Ադրբեջանի կառավարության ռազմավարությունն ուղղված է տարածաշրջանում թշնամանքի խորացմանը. վարչապետը՝ ՄԹ խորհրդարանական պատվիրակությանը (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն ընդունել է Միացյալ Թագավորության խորհրդարանի Համայնքների պալատի անդամ սըր Ջոն Ուիթինգդեյլի գլխավորած պատվիրակությանը:
Վարչապետը ողջունել է ՄԹ խորհրդարանականների այցը Հայաստան և անդրադարձել Հայաստան-Ադրբեջան սահմանին ադրբեջանական էսկալացիային:
«Պրն․ Ուիթինգդեյլ, ողջունում եմ Ձեզ և Ձեր պատվիրակությանը մեր երկրում։ Ցավոք, Ձեր այցելությունը համընկավ նոր էսկալացիայի հետ Ադրբեջանի հետ սահմանում, Ադրբեջանը նախաձեռնեց նոր սադրանք, ինչի հետևանքով չորս հայ զինվոր է սպանվել։
Դժբախտաբար սա մի առանձին գործողություն չէ. մենք շարունակաբար տեսնում ենք ադրբեջանական սադրանքների շարք։ Ըստ մեր գնահատականի, դա Ադրբեջանի քաղաքականությունն է, ուղղված բոլոր հնարավոր միջոցներով Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության գործընթացը խաթարելուն։ Սրա մասին է վկայում նաև Ադրբեջանի պաշտոնական ներկայացուցիչների ագրեսիվ հռետորաբանությունը՝ համեմված Հայաստանի նկատմամբ բացահայտ տարածքային նկրտումներով։
Ակնհայտորեն, Ադրբեջանի կառավարության ռազմավարությունն ուղղված է մեր տարածաշրջանում թշնամանքի խորացմանը, ինչը շատ անհանգստացնող փաստ է։
Բայց չնայած այս բոլոր փաստերին, մեր կառավարությունը նվիրված է խաղաղության գործընթացին, քանի որ մեր համոզմունքն այն է, որ խաղաղության գործընթացը չունի այլընտրանք։ Իհարկե, մենք պետք է ամեն ինչ անենք խաղաղության գործընթացում հասնելու կոնկրետ արդյունքների, և մենք դա անում ենք։ Բայց դժբախտաբար, հնարավոր չէ դա անել առանց մյուս կողմի քաղաքական կամքի։ Եվ այսօրվա չորս զինվորի կյանք տարած միջադեպը ոչ միայն խաղաղության քաղաքական կամքի
բացակայության, այլև թշնամանքը խորացնելու և ռազմական էսկալացիա ծավալելու Ադրբեջանի մտադրությունների մասին է վկայում:
Սրա մասին են վկայում երեկ և այսօր տեղի ունեցած իրադարձությունները: Ադրբեջանական մամուլը երեկ երեկոյան տեղեկատվություն տարածեց, ըստ որի՝ այսօրվա միջադեպի հատվածում Հայաստանի դիրքապահը կրակ է բացել ադրբեջանական դիրքերի ուղղությամբ: Դրանից անմիջապես հետո Հայաստանի Ռազմական ոստիկանությունը հայտարարեց, որ այդ տեղեկությունների հիման վրա հետաքննություն է սկսվել, որովհետև ՀՀ ՊՆ կողմից կա շատ խիստ հրաման՝ չհրահրել որևէ էսկալացիա, չտրվել սադրանքների:
Եվ դա շատ հստակ ուղերձ էր Հայաստանի կողմից, և Ռազմական ոստիկանության մամուլի հաղորդագրության մեջ հստակ ասվում էր, որ եթե այդ փաստն ապացուցվի, դա կնշանակի հրամանի խախտում՝ դրանից բխող իրավական հետևանքներով։ Բայց չնայած դրան, այսօր վաղ առավոտյան Ադրբեջանը սկսեց տեղային, բայց ծավալուն հրաձգություն՝ ԱԹՍ-ների կիրառմամբ, և ինչպես նշեցի, դժբախտաբար չորս զինծառայող սպանվեցին։
Հարցը նույնիսկ երեկ երեկոյան ադրբեջանական լրատվամիջոցների հրամցրած միջադեպը չէ, որովհետև մենք շատ երկար ու բարդ սահման ունենք և եթե որևէ մեկն էսկալացիայի, խաղաղության գործընթացը վիժեցնելու պատրվակ է փնտրում, միշտ էլ կգտնի, թեկուզ լրատվամիջոցների հրապարակումների տեսքով: Ցավոք մենք շարունակաբար այս գործելակերպն ենք տեսնում Ադրբեջանի կողմից»,- նշել է վարչապետ Փաշինյանը:
Անդրադառնալով Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն կապերին՝ վարչապետը գոհունակությամբ է նշել, որ վերջին տարիներին առկա է նոր դինամիկա հարաբերություններում։ Նիկոլ Փաշինյանը հույս է հայտնել, որ այդ դինամիկան ոչ միայն կշարունակվի, այլ կբարձրանա հարաբերությունների նոր մակարդակի։
Սըր Ջոն Ուիթինգդեյլը ցավակցություն և զորակցություն է հայտնել Ադրբեջանի ռազմական գործողության հետևանքով զոհվածների ընտանիքներին և հայ ժողովրդին: Միաժամանակ, նա մտահոգություն է հայտնել ռազմական գործողությունների կապակցությամբ և ընդգծել խաղաղության ու կայունության ամրապնդմանն ուղղված քայլերի իրականացման անհրաժեշտությունը: Զրուցակիցները քննարկել են Հայաստան-Միացյալ Թագավորություն բազմակողմ համագործակցությանը, միջխորհրդարանական կապերի ամրապնդմանը վերաբերող մի շարք հարցեր:
Անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում իրականացվող ժողովրդավարական բարեփոխումներին, ՀՀ կառավարության կողմից կոռուպցիայի դեմ պայքարին ուղղված քայլերին, Կովկասում տեղի ունեցող գործընթացներին վերաբերող հարցերի:
ՄԹ խորհրդարանականներն անդրադարձել են նաև Լեռնային Ղարաբաղից բռնի տեղահանված ավելի քան 100 հազար անձանց հումանիտար խնդիրների լուծման ուղղությամբ ՀՀ կառավարության կարողություններին: Կարևորվել է նաև միջազգային հանրության կողմից աջակցությունը:

Стратегия правительства Азербайджана направлена ​​на углубление вражды в регионе: Пашинян британским парламентариям (видео)
Премьер-министр Никол Пашинян принял делегацию во главе с членом Палаты общин парламента Соединенного Королевства  Великобритании и Северной Ирландии сэром Джоном Уиттингдейлом.
