Լեմկինի ինստիտուտը կոչ է անում ՄԱԿ-ին չեղարկել COP29-ն Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումը
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը հայտարարություն է տարածել՝ նշելով, որ դեմ է  ՄԱԿ-ի որոշմանը՝ COP29-ը  (Կլիմայի փոփոխության վերաբերյալ ՄԱԿ-ի ամենամյա գագաթնաժողով) Ադրբեջանում անցկացնելու վերաբերյալ՝ հաշվի առնելով Լեռնային Ղարաբաղում Բաքվի ցեղասպան ռազմավարությունը, կազմակերպած էթնիկ զտումները, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ցեղասպան և հայատյաց գաղափարախոսությունը և կոռուպցիայի և մարդու իրավունքների ոտնահարման դեպքերն այդ երկրում:
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ հայտարարության մեջ ընդգծվում է, որ Ադրբեջանին շնորհելով այս կարևոր իրադարձությունը հյուրընկալելու պատիվը՝ ՄԱԿ-ը հավանություն է տալիս ցեղասպանական խոսքին, ցեղասպանական քաղաքականությանը և բռնապետությանը, որը ձեռնտու չէ ո՛չ կլիմային, ո՛չ էլ աշխարհի մարդկանց:
«Ադրբեջանին որպես COP-29 գագաթնաժողովը հյուրընկալող երկիր ընտրելը լեգիտիմացնում, ռացիոնալացնում և նորմալացնում է ցեղասպանությունը համաշխարհային քաղաքականության մեջ: Ավելին, դա սպառնում է Կլիմայի փոփոխության մասին ՄԱԿ-ի շրջանակային կոնվենցիայով հաստատված սկզբունքների արժանահավատությանը:»,- ասվում է Լեմկինի ինստիտուտի հայտարարության մեջ:
Լեմկինի ինստիտուտը շեշտում է՝ ՄԱԿ-ը պետք է չեղարկի COP29-ն Ադրբեջանում անցկացնելու որոշումը և գտնի հյուրընկալով այլ երկիր։
Հայտարարությունը հիշեցնում է, որ Ադրբեջանը՝ որպես COP29-ը հյուրընկալող երկիր, ՄԱԿ-ի կողմից ընտրվել է 2023 թվականի դեկտեմբերին, երեք ամիս չանցած այն բանից, երբ Բաքուն տասնամսյա ցեղասպանական շրջափակումից հետո Լեռնային Ղարաբաղի հայերին  էթնիկ զտումների ենթարկեց։
«Արցախից գաղթը, որը վերջ դրեց աշխարհի հնագույն քրիստոնեական համայնքներից մեկի գրեթե 4000-ամյա շարունակական ներկայությանը, վերջին ժամանակների ամենաազդեցիկ ցեղասպանություններից մեկն էր: Արցախահայության դեմ Ադրբեջանի «հաղթանակը» տոնելու համար նախագահ Ալիևը նույնիսկ խարույկ վառեց Արցախի մայրաքաղաք Ստեփանակերտում՝ Նովրուզի կապակցությամբ՝ անվանելով այն «վերջնական մաքրում»,- ասվում է հայտարարության մեջ։
Լեմկինի ինստիտուտն իր հայտարարության մեջ պատմական ակնարկ է կատարում՝ հիշեցնելով 2020 թվականին Լեռնային Ղարաբաղի դեմ Ադրբեջանի սանձազերծած պատերազմի մանրամասները։
«Չի կարելի մոռանալ, որ 2020 թվականի Ադրբեջանի և Արցախի միջև պատերազմի ժամանակ ադրբեջանցի զինվորները մեղավոր են եղել զինաթափված հայ զինվորների, ինչպես նաև հայ խաղաղ բնակիչների, այդ թվում՝ տարեցների և հաշմանդամների նկատմամբ ծայրահեղ և սարսափելի վայրագությունների մեջ։ Այս փաստագրված վայրագությունները ներառում են գլխատումներ, հայերի անդամահատումներ՝ դեռ կենդանի ժամանակ, խոշտանգումներ և նվաստացումներ՝ բացառապես նրանց ինքնության պատճառով: Երբ 2022 թվականին Ադրբեջանը ագրեսիվ պատերազմ սկսեց Հայաստանի դեմ, նա նման վայրագություններ կատարեց՝ ներառյալ հայ կանանց նկատմամբ սեռական բռնության կիրառումը և զինաթափված հայ զինվորների կոտորածը։ Այս հանցագործությունների համար պատասխանատվություն չի եղել։ Դրանք հիշեցնում են 1915-1923 թվականներին թուրքական և ադրբեջանական զորքերի, ժանդարմների, զինվորների և քաղաքացիական անձանց կողմից հայերի նկատմամբ իրականացված ցեղասպանական վայրագությունները և օգնում են բացատրել, թե ինչու էր Ադրբեջանի համար այդքան հեշտ արցախցի հայերին ահաբեկելը, նրանց փախուստի մատնելը՝ ներխուժելով այդ տարածք 2023 թվականի սեպտեմբերի 19-ին»,- ասված է հաղորդագրությունում։
