Քննարկվել են «Ակադեմիական քաղաք»-ի մշակութային և կրթական կլաստերների ենթակառուցվածքներին վերաբերող հարցեր (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի գլխավորությամբ տեղի է ունեցել խորհրդակցություն, որի ընթացքում քննարկվել են «Ակադեմիական քաղաք»-ի մշակութային և կրթական կլաստերների ենթակառուցվածքներին վերաբերող հարցեր:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են «Ակադեմիական քաղաք» հիմնադրամի հոգաբարձուների խորհրդի անդամները, Ակադեմիական քաղաքի գլխավոր հատակագիծը նախագծող gmp International GmbH Architects and Engineers ընկերության գործադիր տնօրեն Ստեֆան Շուտցը, պատասխանատու գերատեսչությունների ղեկավարներ:
GMP միջազգային ընկերության գործադիր տնօրեն Ստեֆան Շուտցը նշել է, որ կլաստերները նախագծվել են՝ հետագայում զարգանալու և ընդլայնվելու հնարավորությամբ: Նրա խոսքով՝ տարածքը հարթ չէ, առկա է թեքություն և մատչելիության ապահովման խնդիր: «Պետք է մուտք և մատչելիություն ապահովենք դեպի բոլոր շենք-շինություններ: Ունենք երկու տարբեր կլաստերներ, կրթական և մշակութային, այնուհետև կենտրոնական տարածք, որը հետիոտնի համար լինելու է առանց որևէ երթևեկության: Փորձել ենք բաշխել շենք-շինություններն այնպես, որ հրապարակների շուրջ կառուցվեն գրավիչ տարածքներ: Շրջապատող ճանապարհները և կանաչ տարածքները կողմնորոշված են դեպի կենտրոնական մուտքեր, կլինեն կանաչ տարածքներ, այգիներ, աջակցող օբյեկտներ և հիմնական կառույցներ: Մարդիկ պետք է այնտեղ իրենց հարմարավետ զգան, ուստի պետք է նաև կանաչ գոտիներ, ջրային տարածքներ բերենք «Ակադեմիական քաղաք»»,- նշել է Ստեֆան Շուտցը:
Ճարտարապետության և շինարարության Հայաստանի ազգային համալսարանի ռեկտոր Եղիազար Վարդանյանը նշել է, որ անցնող ժամանակահատվածում համալսարանի կողմից կատարվել են հաշվարկներ՝ Ակադեմիական քաղաքի համար պահանջվող կոմունալ ռեսուրսների վերաբերյալ: «Այսինքն՝ կարող ենք արդեն ճշգրտությամբ ասել, թե որքան ջուր, ոռոգում, գազ, էլեկտրաէներգիա է պահանջվում: Արդեն կարող ենք այս ուղղությամբ աշխատանքներ իրականացնել»,- նշել է նա:
Միաժամանակ, ռեկտորը հավելել է, որ մշակել են դեպի Ակադեմիական քաղաք ճանապարհների առաջարկ-կոնցեպտ, որը քննարկվել է նաև Տարածքային կառավարման և ենթակառուցվածքների նախարարության ու Երևանի քաղաքապետարանի հետ: Կոնցեպտում ներկայացված են առավելագույն բոլոր հնարավորությունները: «Կոնցեպտի համաձայն՝ Ակադեմիական քաղաք տրանսպորտային միջոցների մուտքը պետք է հնարավորինս սահմանափակել, նախատեսված է, որ մարզերից դեպի «Ակադեմիական քաղաք» գնացող տրանսպորտային հոսքը չլինի Երևանի միջոցով՝ հնարավորինս փորձելով խուսափել խցանումներից»,- ասել է նա:
ՏԿԵ նախարար Գնել Սանոսյանը նշել է, որ տրանսպորտային համակարգի առումով կոնցեպտի հիմքում երկու բան է դրված: «Նախ Երևանը լրացուցիչ չծանրաբեռնել, երկրորդը՝ հնարավորինս շատ ճանապարհներով մոտենալ «Ակադեմիական քաղաք»-ին: Կիսում ենք շրջանաձև ճանապարհի գաղափարը, որը հավելյալ հնարավորություններ է տալիս»,- ասել է նախարարը:
Իր հերթին, վարչապետ Փաշինյանը ողջունել է շրջանաձև երթևեկության գաղափարը: «Նախորդ անգամ պայմանավորվեցինք, որ մեր տրամաբանությամբ, Ակադեմիական քաղաք պետք է մուտք գործեն միայն մատակարարում իրականացնող ավտոմեքենաներ, այլ մեքենա պետք է մուտք չգործի: Եթե մուտքը բացեցինք, նաև մեր իրականության նրբությունները հաշվի առնելով՝ այնտեղ բուռն երթևեկություն կսկսվի: Միայն ապրանք բերող մեքենաները պետք է մուտք գործեն: Այդտեղ հատուկ կարգ է պետք մշակել»,- ընդգծել է վարչապետը:
Հաջորդիվ անդրադարձ է կատարվել դեպի «Ակադեմիական քաղաք» մետրոյի, երկաթուղու և էլեկտրական տրանսպորտի երթևեկության կազմակերպման հնարավորություններին վերաբերող հարցերի:
Վարչապետ Փաշինյանը պատասխանատուներին հանձնարարել է ճանապարհային ենթակառուցվածքների հարցերին ավելի մանրամասն և հիմնավոր լուծում տալու համար իրականացնել ուսումնասիրություն և ներկայացնել տեխնիկատնտեսական հիմնավորում:
Քննարկվել են նաև «Ակադեմիական քաղաք»-ին հարակից «Հայֆիլմ» կինոստուդիայի զարգացման հնարավորություններին և հեռանկարներին վերաբերող հարցեր:

