Միրզոյանը եւ Վրաստանի վարչապետը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀՀ ԱԳ նախարար Արարատ Միրզոյանը հանդիպում է ունեցել Վրաստանի վարչապետ Իրակլի Կոբախիձեի հետ։
Զրուցակիցները քննարկել են երկկողմ հարուստ օրակարգի մի շարք հարցեր՝ վստահություն հայտնելով, որ ռազմավարական գործընկերության զարգացումը նոր լիցք կհաղորդի երկու երկրների միջև տարբեր ուղղություններով փոխգործակցության խորացմանը։
Նախարար Միրզոյանն ընդգծել է, որ ռազմավարական գործընկերության հաստատումից հետո իր այս առաջին այցը և կայացած քննարկումները վկայում են երկու երկրների քաղաքացիների համար նոր շոշափելի արդյունքների հասնելու մտադրության մասին։
ՀՀ ԱԳ նախարարը և Վրաստանի վարչապետը քննարկել են տարածաշրջանային անվտանգությանն առնչվող հարցեր։
Նախարար Միրզոյանը ներկայացրել է Հայաստանի ջանքերը հարևան երկրների հետ հարաբերությունների կարգավորման ուղղությամբ՝ Հարավային Կովկասում երկարատև կայունության ու խաղաղության ապահովման համատեքստում շեշտելով Ադրբեջանի հետ խաղաղության պայմանագրի կնքման հարցում առաջընթաց առահովելու կարևորությունը։
Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել նաև բազմակողմ հարթակներում համագործակցության ու փոխաջակցության, ինչպես նաև տարածաշրջանային տնտեսական ու տրանսպորտային կապուղիների ապաշրջափակման հարցերի։

449704855_868661335291365_1088475513002513121_n
Министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян встретился с премьер-министром Грузии Ираклием Кобахидзе.
Собеседники обсудили ряд вопросов насыщенной двусторонней повестки дня, выразив уверенность, что развитие стратегического партнёрства придаст новый импульс углублению сотрудничества двух стран в различных направлениях.
Министр Мирзоян подчеркнул, что это его первый после установления стратегического партнерства визит и проведенные обсуждения свидетельствуют о намерении добиться новых ощутимых результатов на благо граждан двух стран.
Министр иностранных дел Армении и премьер-министр Грузии обсудили вопросы региональной безопасности. Министр Мирзоян представил усилия Армении по нормализации отношений с соседними странами, подчеркнув важность обеспечения прогресса в подписании мирного договора с Азербайджаном в контексте обеспечения долгосрочной стабильности и мира на Южном Кавказе.
Были также обсуждены вопросы сотрудничества и взаимной поддержки на многосторонних площадках, а также разблокировки региональных экономических и транспортных коммуникаций.