ԵՄ-ն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը
Աջակցիր «Ա1+»-ինԵՄ-ն ընդունել է Ռուսաստանի դեմ պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթը: Ըստ փաստաթղթի՝ սահմանափակումների ներքո հայտնվել են Ռուսաստանի Դաշնության 116 ֆիզիկական և իրավաբանական անձինք։ Այդ մասին «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է ՏԱՍՍ գործակալությունից:
ԵՄ-ն նաև պատժամիջոցների 14-րդ փաթեթում ներառել է Ռուսաստանի Դաշնության, Չինաստանի, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների, Թուրքիայի 61 ընկերություններ, որոնց նկատմամբ սահմանափակումներ են մտցվել կրկնակի նշանակության տեխնոլոգիաների արտահանման համար։
Եվրամիությունը կշարունակի գնել ռուսական հեղուկացված բնական գազը (ՀԲԳ), բայց կարգելի դրա վերաարտահանումը։ Եվրամիության այն ընկերությունները, որոնք ռազմական ապրանքներ են վաճառում երրորդ երկրներին, պետք է բացահայտեն և գնահատեն դեպի Ռուսաստան դրանց վերաարտահանման ռիսկերը։
Պատժամիջոցների նոր փաթեթը ներառում է Եվրոպայի նավահանգիստներով ռուսական ՀԲԳ-ի տարանցման սահմանափակումներ, դրույթներ եվրոպական ընկերությունների կողմից Ռուսաստանի Դաշնության պատասխան գործողություններից վնասի փոխհատուցման պահանջների աջակցության վերաբերյալ, ներդրումների, ապրանքների, տեխնոլոգիաների և ծառայությունների տրամադրման արգելք ՀԲԳ այնպիսի նախագծերի ավարտի համար, ինչպիսիք են «Արկտիկ ՀԲԳ-2»-ը և «Մուրմանսկի ՀԲԳ»-ն, Ռուսաստանից հելիումի ներմուծման և մանգանի հանքաքարերի, պլաստիկի որոշ տեսակների, հազվագյուտ հողային տարրերի և էլեկտրոնային բաղադրիչների՝ Ռուսաստանի Դաշնություն արտահանման արգելք և այլ սահմանափակումներ:

ЕС принял 14-й пакет санкций против России
Поддержи А1+!Евросоюз принял 14-й пакет санкций против России. Согласно документу, под ограничения попали 116 физических и юридических лиц РФ. Как передает Арменпресс, об этом сообщает ТАСС.
ЕС также включил в 14-й пакет санкций 61 компанию из России, Китая, ОАЭ и Турции, на которые распространяются ограничения на экспорт технологий двойного назначения.
Евросоюз продолжит покупать российский сжиженный природный газ (СПГ), но запретит его реэкспорт. Компании ЕС, продающие военные товары третьим странам, должны выявить и оценить риски их реэкспорта в Россию.
Новый пакет санкций включает ограничения на транзит российских СПГ через европейские порты, положения о поддержке требований европейских компаний о возмещении ущерба от ответных действий РФ, запрет на предоставление инвестиций, товаров, технологий и услуги по реализации таких проектов СПГ, как «Арктический СПГ-2» и «Мурманский СПГ», запрет и другие ограничения на ввоз гелия из России и экспорт марганцевых руд, некоторых видов пластмасс, редкоземельных элементов и электронные компоненты в РФ.