Իրանը պատրաստակամություն է հայտնել հումանիտար օգնություն և խմբեր ուղարկել Հայաստան
Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը պատրաստակամություն է հայտնել հումանիտար օգնություն ուղարկել Հայաստանի Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներից տուժածներին։ Ընկերությունը նաև պատրաստակամություն է հայտնել օգնության խմբեր ուղարկել՝ տուժածներին ծառայություններ մատուցելու համար։
Ինչպես հաղորդում է «Արմենպրես»-ը, Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերության նախագահ  Հոսեյն Կոլիվանդն այս մասին նամակ է գրել Հայկական կարմիր խաչի ընկերության տնօրեն Աննա Եղիազարյանին։
Նամակում նա նշել է, որ ցավով են տեղեկացել, որ Հայաստանի հյուսիսային շրջաններումն հորդառատ անձրևները ջրհեղեղի են հանգեցրել, ինչն էլ իր հերթին հանգեցրել է զոհերի, վնասներ է պատճառել շենք-շինություններին և ենթակառուցվածքներին։
Նա հայտարարել է, որ Իրանի Կարմիր մահիկի ընկերությունը պատրաստ է հումանիտար օգնություն ուղարկել, ինչպես նաև օգնության խմբեր՝ ջրհեղեղից տուժածներին ծառայություններ մատուցելու համար։
Մայիսի 26-ին տեղացած հորդառատ անձրևների հետևանքով Լոռու և Տավուշի մարզերում հեղեղումներ են եղել, Դեբեդ, Աղստև և Տաշիր գետերը դուրս են եկել իրենց հունից՝ էական վնասներ պատճառելով կարևոր ենթակառուցվածքների, բնակելի տների։ Փլուզվել են ճանապարհներ և կամուրջներ։ Հեղեղումների հետևանքով զոհվել է 4 մարդ։ Կառավարությունն աղետի գոտի է հայտարարել հեղեղումներից տուժած բնակավայրերում։

Иран выразил готовность направить в Армению гуманитарную помощь и спасательные группы
Поддержи А1+!Общество Красного Полумесяца Ирана выразило готовность направить гуманитарную помощь жителям Лорийской и Тавушской областей Армении, также и спасательные группы.
Как передает “Арменпресс”, председатель Общества Красного Полумесяца Ирана Хосейн Коливанд сделал это предложение в письме главе Общества Красного Креста Армении Анне Егиазарян.
Он отметил, что с сожалением узнал о жертвах, наводнениях и ущербе, нанесенном проливными ливнями в северных районах Армении.
Он подчеркнул, что Общество Красного Полумесяца Ирана готово направить гуманитарную помощь и спасательные группы.
В результате ливневых дождей 26 мая, в Лорийской и Тавушской областях произошли наводнения, реки Дебед, Агстев и Ташир вышли из берегов, поменяв русло и нанеся значительный ущерб инфраструктурам и жилым домам. Дороги и мосты обрушены. Погибли 4 человека. Населенные пункты, пострадавшие от наводнений, правительство объявило зоной бедствия.