Իրանը չի ընդունում տարածաշրջանի երկրների սահմանները փոխող որևէ նախաձեռնություն․ Ալի Բաղերի Քանի
Աջակցիր «Ա1+»-ինԻրանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի Քանին վերահաստատել է իրանական կողմի՝ բազմիցս հնչեցրած այն դիրքորոշումը, որ Թեհրանը դեմ է որևէ նախաձեռնության, որը կփոխի տարածաշրջանի ժողովրդագրությունը և սահմանները։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այս մասին Իրանի արտգործնախարարի պաշտոնակատար Ալի Բաղերի Քանին ասել է CNN Türk-ին տված հարցազրույցում՝ անդրադառնալով, այսպես կոչված, «Զանգեզուրի միջանցքի» վերաբերյալ հարցին։
«Մենք (խմբ․ Իրան) աջակցում ենք ցանկացած նախաձեռնության, որը կօգնի տարածաշրջանի զարգացմանը, բայց չենք ընդունում որևէ նախաձեռնություն, որը կփոխի տարածաշրջանի ժողովրդագրությունը և տարածաշրջանի սահմանները»,- ասել է Իրանի ԱԳ նախարարի պաշտոնակատարը։

Иран не примет никаких изменений границ стран региона: Али Багери Кани
Поддержи А1+!Исполняющий обязанности министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани вновь подтвердил неоднократно озвученную позицию иранской стороны, что Тегеран выступает против любых инициатив, которые могли бы изменить демографию и границы региона.
Как передает “Арменпресс”, об этом в интервью CNN Türk заявил исполняющий обязанности министра иностранных дел Ирана Али Багери Кани, касаясь вопроса так называемого “зангезурского коридора”.
“Мы (Иран: ред.) поддерживаем любую инициативу, которая поможет развитию региона, но мы не принимаем никаких инициатив, которые изменят демографию и границы региона”, - заявил исполняющий обязанности министра иностранных дел Ирана.