Բելառուսի որոշումը որևէ կապ չունի ARARAT կոնյակների հետ․ Երևանի կոնյակի գործարան
«Արարատի կոնյակի գործարան»-ի արտադրանքի ներմուծումն արգելելու մասին Բելառուսի առողջապահության նախարարության որոշումը որևէ կապ չունի ARARAT կոնյակների հետ։ Այդ մասին «Ա1+»-ին ասացին Երևանի կոնյակի գործարանից։
Բելառուսի առողջապահության նախարարության որոշումը վերաբերում է Արարատի կոնյակի գործարանին՝ Արարատ քաղաքում տեղակայված կոնյակի գործարանին, որը որևէ կապ չունի Երևանի կոնյակի գործարանի և այդ ընկերության կողմից արտադրվող ARARAT կոնյակների հետ»,- նշեցին գործարանից։
Հիշեցնենք, որ նախօրեին «Գոմելի հիգիենայի, համաճարակաբանության և հանրային առողջության տարածաշրջանային կենտրոն»-ը հաղորդագրություն էր տարածել, որ Բելառուսի գլխավոր սանիտարական բժիշկ, առողջապահության նախարարի տեղակալ Ալեքսանդր Տարասենկոյի որոշմամբ՝արգելվել է հայկական «Արարատի կոնյակի գործարան»-ի արտադրանքի ներմուծումն ու իրացումը։

Решение Беларуси не имеет ничего общего с коньяками ARARAT: Ереванский коньячный завод
Ереванский коньячный завод сделал заявление, что решение Министерства здравоохранения Беларуси о запрете ввоза продукции  Коньячного завода ARARAT не имеет никакого отношения к их продукции.
«Вчера вечером в белорусских СМИ было опубликовано решение Гомельского областного центра гигиены, эпидемиологии и общественного здоровья, согласно которому Минздрав Беларуси запрещает ввоз продукции Коньячного завода ARARAT.
В решении Минздрава Беларуси речь идет о коньячном заводе, находящемся в городе Арарат, не имеющем ничего общего с Ереванским коньячным заводом, расположенным в столице, в здании из туфа на берегу Разданского ущелья, также и к коньякам ARARAT. Об этом на своей странице в Facebook написала начальник отдела по связям с общественностью Ереванского коньячного завода Заруи Сарибекян.
Гомельский областной центр гигиены, эпидемиологии и общественного здоровья 25 марта распространил сообщение, что согласно решению главного санитарного врача Беларуси, заместителя министра здравоохранения Александра Тарасенко запрещены ввоз и реализация продукции Коньячного завода ARARAT.