котором Боррель заявляет, что нарушения территориальной целостности Армении неприемлемы и будут иметь серьезные последствия для отношений Азербайджана с ЕС. В таком случае нельзя исключать никакие действия, в том числе санкции", - подчеркнул Билльстрём.
Он выразил мнение, что важнейшим компонентом создания безопасности и стабильности на Южном Кавказе является устойчивое мирное соглашение.
"Правительство приветствует соглашения, подписанные между Арменией и Азербайджаном 7 декабря 2023 года и 19 апреля 2024 года, которые включали в том числе обмен военнопленными и урегулирование на некоторых участках границы. Швеция вместе с нашими партнерами будет продолжать поддерживать мирный процесс", - заключил министр иностранных дел Швеции.