Քաղաքական խորհրդակցություններ Հայաստանի և Կորեայի ԱԳ նախարարությունների միջև (տեսանյութ)
Մարտի 28-ին Երևանում կայացել են Հայաստանի Հանրապետության և Կորեայի Հանրապետության արտաքին գործերի նախարարությունների միջև 5-րդ քաղաքական խորհրդակցությունները՝ Հայաստանի Հանրապետության ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանի և Կորեայի Հանրապետության ԱԳ նախարարի քաղաքական հարցերով տեղակալ Չոն Բյուն Վոնի գլխավորությամբ:
Կողմերը քննարկել են երկկողմ համագործակցության հեռանկարները՝ երկուստեք պատրաստակամություն հայտնելով զարգացնել առկա քաղաքական երկխոսությունը և տնտեսական կապերը: Հանդիպման ընթացքում անդրադարձ է կատարվել երկկողմ օրակարգին վերաբերող հարցերի լայն շրջանակին, մասնավորապես՝ միջուկային էներգետիկայի ոլորտում հնարավոր համագործակցությանը, իրավապայմանագրային դաշտի ընդլայնմանը, կրթական և մշակութային փոխանակումներին: Անդրադարձ է կատարվել նաև զբոսաշրջության, տեղեկատվական տեխնոլոգիաների, թվայնացման, արհեստական բանականության և նորարարությունների ոլորտներում համագործակցության հեռանկարներին, պետական կառավարման ոլորտներում փորձի փոխանակմանը, ինչպես նաև Հայաստանում Կորեայի միջազգային համագործակցության գործակալության (KOICA) միջոցով իրականացվող ծրագրերին:
Խորհրդակցությունների ընթացքում կողմներն անդրադարձ են կատարել նաև միջազգային կազմակերպություններում և այլ բազմակողմ հարթակներում առկա համագործակցությանը, կայուն զարգացման նպատակների, մարդու իրավունքների և ժողովրդավարական արժեքների ամրապնդման ուղղությամբ գործադրվող ջանքերին:
ՀՀ ԱԳ նախարարի տեղակալ Մնացական Սաֆարյանը զրուցակցին հանգամանալից ներկայացրել է տարածաշրջանում ստեղծված անվտանգային իրադրությունը և տևական խաղաղության հաստատմանն ուղղված Հայաստանի ջանքերը, Ադրբեջանի կողմից էթնիկ զտման հետևանքով Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված հայերի հումանիտար խնդիրների հասցեագրման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության ձեռնարկած միջոցառումները՝ կարևորելով նաև այս ուղղությամբ միջազգային գործընկերների աջակցությունը:
Այցի շրջանակներում պատվիրակությանն ընդունել է նաև ՀՀ արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը, որի հետ հանդիպմանը ևս անդրադարձ է կատարվել հայ-կորեական հարաբերությունների երկկողմ և բազմակողմ օրակարգի մի շարք հարցերի, տարածաշրջանային զարգացումներին:

Политические консультации между министерствами ИД Армении и Кореи (видео)
В Ереване 28 марта состоялись пятые политические консультации между министерствами иностранных дел Республики Армения и Республики Корея под руководством заместителя министра иностранных дел Республики Армения Мнацакана Сафаряна и заместителя министра иностранных дел Республики Корея Чон Бен Вона.
Стороны обсудили перспективы двустороннего сотрудничества, выразив готовность развивать существующий политический диалог и экономические связи. В ходе встречи был обсужден широкий спектр вопросов двусторонней повестки дня, в частности, возможное сотрудничество в сфере атомной энергетики, расширение договорно-правового поля, образовательные и культурные обмены. Были также затронуты перспективы сотрудничества в сферах туризма, информационных технологий, цифровизации, искусственного интеллекта и инноваций, обмена опытом в сфере государственного управления, а также реализуемые в Армении через Корейское агентство международного сотрудничества (KOICA) программы.
В ходе консультаций стороны коснулись существующего сотрудничества в международных организациях и других многосторонних площадках, а также усилий по укреплению целей устойчивого развития, прав человека и демократических ценностей.
Заместитель министра иностранных дел Армении Мнацакан Сафарян представил собеседникам ситуацию с безопасностью в регионе и усилия Армении по установлению прочного мира, шаги правительства Армении по решению гуманитарных проблем вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха в результате проведенной Азербайджаном этнической чистки, подчеркнув важность поддержки международных партнеров в этом направлении.
Делегацию МИД Кореи принял также министр иностранных дел Армении Арарат Мирзоян. В ходе встречи был обсужден ряд вопросов двухсторонней и многосторонней повестки армяно-корейских отношений, затронуты региональные развития.