Обсуждались инфраструктурные вопросы культурного и образовательного кластера «Академического городка» (видео)
Поддержи А1+!Под председательством премьер-министра Никола Пашиняна состоялось совещание, в ходе которого были обсуждены вопросы, связанные с инфраструктурой культурного и образовательного кластера “Академического городка”.
В совещании приняли участие члены попечительского совета фонда “Академический городок”, исполнительный директор компании gmp International GmbH Architects and Engineers Стефан Шютц (Stephan Schütz), а также руководители ответственных ведомств.
Стефан Шютц отметил, что кластеры спроектированы с возможностью последующего роста и расширения. По его словам, территория неровная, есть уклон и проблема с доступностью. “Мы должны обеспечить вход и доступ ко всем зданиям. У нас есть два разных кластера: образовательный и культурный, а также центральная зона, которая будет пешеходной и без движения транспорта. Мы постарались распределить здания таким образом, чтобы вокруг площадей были построены привлекательные территории. Окружающие дороги и зеленые насаждения ориентированы на центральные входы, здесь будут зеленые зоны, парки, вспомогательные объекты и основные сооружения. Люди должны чувствовать себя там комфортно, поэтому мы также должны привнести в «Академический городок» зеленые зоны и водные территории”, - отметил Стефан Шютц.
Ректор Национального университета архитектуры и строительства Армении Егиазар Варданян отметил, что за отчетный период в университете были произведены расчеты относительно необходимых для Академического городка коммунальных ресурсов. “То есть мы уже можем точно сказать, сколько потребуется воды, газа, электричества. Мы уже можем проводить работы в этом направлении”, - отметил он.
Ректор добавил, что разработано также предложение-концепция дорог, ведущих к Академическому городку, которое также было обсуждено с министерством территориального управления и инфраструктур и мэрией Еревана. В концепции представлен максимум всех возможностей. “Согласно концепции, доступ транспортных средств в Академический городок должен быть максимально ограничен, планируется, что поток транспорта из областей в Академический городок не должен проходить через Ереван, чтобы можно было избежать пробок”, - сказал он.
Министр территориального управления и инфраструктур Гнел Саносян отметил, что с точки зрения транспортной системы концепция базируется на двух принципах. “Во-первых, дополнительно не загружать Ереван, во-вторых, обеспечить как можно большее количество дорог в Академический городок. Мы разделяем идею кольцевой дороги, которая дает дополнительные возможности”, - сказал министр.
Премьер-министр Пашинян приветствовал идею кольцевого движения. “В прошлый раз мы договорились, что по нашей логике в Академический городок должны въезжать только транспортные средства, которые обеспечивают обслуживание структур, никакие другие машины не должны въезжать. Если мы откроем въезд туда, учитывая также нюансы нашей действительности, то там начнется бурное транспортное движение. Въезжать должны только доставляющие туда товары автомобили. Должна быть разработана специальная процедура”, - подчеркнул премьер-министр.
Затем были затронуты вопросы, связанные с организацией движения метро, железнодорожного и электрического транспорта к Академическому городку.
Премьер-министр Пашинян поручил ответственным лицам провести исследование и представить технико-экономическое обоснование, чтобы обеспечить более детальное и тщательное решение вопросов дорожной инфраструктуры.
Были также обсуждены вопросы, связанные с возможностями и перспективами развития прилегающей к “Академическому городку” киностудии “Айфильм”.