«Մոսկվան ցավում է ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին Երևանի մասնակցության համար»․ Գալուզին
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսական կողմն ափսոսանք է հայտնում Վաշինգտոնում, ՆԱՏՕ-ի գագաթնաժողովին, Հայաստանի մասնակցության համար, «Ռիա Նովոստի»-ին ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարար Միխայիլ Գալուզինը։
Ընդգծելով, որ Հայաստանը մնում է ՀԱՊԿ անդամ՝ Գալուզինը նաև շեշտել է՝ Հայաստանը ռազմական և ռազմատեխնիկական ոլորտներում բազմաթիվ երկկողմ պայմանագրերի կողմ է հանդիսանում։
«Մտահոգությունների շուրջ կառուցողական քննարկումներ ունենալու փոխարեն, ցավոք, Երևանն այլ ճանապարհ է ընտրել», - ասել է Ռուսաստանի փոխարտգործնախարարը՝ նկատելով՝ Հայաստանը գերադասում է մեծացնել փոխգործակցությունը ՆԱՏՕ-ի կամ դաշինքի առանձին անդամների հետ, հատկապես ՆԱՏՕ-ի չափանիշների ներդրման, զենքի գնման կամ համատեղ մարտական պատրաստության աշխատանքների իրականացման առումով։
«Այս ամենը միայն ծայրահեղ ափսոսանք է առաջացնում», - ասել է Գալուզինը՝ մեղադրելով Երևանին «երկու աթոռի վրա նստելու փորձի» համար․ - «Այսպիսի տեմպերով խորացնելով համագործակցությունը նրանց հետ, ում նպատակը Ռուսաստանի «ռազմավարական պարտությունն է», Երևանը սեփական ձեռքերով ռիսկի է դիմում՝ ապակայունացնելու իրավիճակը Հարավային Կովկասում՝ ի վնաս սեփական անվտանգության»։

«Москва сожалеет об участии Еревана в саммите НАТО»: Галузин
Поддержи А1+!У российской стороны вызывает крайнее сожаление участие Армении в саммите НАТО в Вашингтоне, заявил «РИА Новости» замглавы МИД РФ Михаил Галузин.
"Говоря о сфере безопасности, хочу подчеркнуть, что Армения остается членом ОДКБ, выступает участником многочисленных двусторонних договоренностей в военной и военно-технической областях", - заметил он.
"Вместо конструктивного подхода к обсуждению имеющихся у Еревана озабоченностей там, к сожалению, выбрали иной путь", - констатировал замглавы МИД России.
"В Армении предпочитают наращивать взаимодействие с НАТО или отдельными участниками альянса, особенно в части внедрения натовских стандартов, закупки вооружений или проведения совместных мероприятий боевой подготовки, не говоря об участии в проходящем в Вашингтоне в эти дни саммите этого военно-политического блока. Все это не может не вызывать ничего, кроме крайнего сожаления", - заявил он.
По словам Галузина, "углубляя такими темпами сотрудничество с теми, чья цель – "стратегическое поражение" России, Ереван своими руками рискует серьезно дестабилизировать обстановку на Южном Кавказе в ущерб в том числе собственной безопасности".