Մեր նպատակն է Հայաստանը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն ունեցող երկիր. վարչապետը հանդիպել է եգիպտացի գործարարներին (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Եգիպտոսի առևտրաարդյունաբերական պալատների ֆեդերացիա, որտեղ կայացել է հանդիպում տեղի գործարարների հետ:
Ֆեդերացիայի նախագահ Ահմադ Ալ-Վաքիլին ողջունել է ՀՀ վարչապետի այցը և ընդգծել երկու երկրների միջև առևտրատնտեսական կապերի զարգացման ու ընդլայնման կարևորությունը: Նա շեշտել է, որ եգիպտական կողմը շահագրգիռ է քննարկել ներդրումային ծրագրերի իրականացման ու փոխգործակցության խորացման հնարավորություններ:
ՀՀ էկոնոմիկայի նախարարի տեղակալ Ռաֆայել Գևորգյանը և ՀՀ ներդրումների աջակցման կենտրոնի գլխավոր տնօրեն Լևոն Օհանեսյանն իրենց ելույթներում անդրադարձել են Հայաստանի տնտեսական զարգացման տեմպերին, տարբեր ոլորտներում վերջին տարիներին արձանագրված առաջընթացին, մեր երկրում ներդրումների իրականացման և բիզնես միջավայրի բարելավման ուղղությամբ քայլերին ու բարեփոխումներին:
Ելույթով հանդես է եկել նաև Եգիպտոսի առևտրի և արդյունաբերության նախարար Ահմեդ Սամիրը և ընդգծել Հայաստանի և Եգիպտոսի միջև տնտեսական համագործակցության զարգացման մեծ ներուժի իրացման կարևորությունը:
Իր խոսքում վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանի տնտեսական թիվ մեկ բնորոշիչը` բարձր տնտեսական աճն է: «Ե՛վ 2019-ին, և՛ 2022-ին, և՛ 2023-ին մենք տնտեսական աճի ցուցանիշով աշխարհում երկրների առաջին տասնյակի մեջ ենք: Եվ սա չնայած, ցավոք, մեր տարածաշրջանի և ընդհանրապես գլոբալ անկայունության և մարտահրավերների պայմաններում: Իմ գնահատականն այն է, որ տնտեսական աճն ապահովվում է Կառավարության հետևյալ մոտեցման և կարգախոսի շնորհիվ, երբ մենք՝ դիմելով մարդկանց, նրանց տալիս ենք հետևյալ ուղերձը՝ «հարստացիր և հարստացրու»»:
Վարչապետի խոսքով` վերջին 6 տարիների ընթացքում Հայաստանի պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելացել են շուրջ 92 տոկոսով, այսինքն՝ գրեթե կրկնապատկվել է: Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ այս տարվա արդյունքներով պետական բյուջեի հարկային եկամուտներն ավելի քան կրկնապատիկով կաճեն:
«Ներդրողների համար հետաքրքրության մի ուղղությունը կարող են լինել պետական կապիտալ ծրագրերը և, ընդհանրապես, պետական ներդրումների ոլորտը: Հայաստանի կառավարությունը հիմա արդեն մոտավորապես 1 մլրդ դոլարի չափով կապիտալ ներդրումներ է անում ամենատարբեր ոլորտներում, որը Հայաստանի համար շատ մեծ և բարձր ցուցանիշ է, որը վերջին վեց տարիների ընթացքում ավելի քան կրկնապատկվել է:
Մենք նաև ունենք ծրագրեր, որոնցով պիտի աջակցենք պոտենցիալ ներդրողներին, այդ թվում՝ գնումներին մասնակցող: Ունենք տնտեսական արդիականացման ծրագիր, որտեղ, օրինակ՝ շինարարական ոլորտի ընկերությունները կարող են Կառավարության սուբսիդավորմամբ ձեռք բերել բարձրակարգ շինարարական տեխնիկա, տրանսպորտային միջոցներ և արտադրական սարքավորումներ:
Հայաստանում մեծ զբոսաշրջային պոտենցիալ կա, այդ թվում՝ Մերձավոր Արևելքից: Առաջինը՝ ձմեռային զբոսաշրջությունը, որը շատ հետաքրքիր է Մերձավոր Արևելքի երկրների համար: Մեր երկրում հիմա մի քանի մեծ ներդրումային ծրագրեր կան՝ դահուկային, ձմեռային ռեզորթների: Եվ այդ ոլորտը թիրախավորել, նպատակադրել է, որ արևելյան շուկայից զբոսաշրջիկներ բերի Հայաստանի Հանրապետություն:
