Իրանական մարդասիրական օգնությունը ճանապարհվեց Ալավերդի
Հայաստան է ժամանել Իրանի կողմից փոխանցված մարդասիրական օգնությունը ՀՀ Լոռու մարզում հեղեղներից տուժած բնակչությանը, որը իրանական Կարմիր Մահիկի և Հայկական Կարմիր Խաչի ընկերության աշխատակիցները հունիսի 7-ին կհասցնեն Ալավերդի։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ այդ կապակցությամբ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունում տեղի ունեցավ ՀՀ-ում Իրանի Իսլամական Հանրապետության փոխդեսպան Բահրամ Թահերիի, քաղաքական հարցերով խորհրդական Մուհամեդ Ջավադ Ալավիի, Իրանի Կարմիր մահիկի ներկայացուցչի և Հայկական Կարմիր խաչի ընկերության նախագահ Դավիթ Ներսիսյանի հանդիպումը։
Իր խոսքում Դավիթ Ներսիսյանը նախ ցավակցություն հայտնեց ուղղաթիռի վթարից Իրանի նախագահի և նրան ուղեկցող պաշտոնյաների մահվան կապակցությամբ, որից շատ չանցած ՀՀ Լոռու մարզում  տեղի ունեցավ սարսափելի բնական աղետը։
Նա խորհրդանշական համարեց, որ Հայաստանում տեղի ունեցած բնական աղետին, որի հետևանքով մարդիկ զոհվեցին, առաջիններից մեկն արձագանքեց հենց Իրանի Կարմիր մահիկը՝ պատրաստակամություն հայտնելով աջակցություն ցուցաբերել տուժածներին։։
«Չնայած առիթը ողբերգական է, սակայն պետք է նշել, որ սա ևս մեկ անգամ փաստում է երկու հարևան երկրների մարդասիրական առաքելություն իրականացնող կազմակերպությունների սերտ համագործակցությունը։ Հայկական Կարմիր խաչի ընկերությունը, անդավաճան մնալով իր սկզբունքներին, վերահաստատում է երկկողմ գործակցության կարևորությունը և հույս հայտնում ավելի լայն շրջանակի ներառման՝ հարաբերությունների սերտացման համար։ Մենք համոզված ենք, որ տարիների ընթացքում ձևավորված կապն առավել մեծ գաղափարներ կարող է կյանքի կոչել՝ ի նպաստ երկու կազմակերպությունների շահառուների։ Տարածաշրջանում խնդիրները, աղետները պատերազմներն ու այլ վտանգները շատ են, և հենց այդ պատճառով էլ երկու կազմակերպությունների համատեղ աշխատանքը կարևոր է, քանի որ մեզ համար գերագույն արժեքը մարդն է»,-ասաց Ներսիսյանը՝ շնորհակալություն հայտնելով գործընկերներին այս դժվարին պահին ցուցաբերած աջակցության համար։
Հայաստանում Իրանի փոխդեսպան Բահրամ Թահերին  Իրանի ժողովրդի ու դեսպանատան անունից կարեկցանք ու ցավակցություն հայտնելով Լոռու մարզում աղետի հետևանքով տուժած անձանց՝ շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ կառավարությանը, հայ ժողովրդին Իրանում ուղղաթիռի վթարի հետևանքով երկրի նախագահի, արտգործնախարարի և նրանց  ուղեկցող պատվիրակության զոհվելու կապակցությամբ կարեկցանքի և ցավակցության համար։
Այդ համատեքստում նա կարևորեց ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի այցն Իրան և հանդիպումները երկրի հոգևոր առաջնորդի և նախագահի ժամանակավոր պաշտոնակատարի հետ՝ նշելով, որ դրան զուգահեռ ՀՀ նախագահը, խորհրդարանի ղեկավարը, բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու մեծաթիվ քաղաքացիներ այցելեցին Իրանի դեսպանատուն և հարգանքի տուրք մատուցեցին։
«Պատմությունն է վկայում, որ մենք՝ երկու երկրների ժողովուրդները, միշտ եղել ենք իրար կողքի՝ թե՛ լավ, թե՛ վատ օրերին, և այդպես էլ շարունակվելու է։ Հայաստանում ջրհեղեղի մասին տեղեկանալուց հետո իրանական Կարմիր մահիկը պատրաստակամություն է հայտնել անմիջապես աջակցություն փոխանցել տուժածներին։ Այսօր այստեղ ենք, որպեսզի Իրանի ժողովրդի կողմից փոխանցված այս փոքրիկ օգնությունը հանձնենք հայկական կողմի տուժածներին։ Գիտենք, որ վնասները բավականին մեծ են, բայց այս փոքրիկ օգնությունը կկարողանա ինչ-որ չափով աջակից լինել»,-ասաց Իրանի փոխդեսպանը՝ հավաստիացնելով, որ նման դեպքերում իրանական կողմը պատրաստ է մշտապես աջակցել։
Դավիթ Ներսիսյանը, բարձր գնահատելով ցուցաբերված մարդասիրական աջակցությունը,   ՀՀ-ում Իրանի դեսպանության և Կարմիր մահիկի ներկայացուցիչներին հանձնեց  ՀԿԽԸ 100-ամյակին նվիրված հուշամեդալներ։
Ինչպես հայտնեցին ՀԿԽԸ-ից՝ իրանական կողմի մարդասիրական օգնությունը ներառում է պահածոյացված սնունդ, վրան-ծածկոցներ, անկողային պարագաներ, սպասքի և սանիտարական հավաքածուներ և այլն։

Гуманитарная помощь из Ирана направлена в Алаверди
Поддержи А1+!В Армению прибыла гуманитарная помощь от Ирана населению, пострадавшему от наводнений в Лорийской области Армении, которую сотрудники Общества Красного Полумесяца Ирана и Армянского общества Красного Креста 7 июня доставят в Алаверди.
