ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկը նախատեսվածից շուտ է միացել միասնական էներգահամակարգին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՊՆՎ-2024-ից հետո օգոստոսի 11-ին՝ ժամը 12։17-ին, ՀԱԷԿ-ի թիվ 2 էներգաբլոկի 4-րդ, այնուհետև ժամը 15։20-ին 3-րդ տուրբագեներատորները միացան ՀՀ միասնական էներգահամակարգին:
Հայկական ատոմային էլեկտրակայանից հայտնում են, որ, ըստ ՊՆՎ-2024-ի ծրագրի՝ էներգաբլոկի գործարկումը նախատեսված էր օգոստոսի 18-ին, սակայն անձնակազմի արդյունավետ աշխատանքի շնորհիվ հնարավոր դարձավ այն իրականացնել նախատեսվածից շուրջ 1 շաբաթ շուտ։
Այս պահի դրությամբ կայանն աշխատում է իր բնականոն ռեժիմով՝ անվտանգության և հուսալիության նորմերի պահպանմամբ:

Энергоблок №2 АЭС подключен к единой энергосистеме раньше запланированного срока
Поддержи А1+!Плановый профилактический ремонт Армянской АЭС был завершен досрочно, и сейчас она работает в штатном режиме. Об этом сообщает пресс-служба станции.
Согласно сообщению, после ПНВ-2024 11 августа текущего года в 12:17 к единой энергосистеме РА был подключен 4-й турбогенератор энергоблока №2 ААЭС, а в 15:20 - 3-й.
"Согласно программе ПНВ-2024 ввод энергоблока был запланирован на 18 августа, но благодаря эффективной работе коллектива удалось реализовать его примерно на 1 неделю раньше запланированного срока.
На данный момент станция работает в штатном режиме, соблюдая нормы безопасности и надежности", - говорится в сообщении пресс-службы ААЭС.