Վարչապետն ընդունել է ԱՄՆ կոնգրեսական պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է ԱՄՆ սենատոր Ռոջեր Ուիքերի գլխավորած կոնգրեսական պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է կոնգրեսականների այցը Հայաստան և գոհունակություն հայտնել Հայաստան-ԱՄՆ հարաբերությունների դինամիկ զարգացման բնույթից: Նիկոլ Փաշինյանն ընդգծել է վերջերս Երևանում անցկացված Հայաստան-ԱՄՆ ռազմավարական երկխոսության նիստի անցկացման կարևորությունը և համոզմունք հայտնել, որ երկկողմ համագործակցությունը կշարունակի զարգանալ ու ամրապնդվել: Վարչապետը նշել է, որ ԱՄՆ-ն արդյունավետ աջակցությունն է ցուցաբերում մեր երկրում ժողովրդավարական բարեփոխումների առաջմղմանը՝ հավելելով, որ ՀՀ կառավարության համար ժողովրդավարության զարգացումն ունի ռազմավարական նշանակություն:
Զրուցակիցները կարևորել են երկու երկրների միջև քաղաքական, տնտեսական, էներգետիկ և այլ ուղղություններով կապերի ընդլայնումն ու խորացումը, և այդ առումով ընդգծել միջկառավարական ու միջխորհրդարանական ակտիվ երկխոսության անհրաժեշտությունը:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում ժողովրդավարական ինստիտուտների զարգացման, կոռուպցիայի դեմ պայքարի ուղղությամբ ՀՀ կառավարության քայլերին: Մտքեր են փոխանակվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի վերաբերյալ տեղի ունեցող քննարկումների, ՀՀ կառավարության «Խաղաղության խաչմերուկ» նախագծի, տարածաշրջանում տեղի ունեցող գործընթացների և երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող այլ հարցերի շուրջ:

Премьер-министр принял делегацию Конгресса США (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Республики Армения Никол Пашинян принял делегацию Конгресса во главе с сенатором США Роджером Уикером.
Никол Пашинян приветствовал визит конгрессменов в Армению и выразил удовлетворение динамичным развитием армяно-американских отношений. Никол Пашинян подчеркнул важность проведения совещания Стратегического диалога Армения-США, которое недавно состоялось в Ереване, и выразил уверенность, что двустороннее сотрудничество продолжит развиваться и укрепляться.
Премьер-министр отметил, что США оказывают эффективную поддержку продвижению демократических реформ в нашей стране, добавив, что развитие демократии для правительства Армении имеет стратегическое значение.
Собеседники подчеркнули важность расширения и углубления связей между двумя странами в политической, экономической, энергетической и других областях, и подчеркнули необходимость активного межправительственного и межпарламентского диалога.
Были отмечены шаги, предпринимаемые правительством РА в направлении развития демократических институтов в Армении и борьбы с коррупцией. Состоялся обмен мыслями относительно заключения мирного договора между Арменией и Азербайджаном, проекта правительства РА “Перекресток мира”, развитиях в регионе и других вопросах, представляющих взаимный интерес.