Ռուսական Առաջին ալիքի սփռումը Հայաստանի հանրային մուլտիպլեքսում դադարեցվել է պարտքի պատճառով
Աջակցիր «Ա1+»-ինՌուսական Առաջին ալիքի սփռումը Հայաստանի տարածքում դադարեցվել է։ Պատճառները պարզաբանելու վերաբերյալ «Արմենպրեսի» հարցին պատասխանել է ՀՀ բարձր տեխնոլոգիական արդյունաբերության նախարար Մխիթար Հայրապետյանը։
-Պարոն նախարար, սոցիալական ցանցերում տեղեկություն է տարածվել Հայաստանի Հանրապետությունում ռուսական Առաջին ալիքի հեռարձակման դադարեցման վերաբերյալ։ Խնդրում ենք պարզաբանել` որքանո՞վ է տարածված տեղեկությունը համապատասխանում իրականությանը։ Ի՞նչ հիմքով է դադարեցվել ռուսական հեռուստաընկերության հեռարձակումը։
-Համաձայն «Հայաստանի հեռուստատեսային և ռադիոհաղորդիչ ցանց» ՓԲԸ և «1-ին ալիք, համաշխարհային ցանց» ԲԸ միջև գործող պայմանագրի՝ «1-ին ալիք, համաշխարհային ցանց» ընկերությունը չի կատարել իր պայմանագրային պարտավորությունները՝ կուտակելով 2,5 ամսվա պարտք:
Ռուսական ալիքի (ՕՌՏ-խմբ.) սփռումը հանրային մուլտիպլեքսում ժամանակավորապես դադարեցվել է մինչև պարտքի ամբողջական մարումը։

Вещание Первого канала РФ в общественном мультиплексе Армении приостановлено из-за задолженности
С целью выяснения причин Арменпресс обратился к министру высокотехнологичной промышленности РА Мхитару Айрапетяну.
-Господин министр, в социальных сетях распространилась информация о прекращении вещания Первого канала России в Республике Армения. Уточните, пожалуйста, насколько эта информация соответствует действительности. На каком основании было прекращено вещание российского телеканала?
- Согласно действующему договору между ЗАО «Армянская сеть телерадиовещания» и АО «1 канал, Глобальная сеть», «Канал 1, Глобальная сеть», не выполнил свои договорные обязательства, накопив 2,5-месячную задолженность.
Вещание российского канала (ОРТ -ред.) в общественном мультиплексе временно приостановлено до полного погашения долга.