«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն անդրադարձել է Նախիջևանում տեղի ունեցող գործընթացներին
Աջակցիր «Ա1+»-ին«Գարդման-Շիրվան-Նախիջևան» համահայկական միությունն անդրադարձել է Նախիջևանում տեղի ունեցող գործընթացներին։
«Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ՝ անդրադարձում նշված է. «Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետությունը իր կարգավիճակով և աշխարհագրական դիրքով մշտապես մեծ կարևորություն է ունեցել ադրբեջանական իշխանական ընտրանու համար, հետևապես Նախիջևանի քաղաքատնտեսական առաջնորդության և փոխվասալության խնդիրը ներքաղաքական գլխավոր իրողություններից մեկն է։
27 տարի փաստացի Նախիջևանը ղեկավարել է Վասիֆ Թալիբովը, ով 2022 թ․ հեռացվեց Նախիջևանի Ինքնավար Հանրապետության Գերագույն մեջլիսի նախագահի պաշտոնից։ 27 տարիների ընթացքում Նախիջևանը փակ գոտի է եղել ոչ միայն արտաքին աշխարհի համար, այլև շարքային ադրբեջանցու՝ ծառայելով որպես բռնատիրության լավագույն փորձի ձևավորման յուրահատուկ լաբորատորիա: Նախիջևանը, որպես ֆեոդալական կալվածք, Իլհամ Ալիևը որոշեց այս անգամ դնել ուղղահայաց կառավարման տակ՝ անվտանգային կառույցների խիստ վերահսկողության ներքո, սակայն ոչ թե բացահայտ, այլ վասալական ստորակարգության սկզբունքի համաձայն՝ հիշյալ կառույցների հետ սերտորեն փոխկապակցված անձանց բաժնետիրության «թափանցիկ» օրինականության միջոցով։ Նման քաղաքատնտեսական «կենտրոնացման» միտումները կարծես համապատասխանում են Նախիջևանի ինքնավարության կարգավիճակը վերացնելու այն քաղաքական ձգտումներին, որոնք տարբեր խոսափողներով հնչում են Ադրբեջանում։
Նախիջևանի՝ ինքնավար հանրապետության կարգավիճակի տրամարդման խնդիրը օրգանապես կապված է 1921 թ․ Մոսկվայի ռուս-թուրքական, և Կարսի՝ թուրք-անդրկովկասյան պայմանագրերի և դրանց հիմքով ձեռք բերված քաղաքական կարգավորումների հետ։ Ուստի, Նախիջևանի կարգավիճակի լուծարումը կարող է համարվել վերոնշյալ պայմանագրերի միակողմանի խախտում։ Նման աշխարհաքաղաքական կարևորության խնդրի նկատմամբ ադրբեջանական ձգտումներին համապատասխան լեգիտիմություն հաղորդելու ճանապարհին իշխող վարչակազմը իրականացնում է ինչպես համապատասխան պատմույթի, այն է՝ հանրային պահանջի ձևավորման գործընթաց, այնպես էլ քաղաքատնտեսական կենտրոնացման, այսինքն՝ նախիջևանյան ավանդական կլանին կերակրատաշտից հեռացնելու և այդ կերակրատաշտի շահառուներին անմիջապես քաղաքական-ուժային կենտրոնին ուղղահայաց կերպով կապելու և ենթարկեցնելու բազմաբովանդակ քաղաքականություն։
Սա է ողջ ճշմարտությունը այն գործընթացների մասին, որոնք ընթանում են հայաթափված, էթնոցիդի ենթարկված և մեկ դար առաջ ընթացիկ քաղաքական նպատակահարմարությամբ, սակայն անարդարացիորեն Ադրբեջանի վերահսկողության տակ դրված հայկական Նախիջևանի շուրջ»։

Всеармянский союз “Гардман-Ширван-Нахиджеван” коснулся происходящих в Нахиджеване процессов
“Нахичеванская Автономная Республика своим статусом и географическим положением всегда имела большое значение для правящей элиты Азербайджана, поэтому проблема политико-экономического лидерства и вице-вассальства Нахиджевана (армянская традиция написания Нахичевани - ред.) является одной из основных внутриполитических реалий.
27 лет Нахиджеваном фактически управлял Васиф Талыбов, который в 2022 г. был отстранен от должности председателя меджлиса Нахичеванской Автономной Республики. В течение 27 лет Нахиджеван был закрытой зоной не только для внешнего мира, но и для простых азербайджанцев, служа уникальной лабораторией формирования лучших традиций диктатуры.
На этот раз Ильхам Алиев решил поставить Нахиджеван в качестве феодального поместья под вертикаль управления, под жесткий контроль силовых структур, но не открыто, а по принципу вассального подчинения, через «прозрачную» легитимность долевого владения лиц, тесно связанных с указанными структурами. Подобные тенденции политической и экономической «централизации», похоже, соответствуют политическим стремлениям к отмене статуса автономии Нахиджевана, которые звучат в Азербайджане на разных уровнях.
Вопрос предоставления Нахиджевану статуса автономной республики органически связан с подписанным в Москве русско-турецким договором 1921 года и подписанным в Карсе турецко-закавказским договором и достигнутыми на их основе политическими урегулированиями. Поэтому уничтожение статуса Нахиджевана можно считать односторонним нарушением вышеуказанных соглашений. Чтобы придать легитимность устремлениям Азербайджана в столь геополитически важном вопросе, правящая администрация реализует как процесс создания соответствующего нарратива, то есть общественного запроса, так и политико-экономической централизации, то есть отстранение традиционного нахиджеванского клана от кормушка, а бенефициары этой кормушки прямо привязываются к полическо-силовому центру и подчиняются ему.
Вот вся правда о процессах, происходящих вокруг армянского Нахиджевана, подвергшегося этноциду и деармянизации, перешедшей сто лет назад из-за текущей политической целесообразности, но несправедливо под контроль Азербайджана».