Как передает “Арменпресс”, в связи с этим в Армянском обществе Красного Креста состоялась встреча заместителя посла Исламской Республики Иран в Армении Бахрама Тахери, советника по политическим вопросам Мухаммеда Джавада Алави, представителя Красного Полумесяца Ирана и председателя Армянского общества Красного Креста Давида Нерсисяна.
Давид Нерсисян, прежде всего, выразил соболезнования в связи с гибелью президента Ирана и сопровождавших его должностных лиц в результате крушения вертолета, вскоре после которого в Лорийской области Армении произошло ужасное стихийное бедствие.
Он счел символичным, что на стихийное бедствие в Армении, в результате которого погибли люди, одним из первых отреагировал именно Красный Полумесяц Ирана, выразив готовность оказать помощь пострадавшим.
“Несмотря на трагичность ситуации, следует отметить, что это еще раз подтверждает тесное сотрудничество организаций, выполняющих гуманитарные миссии в двух соседних странах. Армянское общество Красного Креста, оставаясь верным своим принципам, подтверждает важность двустороннего сотрудничества и выражает надежду на включение в повестку более широкого круга вопросов для укрепления отношений. Мы убеждены, что связь, сформировавшаяся за эти годы, может воплотить в жизнь еще больше идей во благо бенефициаров обеих организаций. Проблем в регионе, бедствий, войн и других опасностей много, и именно поэтому совместная работа двух организаций важна, поскольку для нас высшей ценностью является человек”, - сказал Давид Нерсисян, поблагодарив коллег за поддержку, оказанную в это трудное время.
Выразив сочувствие и соболезнования от имени иранского народа и посольства ИРИ в Армении лицам, пострадавшим в результате катастрофы в Лорийской области, Бахрам Тахери поблагодарил правительство РА, армянский народ за сочувствие и соболезнования в связи с гибелью президента страны, министра иностранных дел и сопровождающей их делегации в результате крушения вертолета в Иране.
В этом контексте он подчеркнул важность визита премьер-министра Армении Никола Пашиняна в Иран и встречи с духовным лидером страны и исполняющим обязанности президента, отметив, что вместе с этим президент Армении, глава парламента, высокопоставленные чиновники и большое количество граждан посетили посольство Ирана и дали дань уважения.
“История свидетельствует о том, что мы, народы двух стран, всегда были рядом друг с другом, как в хорошие, так и в плохие дни, и так будет продолжаться. Узнав о наводнении в Армении, Красный Полумесяц Иранавыразил готовность немедленно оказать помощь пострадавшим. Сегодня мы здесь, чтобы передать эту небольшую помощь от народа Ирана пострадавшим с армянской стороны. Мы знаем, что ущерб довольно велик, но эта небольшая помощь сможет в какой-то степени оказать им поддерку”, - сказал заместитель посла Ирана, заверив, что в таких случаях иранская сторона всегда готова поддержать.
Давид Нерсисян, высоко оценив оказанную гуманитарную помощь, вручил служащим посольства Ирана в Армении и Красного Полумесяца памятные медали, посвященные 100-летию АОКК.
Как сообщили в АОКК, гуманитарная помощь от Ирана содержит консервы, палатки-покрывала, постельные принадлежности, посуду и санитарные принадлежности и др.