Դրա արտացոլումն էր, որ ՌԴ-ն համաձայնեց հայ-ադրբեջանական սահմանից հանել իր սահմանապահներին․ Բադալյան (տեսանյութ)
«Հայաստանը կարող է գնալ Բաքու մասնակցելու COP-29 համաժողովին և փաստարկված ցույց տալ, թե Ադրբեջանը որքան է հեռու կլիմայի, շրջակա միջավայրի պաշտպանությունից»,- «Ա1+»-ի հետ զրույցում ասաց քաղաքական մեկնաբան Հակոբ Բադալյանն՝ անդրադառնալով այդ համաժողովին Ադրբեջանի հրավերքին։
Հիշեցնենք, որ Ադրբեջանը ՀՀ արտգործնախարար Արարատ Միրզոյանին հրավիրել է նոյեմբերին մասնակցել Բաքվում տեղի ունենալիք ՝ ՄԱԿ-ի կլիմայի փոփոխությանը վերաբերող այդ համաժողովին։
Քաղաքական մեկնաբանը գտնում է, որ Հայաստանը մինչև մասնակցելը պետք է Ադրբեջանի առաջ ռազմագերիները բաց թողնելու պայման դնի։ Հ․ Բադալյանը, սակայն, չի կարծում, որ Բաքուն բոլոր գերիներին բաց կթողնի։

Отражением этого стало то, что Россия согласилась вывести своих пограничников с армяно-азербайджанской границы: Бадалян (видео)
«Армения может поехать в Баку для участия в конференции COP-29 и аргументированно продемонстрировать, насколько далек Азербайджан от защиты климата и окружающей среды»,- сказал в беседе с «А1+» политический обозреватель Акоп Бадалян, коснувшись приглашения Азербайджана на эту конференцию.
Политический обозреватель считает, что прежде чем участвовать, Армения должна поставить Азербайджану условие освобождения военнопленных. А. Бадалян, однако, не думает, что Баку освободит всех пленных