Մոլդովան կչեղարկի ԱՊՀ-ի հետ «անարժեք» պայմանագրերը
Մոլդովայի կողմից ԱՊՀ-ի հետ ստորագրված շուրջ 120 համաձայնագրերը արժեք չունեն հանրապետության քաղաքացիների համար, հետևաբար ընթացակարգեր են սկսվել 79 համաձայնագրերի դադարեցման համար։ Ինչպես տեղեկացնում է «Արմենպրես»-ը՝ վկայակոչելով «ՌԻԱ Նովոստի»-ն, այդ մասին հայտարարել է կառավարության մամուլի ծառայության ղեկավար Դանիել Վոդեն։
Ավելի վաղ Մոլդովայի կառավարությունը հաստատել էր ԱՊՀ-ի հետ պաշտպանության, էներգետիկայի և առողջապահության ոլորտներում ութ համաձայնագրերի չեղարկումը։
Վոդեն նշել է, որ մոլդովական կողմն ավարտել է ԱՊՀ-ի հետ 55 համաձայնագրերը չեղյալ հայտարարելու ընթացակարգը, իսկ Համագործակցության գործադիր քարտուղարությունը հաստատել է 36 համաձայնագրերի իրավական գործողության դադարեցումը։
Վոդեն նաև ընդգծել է, որ ընդհանուր առմամբ՝ Մոլդովան Համագործակցության շրջանակներում ստորագրել է 282 տարբեր համաձայնագրեր։ Նա հավելել է, որ այդ փաստաթղթերից յուրաքանչյուրը վերլուծվում է երկրի քաղաքացիների և հաստատությունների համար օգտակար լինելու տեսանկյունից։
2022 թվականից Մոլդովայի իշխանությունները խոսում են ԱՊՀ-ի հետ մի շարք համաձայնագրերը չեղյալ հայտարարելու անհրաժեշտության մասին։ Նախարարությունները մտադիր են վերլուծել ԱՊՀ-ի հետ բոլոր համաձայնագրերը և չեղարկել նրանք, որոնք դարձել են «անարդյունավետ»՝ հուսալով դրանք փոխարինել Համագործակցության անդամ երկրների հետ երկկողմ համաձայնագրերով:

Молдова расторгнет "не представляющие ценность" соглашения с СНГ
Поддержи А1+!Около 120 подписанных Молдовой соглашений с СНГ не представляют ценности для граждан республики, начаты процедуры по расторжении 79 договоров. Как передает Арменпресс со ссылкой на РИА новости, об этом заявил в среду глава пресс-службы правительства Даниел Водэ.
Ранее в среду правительство Молдовы одобрило денонсацию восьми соглашений с СНГ из областей обороны, энергетики и здравоохранения.
"Эти соглашения устарели и не отвечают текущим реалиям, потому что политика нашей страны не резонирует с целями, которые установили страны, подписавшие эти соглашения. Всего же власти Молдовы определили свыше 119 договоров, подписанных в рамках СНГ, которые не представляют ценности для граждан республики, на данный момент начаты законные процедуры о расторжении 79 из этих документов", - заявил Водэ на брифинге после заседания правительства.
Он отметил, что молдавской стороной завершена процедура денонсации 55 соглашений с СНГ, исполнительный секретариат Содружества подтвердил прекращение правового действия 36 договоров.
Также Водэ подчеркнул, что всего Молдова подписала 282 различных соглашений в рамках Содружества. Он отметил, что каждый из этих документов анализируется с точки зрения пользы для граждан и учреждений страны.
Власти Молдовы с 2022 года заговорили о необходимости денонсации ряда соглашений с СНГ. Министерства намерены проанализировать все соглашения с СНГ и денонсировать те, что стали "неэффективными", рассчитывая заменить их двусторонними договорами со странами, входящими в Содружество.