ԱԺ պատգամավորները հանդիպել են ԵՄ դեսպանին
Ազգային ժողովի եվրոպական ինտեգրման հարցերի մշտական հանձնաժողովի անդամները հանդիպել են Հայաստանում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար Վասիլիս Մարագոսի հետ:
Խորհրդարանից տեղեկացնում են, որ փետրվարի 29-ին կայացած հանդիպմանը մասնակցել են նաև ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավարի տեղակալ Հեղինե Խաչիկյանը եւ ՀՀ-ում ԵՄ պատվիրակության համագործակցության բաժնի ղեկավարի տեղակալ Սիլյա Կասմանը:
Վասիլիս Մարագոսը ներկայացրել է Եվրոպական միության աջակցությամբ Հայաստանում տարբեր ոլորտներում իրականացվող ծրագրերը, դրանց ընթացքը: Դեսպանը գոհունակությամբ նշել է, որ ԵՄ տնտեսական եւ ներդրումային ծրագրով Հայաստանի համար նախատեսված 2,6 միլիարդ եվրոյի աջակցության փաթեթից 550 միլիոնն արդեն տեղաբաշխվել է: Սրան զուգահեռ շարունակվում են բյուջետային աջակցության ծրագրերով իրականացվող բարեփոխումները:
Վասիլիս Մարագոսի խոսքով ԵՄ-ն փորձում է նաեւ իրականացնել այնպիսի նախագծեր, որոնք կնպաստեն Հայաստանում զբաղվածության ոլորտում հնարավորությունների եւ հավելյալ արժեքի ստեղծմանը:
Հայ խորհրդարանականներն արժեւորել են ՀՀ-ԵՄ համագործակցությունը, ընդգծել ԵՄ աջակցությամբ Հայաստանում իրականացվող ծրագրերի արդյունավետությունը:
Հանդիպմանն անդրադարձ է եղել ներկայում մշակման փուլում գտնվող ՀՀ-ԵՄ գործընկերության առաջնահերթությունների նոր փաթեթին:

Депутаты НС встретились с послом ЕС
Члены Постоянной комиссии НС Армении по вопросам европейской интеграции 29 февраля провели встречу с главой делегации Евросоюза в Армении, послом Василисом Марагосом.
Василис Марагос представил программы, реализуемые в различных сферах в Армении при поддержке Евросоюза. Посол с удовлетворением отметил, что из пакета поддержки в 2,6 миллиарда евро, запланированного для Армении в рамках экономической и инвестиционной программы ЕС, уже выделено 550 миллионов. Параллельно с этим продолжаются реформы, проводимые по программам бюджетной поддержки.
По словам Василиса Марагоса, ЕС также пытается реализовать такие проекты, которые будут способствовать созданию возможностей и добавленной стоимости в сфере занятости в Армении.
Армянские парламентарии высоко оценили сотрудничество Армения-ЕС, подчеркнули эффективность программ, реализуемых в нашей стране при поддержке ЕС.
На встрече был затронут новый комплекс приоритетов партнерства Армения-ЕС, находящийся в стадии разработки.