Լեմկինի ինստիտուտը նաև շեշտում է, որ բացի տասը ամիս Լեռնային Ղարաբաղի մոտ 120 հազար հայերին շրջափակելուց, տարածք ներխուժելուց և բնակչությանը գրեթե ամբողջության փախուստի մատնելուց, Ադրբեջանը նաև մեթոդաբար ոչնչացնում է Լեռնային Ղարաբաղի հայկական մշակութային ժառանգությունը։
«Եթե այս ուղղությամբ ոչինչ չձեռնարկվի, Արցախը կդառնա Նախիջևանի պես․ ադրբեջանական էքսկլավ, որը ժամանակին ունեցել է զգալի հայ բնակչություն, իսկ հիմա չունի, որտեղ Ադրբեջանն արդեն ոչնչացրել է հայկական մշակութային ժառանգության մոտ 98 տոկոսը՝ ներառյալ եկեղեցիները, գերեզմանները և վանքերը»,- նշում է Լեմկինի ինստիտուտը։
Վերջինիս տարածած հայտարարության մեջ ուշադրություն է հրավիրվում նաև Ադրբեջանի կողմից ապօրինի պահվող հայ գերիների առկայության վրա,  որոնց թվում են նաև  Լեռնային Ղարաբաղի նախկին ռազմաքաղաքական ղեկավարները։
«Այս հանցագործություններից բացի, Ադրբեջանը շարունակում է ապօրինի ձերբակալված պահել հայ ռազմագերիներին, քաղաքացիական անձանց և Արցախի կառավարության՝ ժողովրդավարական ճանապարհով ընտրված անդամներին, այդ թվում՝ «Ավրորա» մարդասիրական նախաձեռնության համահիմնադիր Ռուբեն Վարդանյանին: Հայ պատանդների նկատմամբ խոշտանգումների կիրառման մասին կան ամուր ապացույցներ»,- հայտարարել է ինստիտուտը:
Լեմկինի ինստիտուտը նշում է, որ Ադրբեջանը պարբերաբար խախտում է միջազգային իրավունքն՝ անտեսելով միջազգային դատարանների պայմանագրերն ու վճիռները:
«2022 թվականի պատերազմը Հայաստանի դեմ, Արցախի տասնամսյա շրջափակումը և սեպտեմբերի 19-ին Արցախ ներխուժումը 2020 թվականի նոյեմբերին Ադրբեջանի, Հայաստանի և Ռուսաստանի կողմից համաձայնեցված հրադադարի եռակողմ  հայտարարության խախտումներն էին։ Ավելին, Ադրբեջանը անտեսել և խախտել է Արդարադատության միջազգային դատարանի կողմից 2021 թվականի դեկտեմբերի 7-ին, 2023 թվականի փետրվարի 22-ին, 2023 թվականի հուլիսի 6-ին և 2023 թվականի նոյեմբերի 17-ին նշանակված ժամանակավոր միջոցները»,- նշվում է հայտարարության մեջ։
Լեմկինի անվան ցեղասպանության կանխարգելման ինստիտուտը նաև անհրաժեշտ է համարում նշել, որ Ադրբեջանն ունի մարդու իրավունքների անմխիթար վիճակ, որը գնալով ավելի է վատանում:
«2023-ից մինչև 2024 թվականը Ադրբեջանի ազատության ցուցանիշը նվազել է 2 կետով՝ 9-ից հասնելով 7-ի (100-ից), ինչը նրան դարձնում է աշխարհի ամենաավտորիտար կառավարություններից մեկը։ Ավելին, Ադրբեջանի և Ալիևի վարչակարգի գործողությունները հողօգտագործման և բնական կլիմայի պահպանման հարցում ուղղակիորեն հակասում են COP29 համաժողովի հիմքում ընկած հիմնարար սկզբունքներին: Ադրբեջանը ոչ միայն նավթային պետություն է, որը հենվում է հանածո վառելիքի արտահանման վրա, այլև Ադրբեջանի պետական ​​էներգետիկ և բնական պաշարների արդյունաբերությունը լի է կոռուպցիայով, ինչը երկիրը ուղղակիորեն հակադրում է COP29-ի հայտարարված նպատակներին», - ասվում է հայտարարության մեջ:
