ՆԳ նախարարն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարկի փոխտեղակալին (տեսանյութ)
Մայիսի 21-ին ՀՀ ներքին գործերի նախարար Վահե Ղազարյանն ընդունել է ԱՄՆ պետքարտուղարի փոխտեղակալ Բրենդոն Յոդերի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ նախարարը բարձր է գնահատել ձևավորված երկկողմ սերտ համագործակցությունը և շնորհակալություն հայտնել ԱՄՆ դեսպանատանը՝ ՆԳ նախարարությունում ընթացող բարեփոխումների մեկնարկից ի վեր մշտական աջակցություն ցուցաբերելու համար։
Վահե Ղազարյանը կարևոր նախաձեռնություններից առանձնացրել է Հայաստանի միանալը Սինթետիկ թմրամիջոցների սպառնալիքներին ուղղված համաշխարհային կոալիցիային և հույս հայտնել, որ դա կխթանի թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարում արդյունավետ համագործակցության շարունակականությանն ու ընդլայնմանը։
Համագործակցության օրակարգի ուղղություններից նախարարը կարևորել է նաև Պարեկային և Ջրային պարեկային ծառայությունների ստեղծումը, հանցավորության դեմ պայքարը, այդ թվում՝ թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության և կիբերհանցավորության դեմ պայքարը։
ՆԳ նախարարը հատուկ շնորհակալություն է հայտնել ԱՄՆ պաշտպանության դեպարտամենտի վտանգների նվազեցման գործակալության կողմից իրականացվող ծրագրի շրջանակներում՝ Փրկարար ծառայությանը ցուցաբերված նյութատեխնիկական աջակցության, ինչպես նաև աշխատակիցների վերապատրաստման դասընթացների համար։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Բրենդոն Յոդերը կարևորել է արդյունավետ փոխգործակցությունը, նշել, որ ոլորտային բարեփոխումների շրջանակում ձեռքբերումները բացառիկ են։ ԱՄՆ կառավարության անունից նա պատրաստակամություն է հայտնել շարունակելու ակտիվ համագործակցությունն ու ընդլայնել օրակարգը։
Հանդիպմանը ՆԳ նախարարի տեղակալ Արփինե Սարգսյանը ներկայացրել է նախարարության բարեփոխումներն ու կատարված աշխատանքը, նշել նախատեսվող աշխատանքների մասին, որոնք ներառում են ինչպես ոստիկանական, այնպես էլ փրկարարական ոլորտը։
Հանդիպմանը կողմերը քննարկել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր և նախանշել հետագա անելիքները։ Մասնավորապես, առաջիկայում ԱՄՆ-ի հետ կմեկնարկի նոր ծրագիր, որը միտված է մարդկային ռեսուրսների արդյունավետ կառավարմանը, դիտարկվում է նաև կրթության ոլորտում առանձին ծրագրի հնարավորությունը։
ՆԳ նախարար Վահե Ղազարյանն առանձնահատուկ շնորհակալություն է հայտնել ՀՀ-ում ԱՄՆ դեսպանության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության ծրագրի ղեկավար Ալեքսիս Հավթվանիին, որն ավարտում է իր առաքելությունը Հայաստանում։
Պարեկային ծառայության ներդրմանը ցուցաբերած աջակցության, ինչպես նաև ՆԳ նախարարության հետ սերտ համագործակցության համար Ալեքսիս Հավթվանին պարգևատրվել է «Համագործակցության համար» մեդալով։

Министр внутренних дел принял заместителя госсекретаря США (видео)
21 мая министр внутренних дел Республики Армения Ваге Казарян принял делегацию, возглавляемую ассистентом заместителя госсекретаря США США Брэндоном Йодером.
Приветствуя гостей, министр высоко оценил двустороннее сотрудничество и поблагодарил посольство США за содействие проведению в МВД реформ.
Ваге Казарян выделил среди важных инициатив присоединение Армении к глобальной коалиции по борьбе с угрозами синтетических наркотиков и выразил надежду, что это будет способствовать продолжению и расширению эффективного сотрудничества в борьбе с оборотом наркотиков.
Министр коснулся и создания Патрульной и Водной патрульной службы, борьбы с преступностью, с незаконным оборотом наркотиков и киберпреступностью.
Министр внутренних дел выразил особую благодарность за материально-техническую поддержку, оказанную Спасательной службе в рамках программы, реализуемой агентством Министерства обороны США по снижению рисков, а также за курсы переподготовки сотрудников.
Поблагодарив за теплый прием, Брэндон Йодер подчеркнул важность эффективного взаимодействия, отметив, что достижения в рамках отраслевых реформ являются исключительными. От имени правительства США он выразил готовность продолжать активное сотрудничество и расширять повестку дня.
Заместитель министра внутренних дел Арпине Саркисян представила реформы и проделанную работу министерства, упомянула о планируемых работах, которые охватывают как полицейскую, так и спасательную сферы.
Стороны обсудили вопросы, представляющие взаимный интерес, и наметили дальнейшие действия. В частности, в ближайшее время совместно с США будет запущена новая программа, направленная на эффективное управление человеческими ресурсами, также рассматривается возможность создания отдельной программы в сфере образования.
Министр внутренних дел Ваге Казарян выразил особую благодарность руководителю программы по борьбе с наркотиками и сотрудничеству правоохранительных органов посольства США в Армении Алексису Хавтвани, который завершает свою миссию в Армении.
Алексис Хавтвани был награжден медалью “За сотрудничество” за содействие внедрению Патрульной службы, а также за тесное сотрудничество с МВД.