Շրջանառության հարկից պետք է ընդհանրապես հրաժարվել, քանի որ այն դեֆորմացնում է տնտեսությունը․Փաշինյան (տեսանյութ)
Վարչապետի գլխավորությամբ քննարկվել են հարկային ոլորտի բարելավմանն ուղղված հարցեր
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել է Ազգային ժողովի կողմից առաջին ընթերցմամբ ընդունված օրենքների նախագծերի փաթեթը, որով առաջարկվում է վերանայել շրջանառության հարկի դրույքաչափերը:
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել շրջանառության հարկի համակարգին, առկա խնդիրներին և դրանց հնարավոր լուծումներին, ծավալվել է քննարկում հարկային քաղաքականության հարցերի շուրջ:
Վարչապետը նշել է, որ անհրաժեշտ է մոտիվացիաները ճիշտ ձևակերպել և ընդգծել, որ կառավարությունը որդեգրել է մի քաղաքականություն, ըստ որի Հայաստանում շրջանառության հարկից պետք է ընդհանրապես հրաժարվել, քանի որ այն դեֆորմացնում է տնտեսությունը, հարկային համակարգը, ստեղծում է տնտեսական անառողջ միջավայր: Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` այն պետք է իրականացնել փուլային տրամաբանությամբ և գնալ միասնական մեկ հարկային համակարգի:
Ծավալված քննարկման արդյունքում կառավարության ղեկավարը հանձնարարել է շարունակել անհրաժեշտ քայլերի իրականացումը հարկային ոլորտի բարելավման ուղղությամբ:

Следует полностью отказаться от налога с оборота, поскольку он деформирует экономику: Пашинян (видео)
Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого был обсужден принятый Национальным Собранием в первом чтении пакет законопроектов, предлагающих пересмотреть ставки налога с оборота.
В частности, была затронута система налога с оборота, существующие проблемы и возможные пути их решения, состоялось обсуждение вопросов налоговой политики.
Премьер-министр отметил, что необходимо правильно сформулировать мотивы, и подчеркнул, что правительство приняло политику, согласно которой в Армении следует полностью отказаться от налога с оборота, поскольку он деформирует экономику, налоговую систему и создает нездоровую экономическую среду. По мнению Никола Пашиняна, процесс должен быть реализован поэтапно, и необходимо перейти на общую систему единого налога.
По итогам состоявшегося обсуждения глава правительства поручил продолжить реализацию необходимых шагов по совершенствованию налоговой сферы.