Լեմկինի ինստիտուտն անհեթեթ, ամոթալի և խորապես ցինիկ է համարում ադրբեջանցի պաշտոնյաների այն պնդումները, թե իրենք ցանկանում են «COP29-ը դարձնել խաղաղության ոստիկան»:
«Եթե ​​Ադրբեջանն իսկապես ցանկանում է ցույց տալ իր հանձնառությունը խաղաղության կառուցմանը, ապա պետք է անհապաղ ազատ արձակի քաղբանտարկյալներին: Եթե ​​այս փոքրիկ քայլը հնարավոր չէ անել, ապա նրանց իրական մտադրությունները պարզ են։ Այն ժամանակ, երբ աշխարհի բնակչությունը կորցրել է հավատը միջազգային կառույցների հանդեպ, ՄԱԿ-ը պետք է գլուխը հանի ավազից և դադարեցնի ցեղասպան պետության դիվանագիտական ​​հովանավորությունը՝ սկսած COP29-ից», - եզրափակել է Լեմկինի ինստիտուտը։

Институт Лемкина призывает ООН отменить решение о проведении COP29 в Азербайджане
Поддержи А1+!Институт Лемкина по предотвращению геноцида распространил заявление, в котором заявил, что выступает против решения ООН о проведении COP29 (ежегодного саммита ООН по изменению климата) в Азербайджане, принимая во внимание геноцидальную политику Баку в Нагорном Карабахе, этническую чистку, организованную президентом Азербайджана Ильхамом, геноцидальную и армянофобскую идеологию Алиева, а также случаи коррупции и нарушения прав человека в этой стране.
Как передает “Арменпресс”, в заявлении подчеркнуто, что, предоставляя Азербайджану честь проведения этого важного мероприятия, ООН одобряет геноцидальные речи, политику и диктатуру, что не способствует ни климату, ни народам мира.
“Выбор Азербайджана в качестве страны-организатора саммита COP-29 легитимизирует, рационализирует и нормализует геноцид в мировой политике. Более того, это ставит под угрозу доверие к принципам, установленным Рамочной конвенцией ООН об изменении климата”, - говорится в заявлении Института Лемкина.
В заявлении подчеркнуто, что ООН должна отменить решение о проведении COP29 в Азербайджане и найти другую страну для ее проведения.
В нем напоминается, что Азербайджан был выбран Организацией Объединенных Наций в качестве страны-организатора COP29 в декабре 2023 года, менее чем через три месяца после того, как Баку подверг армян Нагорного Карабаха этнической чистке после десятимесячной геноцидальной блокады.
“Исход из Арцаха, положивший конец почти 4000-летнему непрерывному существованию одной из старейших христианских общин в мире, стал одним из самых впечатляющих геноцидов последнего времени. Чтобы отпраздновать “победу” Азербайджана над арцахскими армянами, президент Алиев даже зажег костер в Степанакерте, столице Арцаха, по случаю Навруза, назвав его “окончательным очищением”, говорится в заявлении.
В своем заявлении Институт Лемкина сделал исторический обзор, напомнив подробности войны, развязанной Азербайджаном против Нагорного Карабаха в 2020 году.
