Ինչու է Հայաստանը սահմանը հատած Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնում ադրբեջանական կողմին. ԱԱԾ-ն մանրամասներ է հայտնել
Աջակցիր «Ա1+»-ինՍ․թ․ փետրվարի 28-ին՝ ժամը 05։15-ի սահմաններում, Սյունիքի մարզի Տեղ համայնքի հատվածում ՀՀ ՊՆ զինծառայողների կողմից հայտնաբերվել էր Հայաստան-Ադրբեջան պետական սահմանը հատած ադրբեջանական զինված ուժերի զինծառայող Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովը:
Դեպքի կապակցությամբ ՀՀ քննչական կոմիտեում ՀՀ Քրեական օրենսգրքի համապատասխան հոդվածներով նախաձեռնվել էր քրեական վարույթ։ Քննությամբ պարզվել է, որ ՀՀ պետական սահմանը հատած Ադրբեջանական Հանրապետության զինված ուժերի զինծառայողը ՀՀ ԶՈւ դիրքերի մոտակայքում հայտնվել է ադրբեջանական դիրքում զինծառայողների միջև տեղի ունեցած միջադեպից հետո փախուստի դիմելու և մոլորվելու հետևանքով:
Որպես բարի կամքի դրսևորում և ի կատարումն Հայաստանի Հանրապետության և Ադրբեջանական Հանրապետության միջև բարձրագույն մակարդակում ձեռք բերված պայմանավորվածության, որ երկու կողմերի մոլորված և հակառակ կողմում հայտնված զինծառայողները սեղմ ժամկետներում պետք է վերադարձվեն, Հայաստանի Հանրապետությունը որոշում է կայացրել Ռուսլան Էլդանիս-Օղլու Փենախովին հանձնել ադրբեջանական կողմին։

Почему Армения передает азербайджанской стороне перешедшего границу Эльданиса-оглу Пенахова? СНБ предоставила подробности
Поддержи А1+!Республика Армения решила передать пересекшего армяно-азербайджанскую границу азербайджанского военнослужащего Руслана Пенахова азербайджанской стороне.
«28 февраля около 05:15 на территории общины Тех Сюникской области военнослужащие министерства обороны Республики Армения обнаружили военнослужащего азербайджанских вооруженных сил Руслана Пенахова, пересекшего государственную границу Армения-Азербайджан.
В связи с инцидентом в Следственном комитете было возбуждено уголовное дело по соответствующим статьям Уголовного кодекса Республики Армения. В ходе следствия было установлено, что военнослужащий вооруженных сил Азербайджанской Республики Руслан Пенахов, пересекший государственную границу Республики Армения, 28 февраля 2024 года оказался возле позиций Вооруженных сил Армении в результате того, что после инцидента между военнослужащими на азербайджанской позиции сбежал и заблудился
В знак доброй воли и во исполнение соглашения, достигнутого между Республикой Армения и Азербайджанской Республикой на высшем уровне, о том, что военнослужащие обеих сторон, заблудившиеся и оказавшиеся на противоположной стороне, должны быть возвращены в кратчайшие сроки, Республика Армения решила передать Руслана Пенахова азербайджанской стороне», - говорится в заявлении СНБ.