Գինեգործության ոլորտում նույնպես մեծ պոտենցիալ կա, ընդհանրապես՝ ալկոհոլային խմիչքների արտադրության և արտահանման ոլորտում մեծ ներուժ ունենք:
Հաջորդը՝ շինարարության ուղղությունն է մասնավոր հատվածում, որը վերջին տարիներին մեր տնտեսության բարձր աճ ապահովող ճյուղերից մեկն է: Այսօրվա դրությամբ Հայաստանի Հանրապետությունում 55 000 բնակարան գտնվում է կառուցման գործընթացում: Անշարժ գույքի ներդրումները կարող են լինել հետաքրքիր ուղղություն, այդ թվում՝ կապելով զբոսաշրջության հետ:
Հաջորդ ուղղությունը՝ տեխնոլոգիական ոլորտն է: Տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ոլորտում Հայաստանում բավականին մեծ աշխուժություն կա և այն տնտեսության հիմնական ճյուղերից է:
Չեմ կարող չնշել մեր տնտեսության հաջորդ կարևորագույն ճյուղը, որը վերջին տարիներին տպավորիչ զարգացում է ցույց տալիս: Խոսքը ֆինանսական հատվածի մասին է: Բանկային համակարգը Հայաստանի Հանրապետությունում ցույց է տալիս էական զարգացումներ և այն և՛ կորոնավիրուսի, և 2020 թվականի պատերազմի ընթացքում ցույց է տվել իր հուսալիությունը:
Մենք, իհարկե, ցանկանում ենք այնպես անել, որ գործարարը բիզնես անելիս խոչընդոտների չհանդիպի, և հետևողական բարեփոխումներն ուղղված են դրան»,- նշել է վարչապետը:
Նիկոլ Փաշինյանի խոսքով` «Ակադեմիական քաղաքը» կառուցելիս Կառավարությունը նաև հնարավորություն կտա ներդրումներ կատարել մասնավոր հատվածին: «Այդ հատվածում նախատեսվում է նաև ազգային նոր ստադիոնի կառուցումը: Գյուղատնտեսական ոլորտում երկարաժամկետ ներդրումներ անելու համար նախատեսում ենք միջին չափերի 15 ջրամբար կառուցել:
Կրթության և գիտության ոլորտում մեր քաղաքականությունը խոշոր ներդրումներ անելն է, և մեր նպատակն է Հայաստանի Հանրապետությունը դարձնել բարձր տեխնոլոգիական տնտեսություն ու արտադրություն ունեցող երկիր, որի հիմնական կարգախոսը գիտելիքն է, գիտելիքահենք տնտեսությունը, գիտելիքահենք կառավարումը: Եվ այս գիտելիքահենք կառավարումը պիտի ստեղծի մի դաշտ, որտեղ ներդրողները վստահ կարող են ներդրումներ անել, որտեղ ներդրողները կարող են վստահ լինել, որ իրենց օրինական, արդար աշխատանքի միջոցով կարող են հարստանալ և հարստացնել Հայաստանի Հանրապետությունը»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:

Наша цель – сделать Армению страной с высокотехнологичной экономикой: премьер-министр встретился с египетскими бизнесменами (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян посетил Федерацию торгово-промышленных палат Египта, где провел встречу с местными бизнесменами. Об этом сообщает Аппарат премьер-министра.
Президент федерации Ахмад Аль-Вакили приветствовал визит премьер-министра РА и подчеркнул важность развития и расширения торгово-экономических отношений между двумя странами. Он подчеркнул, что египетская сторона заинтересована в обсуждении возможностей реализации инвестиционных программ и углубления сотрудничества.
