ԱՄՆ պետդեպարտամենտը զեկույցով արձանագրել է հայերի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից մարդու իրավունքների խախտումների դեպքեր
Աջակցիր «Ա1+»-ինԱՄՆ պետքարտուղարությունը հրապարակել է Մարդու իրավունքների տարեկան զեկույցը, որում արձանագրել է Լեռնային Ղարաբաղում Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով էթնիկ հայ բնակչության տեղահանման փաստը, Ադրբեջանի կողմից Հայաստանի տարածքում քաղաքացիական ենթակառուցվածքների թիրախավորման փաստը, որի հետևանքով վիրավորում են ստացել քաղաքացիական անձինք:
«Արմենպրես»-ն այս մասին տեղեկանում է զեկույցի՝ Հայաստանին վերաբերող հատվածից:
«Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև տասնյակ տարիներ տևող հակամարտության ընթացքում շարունակվել են տեղ գտնել մարտական առանձին միջադեպեր, որոնց հետևանքով քաղաքացիական զոհեր են գրանցվել։ Տարվա ընթացքում ադրբեջանական ուժերը հարվածներ են հասցրել Հայաստանի տարածքում գտնվող ենթակառուցվածքների ուղղությամբ, այդ թվում՝ Արարատի մարզի Երասխ գյուղի մոտ կառուցվող մետալուրգիական գործարանի շինհրապարակի ուղղությամբ, որի հետևանքով երկու քաղաքացիական անձ ստացել է ծանր վիրավորում»,–ասվում է զեկույցում:
Զեկույցում հիշեցվում է, որ սեպտեմբերի 19-20-ին Ադրբեջանն իրականացրել է ռազմական գործողություն՝ Լեռնային Ղարաբաղի նկատմամբ լիարժեք վերահսկողության հասնելու նպատակով։ 2022թ․ դեկտեմբերից Ադրբեջանը փակել էր Լաչինի միջանցքը: Այն վերաբացվեց սեպտեմբերի 24-ին Լեռնային Ղարաբաղից դուրս գալու՝ միակողմանի երթևեկության համար։ «Այդ օրվանից մինչև հոկտեմբերի 1-ը Լեռնային Ղարաբաղից ավելի քան 100 000 բնակիչ, որն ըստ էության տարածքի ողջ էթնիկ հայ ազգաբնակչությունն էր, փախուստի դիմեց դեպի Հայաստան»,–նշված է զեկույցում:
Զեկույցում նաև հիշատակվում է այն մասին, որ 2022թ․ սեպտեմբերին միջազգային սահմանի երկայնքով և Հայաստանի տարածքում տեղի ունեցած նշանակալի մարտերից հետո Հայաստանի կողմից ՄԻԵԴ ներկայացրած բողոքների վերաբերյալ դեռ վճիռներ չկային։
«Սեպտեմբերին ներկայացված զեկույցում «Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերություն» (IPHR) կազմակերպությունը, հղում կատարելով մի տեսանյութի, արձանագրում էր, որ «ողջամիտ հիմքեր կան կարծելու», որ 2022թ․ սեպտեմբերի բախումների ընթացքում «Ադրբեջանի զինված ուժերն իրականացրել են հայ զինվորների արտադատական մահապատիժներ»,–ասված է զեկույցում:
ԱՄՆ պետքարտուղարությունը հիշեցրել է՝ 2022թ․ սեպտեմբերի ռազմական բախումների մասին իր զեկույցում «Մարդու իրավունքների միջազգային գործընկերություն» (IPHR) կազմակերպությունը, հիմնվելով զինվորների դիերի լուսանկարների ու տեսանյութերի վրա, հայտարարել է, որ ողջամիտ հիմքեր կան եզրակացնելու, որ հայ զինվորների հանդեպ ադրբեջանական զինվորները դրսևորել են դաժան, անմարդկային և արժանապատվությունը նվաստացնող վերաբերմունք ու ենթարկել են նրանց խոշտանգումների։

В докладе Госдепартамента США зафиксированы случаи нарушения Азербайджаном прав человека в отношении армян
Поддержи А1+!Госдепартамент США опубликовал ежегодный Доклад по правам человека, в котором зафиксировал перемещение этнического армянского населения в результате военной операции Азербайджана в Нагорном Карабахе, а также тот факт, что Азербайджан нанес удары по гражданской инфраструктуре на территории Армении, в результате которых пострадали мирные жители. Об этом сообщает Арменпресс со ссылкой на раздел доклада, который касается Армении.
“Продолжались спорадические инциденты в ходе многолетнего конфликта между Арменией и Азербайджаном, которые привели к жертвам среди гражданского населения. В течение года азербайджанские силы нанесли удары по инфраструктуре внутри Армении, в том числе по строительной площадке металлургического завода в селе Ерасх Араратской области, серьезно ранив двух гражданских рабочих”, – говорится в докладе
Отмечается, что 19-20 сентября Азербайджан осуществил военную операцию по установлению полного контроля над Нагорным Карабахом. “С декабря 2022 года Азербайджан закрыл Лачинский коридор для большей части гражданского и коммерческого транспорта, разрешая лишь периодический гуманитарный доступ, пока 24 сентября Азербайджан вновь не открыл его для одностороннего движения из Нагорного Карабаха. С тех пор и до 1 октября более 100 000 жителей Нагорного Карабаха – практически все этнические армяне региона – бежали в Армению”, - говорится в документе.
В докладе также отмечается, что после значительных боевых действий вдоль международной границы и на территории Армении в сентябре 2022 года по жалобам, поданным Арменией в ЕСПЧ, до сих пор не было вынесено никаких решений.
“В сентябрьском отчете со ссылкой на видео Международное партнерство по правам человека (IPHR) заявило, что во время боев в сентябре 2022 года имелись «разумные основания полагать», что «вооруженные силы Азербайджана совершили внесудебные убийства армянских солдат»”, - говорится в докладе.
Госдеп США напоминает, что “в сентябрьском отчете IPHR о боевых действиях в сентябре 2022 года организация, опираясь на видео и фотографии трупов солдат, заявила, что существуют «разумные основания полагать», что армянские солдаты подвергались жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению и пыткам со стороны азербайджанских солдат. Ссылаясь на видео и фотографии тел мертвых искалеченных армянских военнослужащих, IPHR подчеркнуло «сексуальные и гендерные характеристики» таких увечий и пришла к выводу, что существуют «разумные основания полагать, что армянские военнослужащие подвергались жестокому, бесчеловечному или унижающему достоинство обращению и пыткам во время нахождения в плену у азербайджанских вооруженных сил»”.