Անահիտ Ավանեսյանն աշխատանքային այցով Թբիլիսիում է
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱռողջապահության նախարար Անահիտ Ավանեսյանն աշխատանքային այցով Թբիլիսիում է` գործընկերոջ, Վրաստանի օկուպացված տարածքներից տեղահանված բնակչության, առողջապահության և սոցիալական հարցերի նախարար Միխեիլ Սարջվելաձեի հրավերով:
Հանդիպման ընթացքում նախարարները քննարկել են առողջապահական ոլորտին առնչվող տարաբնույթ հարցեր, համընդհանուր խնդիրներ, որոնց լուծման շուրջ կարևորվել է երկու երկրների առողջապահական գերատեսչությունների առավել սերտ փոխգործակցությունը, առկա մարտահրավերներին ժամանակին անդրադառնալը:
Անդրադարձ է եղել համագործակցության խորացմանը և փորձի փոխանակման հնարավորություններին, մասնագիտական խմբերի համար հարթակների ձևավորման գաղափարին:
Նախարարը ներկայացրել է նաև էլեկտրոնային առողջապահության բնագավառում վերջին բարեփոխումները, շեշտադրվել է բուժանձնակազմի շարունակական կրթական բաղադրիչի կարևորությունը:
Համատեղ ընդգծել են դեղերի գների և գրանցման քաղաքականությունը պարբերաբար վերանայելու անհրաժեշտությունը, կարևորվել է համատեղ ծրագրերի իրականացումը` համընդհանուր գործընկերների, մասնավորապես` Առողջապահության համաշխարհային կազմակերպության ներգրավմամբ:
Առողջապահական հարցերի շուրջ քննարկումները շարունակվել են Վրաստանի խորհրդարանի ներկայացուցիչ, Վրաստանի առողջապահության պաշտպանության և սոցիալական հարցերի կոմիտեի նախագահ Զազա Լոմինաձեի հետ հանդիպման ընթացքում:

Анаит Аванесян находится с рабочим визитом в Тбилиси
Поддержи А1+!Министр здравоохранения Республики Армения Анаит Аванесян находится с рабочим визитом в Тбилиси по приглашению своего коллеги, министра по делам вынужденно перемещенных с оккупированных территорий Грузии лиц, труда, здравоохранения и социальной защиты Грузии Михаила Сарджвеладзе.
В ходе встречи министры обсудили различные вопросы, связанные со сферой здравоохранения, общие проблемы, для решения которых отмечалась важность более тесного сотрудничества соответствующих ведомств двух стран, своевременное реагирование на существующие вызовы.
Стороны коснулись углубления сотрудничества и возможностей обмена опытом, идеи создания площадок для профессиональных групп.
Министр также представила последние реформы в сфере электронного здравоохранения, подчеркнула важность компонента непрерывного образования медицинского персонала.
Министры совместно подчеркнули необходимость периодического пересмотра политики цен и регистрации лекарств, реализации совместных программ с привлечением глобальных партнеров, в частности Всемирной организации здравоохранения.
Обсуждение вопросов здравоохранения продолжилось во время встречи с представителем парламента Грузии, председателем Комитета по охране здоровья и социальным вопросам Зазой Ломинадзе.