Заместитель министра экономики РА Рафаэль Геворкян и генеральный директор Центра поддержки инвестиций РА Левон Ованнисян, сопровождавшие премьер-министра, в своих выступлениях коснулись темпов экономического развития Армении, прогресса, зафиксированного в различных сферах в последние годы, шагов и реформ в направлении инвестиций и улучшения деловой среды в Армении.
Министр торговли и промышленности Египта Ахмед Самир, выступив с речью, подчеркнул важность реализации большого потенциала развития экономического сотрудничества между Арменией и Египтом.
В своем выступлении премьер-министр Никол Пашинян отметил, что экономической характеристикой Армении номер один является высокий экономический рост. Он подчеркнул: «В 2019, и в 2022, и в 2023 годах по темпам экономического роста мы вошли в первую десятку стран мира. И это несмотря, к сожалению, на нестабильность и проблемы в нашем регионе и в мире в целом. Я оцениваю это следующим образом: экономический рост обеспечивается подходом и лозунгом правительства, обращаясь к людям, мы передаем им следующее послание: «богатей и обогащай».
Премьер-министр представил, что за последние 6 лет налоговые поступления в государственный бюджет Армении увеличились примерно на 92 %, то есть почти вдвое. Никол Пашинян выразил надежду, что налоговые поступления госбюджета по итогам этого года увеличатся более чем вдвое.
«Одним из направлений, представляющих интерес для инвесторов, могут быть государственные капитальные проекты и, в целом, сектор государственных инвестиций. Правительство Армении уже сейчас осуществляет капитальные вложения в размере около 1 миллиарда долларов в самых разных сферах, что является очень большим и высоким показателем для Армении. За последние шесть лет они выросли более чем вдвое.
У нас есть программы поддержки потенциальных инвесторов, в том числе участвующих в закупках. Есть программа модернизации экономики, в рамках которой, например, строительные компании могут приобретать высококачественную строительную технику, транспортные средства и производственное оборудование за счет государственных субсидий.
Армения имеет большой туристический потенциал, в том числе для Ближнего Востока. Во-первых, зимний туризм, который очень интересен для стран Ближнего Востока. В нашей стране реализуется несколько крупных инвестиционных проектов по созданию горнолыжных и зимних курортов. Этот сектор нацелен на привлечение туристов с восточного рынка в Республику Армения.
Есть большой потенциал и в сфере виноделия, и в области производства и экспорта алкогольной продукции.
Далее идет направление строительства в частном секторе, который является одним из секторов, обеспечивающих высокие темпы роста нашей экономики в последние годы. На сегодняшний день в Республике Армения ведется строительство 55 000 квартир. Инвестиции в недвижимость могут стать интересным направлением, в том числе и в связи с туризмом.
Следующее направление - технологический сектор. В Армении довольно большая активность в сфере информационных технологий и это одна из основных отраслей экономики.
Не могу не упомянуть еще одну важнейшую отрасль нашей экономики, которая в последние годы демонстрирует впечатляющее развитие. Речь идет о финансовом секторе. Банковская система Республики Армения демонстрирует значительные изменения и показала свою надежность как во время коронавируса, так и во время войны 2020 года.
Мы, конечно, хотим сделать так, чтобы предприниматель не сталкивался с препятствиями при ведении бизнеса, и последовательные реформы направлены именно на это», - отметил премьер-министр.
Никол Пашинян сообщил, что правительство предоставит возможность инвестировать в частный сектор и в строительных работах Академгородка. «В этом районе планируется и строительство нового Национального стадиона. Для долгосрочных инвестиций в аграрный сектор мы планируем построить 15 водохранилищ среднего размера.
Наша политика в области образования и науки заключается в больших инвестициях, и наша цель - сделать Республику Армения страной с высокотехнологичной экономикой и производством, основным девизом которой являются знания, экономика, основанная на знаниях, управление, основанное на знаниях. И это управление, основанное на знаниях, должно создать поле, где инвесторы смогут с уверенностью вкладывать средства, где инвесторы могут быть уверены, что благодаря своей законной и справедливой работе они смогут разбогатеть и обогатить Республику Армения», - заключил премьер-министр Пашинян.