Никол Пашинян приветствовал визит парламентариев Великобритании в Армению и коснулся азербайджанской эскалации на армяно-азербайджанской границе.
“Господин Уиттингдейл, приветствую Вас и Вашу делегацию в нашей стране. К сожалению, Ваш визит совпал с новой эскалацией на границе с Азербайджаном, Азербайджан инициировал новую провокацию, в результате которой погибли четверо армянских военнослужащих.
К сожалению, это не единичный случай: мы постоянно видим серию азербайджанских провокаций. По нашей оценке, это политика Азербайджана, направленная на срыв мирного процесса между Арменией и Азербайджаном всеми возможными способами. Об этом свидетельствует также агрессивная риторика официальных представителей Азербайджана, приправленная открытыми территориальными претензиями в отношении Армении.
Очевидно, что стратегия правительства Азербайджана направлена ​​на углубление враждебности в нашем регионе, что является очень тревожным фактом.
Однако, несмотря на все эти факты, наше правительство привержено мирному процессу, поскольку мы убеждены, что мирный процесс не имеет альтернативы. Конечно, мы должны сделать все для достижения конкретных результатов в мирном процессе, и мы делаем это. Но, к сожалению, невозможно добиться результата без политической воли другой стороны. И сегодняшний инцидент, унесший жизни четырех солдат, свидетельствует не только об отсутствии политической воли к достижению мира, но и о намерениях Азербайджана углублять вражду и военную эскалацию.
Об этом свидетельствуют произошедшие вчера и сегодня события. Вчера вечером азербайджанская пресса опубликовала информацию, согласно которой на участке, где произошел сегодняшний инцидент, военнослужащий с армянских позиций открыл огонь в направлении азербайджанских позиций. Сразу после этого Военная полиция Армении заявила, что на основании этой информации начато расследование, поскольку есть очень строгий приказ министерства обороны Армении не допускать никакой эскалации, не поддаваться на провокации.
И это был очень четкий сигнал со стороны Армении, и в пресс-релизе Военной полиции четко говорилось, что если этот факт будет доказан, это будет означать нарушение порядка со всеми вытекающими из этого правовыми последствиями. Но, несмотря на это, сегодня рано утром Азербайджан начал локальную, но масштабную перестрелку с применением БПЛА, и, как я уже сказал, к сожалению, четверо военнослужащих были убиты.
Вопрос даже не в инциденте, который представили вчера вечером азербайджанские СМИ, потому что у нас очень длинная и сложная граница, и если кто-то ищет предлог для эскалации, прекращения мирного процесса, то он всегда его найдет, хотя бы в виде публикаций в средствах массовой информации. К сожалению, мы постоянно видим подобную практику со стороны Азербайджана”, - сказал премьер-министр Пашинян.
Коснувшись отношений между Арменией и Великобританией, премьер-министр с удовлетворением отметил, что в последние годы в отношениях наметилась новая динамика. Никол Пашинян выразил надежду, что эта динамика не только сохранится, но и поднимется на новый уровень отношений.
Сэр Джон Уиттингдейл выразил соболезнования и поддержку семьям погибших в результате военных действий Азербайджана военнослужащих и армянскому народу. В то же время он выразил обеспокоенность военными действиями и подчеркнул необходимость реализации шагов, направленных на укрепление мира и стабильности.
Собеседники обсудили ряд вопросов, касающихся многостороннего сотрудничества Армения-Великобритания, укрепления межпарламентских связей.
Были затронуты осуществляемые в Армении демократические реформы, шаги правительства Армении по борьбе с коррупцией, а также вопросы, связанные с происходящими на Кавказе процессами.
Парламентарии Великобритании также коснулись возможностей правительства Республики Армения в решении гуманитарных проблем более 100 тысяч вынужденных переселенцев из Нагорного Карабаха. Также была подчеркнута важность поддержки со стороны международного сообщества.