“Нельзя забывать, что во время войны 2020 года между Азербайджаном и Арцахом азербайджанские солдаты были виновны в крайних и ужасных зверствах в отношении разоруженных армянских солдат, а также мирных жителей Армении, в том числе пожилых людей и инвалидов. Эти задокументированные зверства включают обезглавливание, нанесение увечий живым армянам, пытки и унижения исключительно из-за их идентичности. Когда Азербайджан начал агрессивную войну против Армении в 2022 году, он совершил аналогичные злодеяния, включая сексуальное насилие в отношении армянских женщин и массовые убийства разоруженных армянских солдат. Ответственности за эти преступления не было. Они напоминают зверства геноцида, совершенные против армян турецкими и азербайджанскими войсками, жандармами, солдатами и мирными жителями в 1915-1923 годах, и объясняют, почему Азербайджану было так легко терроризировать армян Арцаха и обратить их в бегство, вторгшись на эту территорию 19-го числа 2023 года”, - говорится в сообщении.
Институт Лемкина также подчеркивает, что, помимо того, что Азербайджан в течение десяти месяцев держал в блокаде 120 000 армян Нагорного Карабаха, он вторгся на их территорию и заставил почти все население бежать. Азербайджан также методично уничтожает армянское культурное наследие Нагорного Карабаха.
“Если ничего не будет сделано в этом направлении, Арцах станет похож на Нахиджеван, азербайджанский эксклав, в котором когда-то проживало значительное армянское население, а теперь его нет, и где Азербайджан уже уничтожил около 98 % армянского культурного наследия, включая церкви, могилы и монастыри”, - отмечает Институт Лемкина.
В заявлении обращено внимание на наличие незаконно удерживаемых Азербайджаном пленных армян, среди которых бывшие военные и политические лидеры Нагорного Карабаха.
“Помимо этих преступлений, Азербайджан продолжает незаконно задерживать армянских военнопленных, гражданских лиц и демократически избранных членов правительства Арцаха, в том числе Рубена Варданяна, соучредителя гуманитарной инициативы “Аврора”. Имеются веские доказательства применения пыток в отношении армянских заложников”, - заявили в институте.
Институт Лемкина отмечает, что Азербайджан регулярно нарушает международное право, игнорируя договоры и решения международных судов.
“Военные действия против Армении в 2022 году, десятимесячная блокада Арцаха и вторжение в Арцах 19 сентября были нарушениями трехсторонней декларации о прекращении огня, согласованной Азербайджаном, Арменией и Россией в ноябре 2020 года. Более того, Азербайджан проигнорировал и нарушил промежуточные меры, назначенные Международным судом 7 декабря 2021 года, 22 февраля 2023 года, 6 июля 2023 года и 17 ноября 2023 года”, - говорится в заявлении.
Институт Лемкина также считает необходимым отметить, что в Азербайджане весьма плачевная ситуация и с правами человека, которая становится все хуже.
“С 2023 по 2024 год Индекс свободы Азербайджана упал на 2 пункта, с 9 до 7 (из 100), что сделало его одним из самых авторитарных государств в мире. Более того, действия Азербайджана и режима Алиева в отношении землепользования и защиты естественного климата прямо противоречат фундаментальным принципам, лежащим в основе конференции COP29. Азербайджан является нефтяным государством, которое полагается на экспорт ископаемого топлива, и государственная энергетическая и сырьевая промышленность Азербайджана изобилует коррупцией, что ставит страну в прямое противоречие заявленным целям COP29”, - говорится в заявлении.
Институт Лемкина считает абсурдными, постыдными и глубоко циничными утверждения азербайджанских чиновников о том, что они хотят “превратить COP29 в мирного полицейского”.
“Если Азербайджан действительно хочет продемонстрировать свою приверженность построению мира, он должен немедленно освободить политзаключенных. Если этот маленький шаг невозможен, то их истинные намерения ясны. В то время, когда население мира потеряло веру в международные институты, ООН должна вытащить голову из песка и прекратить дипломатическое покровительство государству, совершившему геноцид, начав с COP29”, - заключает Институт Лемкина.