Հայաստանի պատվիրակությունը չի մասնակցի Բելառուսում կայանալիք «Սլավյանսկի բազար 2024» միջազգային մրցույթին
«Սլավյանսկի բազար» մրցույթի հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակությունը չի մասնակցի հուլիսի 8-18-ը Բելառուսում կայանալիք «Սլավյանսկի բազար 2024» միջազգային մրցույթին:
Հայտնում է «Սլավյանսկի բազար» ամենամյա միջազգային հեղինակավոր մրցույթի հայաստանյան պաշտոնական պատվիրակության ղեկավար, Երևանի Շառլ Ազնավուրի անվան մշակույթի և արվեստի պետական քոլեջի տնօրեն Վրեժ Կիրակոսյանը:
«Աշխարհի բոլոր ժողովուրդներին միավորում է մեկ լեզու՝ մշակույթը, ուստի անհնար է չգնահատել տարիներով ստեղծված հայ-բելառուսական մշակութային հարաբերությունները:  Լիահույս ենք, որ ստեղծված քաղաքական թնջուկը մոտ ապագայում սիրո և համերաշխության ճանապարհով կունենա իր հանգուցալուծումը և կշարունակվեն երկու ժողովուրդների բարեկամական հարաբերությունները»,-նշել է Վրեժ Կիրակոսյանը:
«Սլավյանսկի բազար 2024» մրցույթում Հայաստանի պատվիրակներն էին բազմաթիվ մրցույթների դափնեկիր երգչուհի Սյուզաննա Մելքոնյանը և 9-ամյա Յանա Ստեփանյանը:
Ավելի վաղ Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը խորհրդարանի ամբիոնից հայտարարել էր, որ ինքը և ՀՀ պաշտոնական ոչ մի ներկայացուցիչ Բելառուս չեն այցելի, քանի դեռ Բելառուսի նախագահն Ալեքսանդր Լուկաշենկոն է: Նման հայտարարության համար հիմք էր հանդիսացել Լուկաշենկոյի՝ ավելի վաղ արած հայտարարությունը Լեռնային Ղարաբաղի 44-օրյա պատերազմի ու Ադրբեջանին քաջալերելու մասին:

Делегация Армении не примет участия в международном песенном конкурсе “Славянский базар” в Беларуси
Поддержи А1+!Официальная делегация Армении не примет участия в международном песенном конкурсе “Славянский базар. 2024”, который пройдет в Беларуси с 8 по 18 июля.
Об этом сообщил руководитель официальной армянской делегации ежегодного международного конкурса “Славянский базар”, директор Ереванского государственного колледжа культуры и искусства им. Шарля Азнавура Вреж Киракосян.
“Все народы мира объединяет один язык - культура, следовательно, невозможно не оценить армяно-белорусские культурные связи, созданные на протяжении многих лет. Мы полны надежды, что возникшая политическая неурядица в ближайшем будущем разрешится посредством любви и солидарности, и дружеские отношения между двумя народами продолжатся”, - сказал Вреж Киракосян.
Представителями Армении на конкурсе “Славянский базар 2024” были бы победительница многих конкурсов певица Сюзанна Мелконян и 9-летняя Яна Степанян.
Ранее премьер-министр Армении Никол Пашинян заявил с трибуны парламента, что он и никакие официальные представители Республики Армения не посетят Беларусь, пока президентом Беларуси является Александр Лукашенко. Такое заявление было основано на более раннем высказывании Лукашенко о 44-дневной войне в Нагорном Карабахе и поощрении в адрес Азербайджана.