Սա հրաշալի հիմք է Հայաստան-ԵՄ համագործակցության համար․ Կալյուրանդը շնորհավորել է Հայաստանին ՄՔԴ-ին միանալու առթիվ
Եվրոպական խորհրդարանում Հարավային Կովկասի հետ հարաբերությունների պատվիրակության ղեկավար Մարինա Կալյուրանդը շնորհավորել է Հայաստանին՝ Միջազգային քրեական դատարանին պաշտոնապես միանալու կապակցությամբ:
Պատգամավորն այս առիթով գրառում է կատարել X սոցիալական հարթակի իր էջում:
«Անկեղծ շնորհավորանքներս Հայաստանին՝ 2024 թվականի փետրվարի 1-ին Միջազգային քրեական դատարանին պաշտոնապես միանալու կապակցությամբ: Սա երկրի՝ օրենքի գերակայության նկատմամբ ունեցած հանձնառության հստակ նշան է և հրաշալի հիմք ԵՄ-Հայաստան համագործակցության համար»,- եզրափակել է նա:
Հայաստանի խորհրդարանը Հռոմի կանոնադրությունը վավերացրել էր 2023 թվականի հոկտեմբերի 3-ին։ Միջազգային քրեական դատարանը 2023 թվականի նոյեմբերին հայտնել էր, որ Հայաստանի համար Հռոմի ստատուտն ուժի մեջ կմտնի 2024 թվականի փետրվարի 1-ից։

Это прекрасная основа для сотрудничества Армения-ЕС: Кальюранд поздравила Армению с вступлением в МУС
Поддержи А1+!Глава делегации по связям с Южным Кавказом в Европейском парламенте Марина Кальюранд поздравила Армению с официальным вступлением в Международный уголовный суд.
Депутат по этому поводу сделала запись на своей странице в социальной сети X.
«Мои искренние поздравления Армении с официальным присоединением к Международному уголовному суду 1 февраля 2024 года. Это определенный признак приверженности страны верховенству закона и прекрасная основа для сотрудничества ЕС-Армения», - написала она.
Парламент Армении 3 октября 2023 года ратифицировал Римский статут. В ноябре 2023 года Международный уголовный суд объявил, что Римский статут для Армении вступит в силу 1 февраля 2024 года.