ՀԱՊԿ-ը պահպանում է Հայաստանի նկատմամբ բոլոր պարտավորությունները. ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար
Աջակցիր «Ա1+»-ինՀԱՊԿ-ը պահպանում է Հայաստանի նկատմամբ բոլոր պարտավորությունները, երկիրը մնում է կազմակերպության դաշնակիցը, այս մասին լրագրողներին ասել է ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Իմանգալի Տասմագամբետովը։
«Հայաստանը եղել է և մնում է մեր դաշնակիցը ՀԱՊԿ-ում, և մեր բոլոր պարտավորությունները մնում են Հայաստանի հանդեպ, սակայն կազմակերպությանն անդամակցելու հարցը երկրի ինքնիշխան իրավունքն է և որոշումը»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով՝ ՀԱՊԿ-ն ակնկալում է, որ Երևանը կհստակեցնի Հայաստանի կարգավիճակը կազմակերպությունում։
«Կարծում եմ, որ Հայաստանի քաղաքական ղեկավարությունը դեռ կպարզաբանի իրավիճակը, և պաշտոնական որոշում կլինի՝ լինե՞լ կազմակերպության մաս, թե՞ ոչ»,- ասել է նա։

Screenshot 2024-06-21 121726
Генеральный секретарь Организации Договора о коллективной безопасности (ОДКБ) Имангали Тасмагамбетов заявил, что Армения была и остается союзником организации, а ее обязательства перед Ереваном остаются неизменными.
Об этом передаёт ТАССС.
“Армения была и остается нашим союзником в ОДКБ, и все наши обязательства перед Арменией остаются, но вопрос членства в организации является суверенным правом и решением страны”, - сказал  генсек ОДКБ.
Иммангали Тасмагамбетов также выразил надежду, что Армения уточнит свой статус в организации.
“Я думаю, что политическое руководство Армении в любом случае прояснит ситуацию, и будет принято официальное решение, быть частью организации или нет”, - сказал он.