Ժաննա Անդրեասյանը Գերմանիայում քննարկումներ կունենա ակադեմիական քաղաքի կառուցման նախագծի վերաբերյալ
ՀՀ կրթության, գիտության, մշակույթի և սպորտի նախարար Ժաննա Անդրեասյանը եռօրյա աշխատանքային այցով մեկնել է Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետություն:
ՀՀ պատվիրակության կազմում են նաև ԱԺ գիտության, կրթության, մշակույթի, սփյուռքի, երիտասարդության և սպորտի հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ Սիսակ Գաբրիելյանը և Բարձրագույն կրթության և գիտության կոմիտեի նախագահ Սարգիս Հայոցյանը:
Հունիսի 18-22-ը Մյունխեն, Բեռլին և Լայպցիգ քաղաքներում ԿԳՄՍ նախարարն այցելություններ կունենա մի շարք բարձրագույն ուսումնական հաստատություններ, այդ թվում՝ Մյունխենի տեխնոլոգիական համալսարան, Մյունխենի Բունդեսվեհրի համալսարան: Հանդիպումների ընթացքում քննարկվելու են, մասնավորապես, համագործակցության հեռանկարները Հայաստանում ակադեմիական քաղաքի կառուցման նախագծի շրջանակում:
Նախատեսվում են նաև հանդիպումներ մշակույթի և սպորտի ոլորտային պատասխանատուների հետ, ինչպես նաև այցելություններ Բեռլինի Հնագույն և հին ժամանակների պատմության թանգարան, Neues թանգարան, Լայպցիցի գիտահետազոտական ինստիտուտի Արևելյան Եվրոպայի պատմության և մշակույթի ինստիտուտ GWZO (Leibniz-Institut für Geschichte und Kultur des östlichen Europa), որոնց պատասխանատուների հետ կքննարկվեն ոլորտային համագործակցությանն առնչվող հարցեր:

Жанна Андреасян обсудит в Германии проект строительства Академгородка
Министр образования, науки, культуры и спорта РА Жанна Андреасян выехала с трехдневным рабочим визитом в Федеративную Республику Германия.
В составе делегации также председатель постоянной комиссии НС по вопросам науки, образования, культуры, диаспоры, молодежи и спорта Сисак Габриелян и председатель комиссии высшего образования и науки Саргис Айоцян.
Министерство ОНКС РА сообщает, что 18-22 июня министр посетит ряд высших учебных заведений Мюнхена, Берлина и Лейпцига, среди них Мюнхенский технологический университет, Мюнхенский университет Бундесвера. В ходе встреч будут обсуждаться перспективы сотрудничества в рамках проекта строительства Академгородка в Армении.
Запланированы встречи с представителями сферы культуры и спорта, посещение музеев и Лейпцигского института восточноевропейской истории и культуры, будут обсуждены вопросы отраслевого сотрудничества.