Իրաքը հետ է կանչել Թեհրանում իր դեսպանին՝ Իրաքյան Քուրդիստանում Իրանի հարվածներից հետո
Իրաքի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհրդակցությունների համար հետ է կանչել Թեհրանում իր դեսպանին՝ երկրում մի քանի օբյեկտների վրա Իրանի հրթիռային հարձակումներից հետո։ Ինչպես «Արմենպրես»-ը տեղեկանում է «ՌԻԱ Նովոստի» գործակալությունից, այս մասին հայտնել է Իրաքի արտաքին գործերի նախարարությունը։
«Այսօր՝ երեքշաբթի, Իրաքի արտաքին գործերի նախարարությունը խորհրդակցությունների համար հետ է կանչել Թեհրանում Իրաքի Հանրապետության դեսպան Նասիր Աբդուլ Մոհսենին՝ Էրբիլի վրա իրանական վերջին հարձակումներից հետո, որոնք հանգեցրել են մի քանի զոհերի և վիրավորների», - ասվում է հայտարարության մեջ։
Բացի այդ, ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը, Իրաքի արտաքին գործերի նախարարությունը կանչել է Բաղդադում Իրանի գործերի ժամանակավոր հավատարմատար Աբու ալ Ֆադլ Ազիզիին և նրան բողոքի նոտա է հանձնել քրդական ինքնավար տարածաշրջանի տարածքի վրա իրականացված հարձակման առնչությամբ։
Նշվում է, որ փաստաթուղթը դատապարտում է «Էրբիլի մի քանի շրջանների վրա հարձակումը, որը հանգեցրել է զոհերի խաղաղ բնակչության շրջանում և վնաս հասցրել պետական ​​և մասնավոր սեփականությանը»: Իրաքի ԱԳՆ-ում ընդգծել են, որ «այդ հարձակումը Իրաքի Հանրապետության ինքնիշխանության աղաղակող խախտում է և կտրականապես հակասում է բարիդրացիության սկզբունքներին»:
Էրբիլի իշխանությունները հաղորդել են, որ ԻՀՊԿ-ի հարձակումների հետևանքով 4 մարդ զոհվել է, 6-ը՝ վիրավորվել։
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր «Արմենպրես»-ը, Իրանի Իսլամական հեղափոխության պահապանների կորպուսը հաղորդել է, որ բալիստիկ հրթիռներով հարված է հասցրել Իրաքյան Քուրդիստանում Իսրայելի հետախուզության՝ «Մոսադ»-ի շտաբին՝ դա բացատրելով տարածաշրջանում հակաահաբեկչական խմբերի և ցանցերի դեմ գործողություններով։ Մինչ այդ ԻՀՊԿ-ն հայտնել էր, որ հրթիռային հարվածներ է հասցրել «լրտեսական մի շարք կենտրոնների և հակաիրանական ահաբեկչական խմբերի հավաքատեղիների տարածաշրջանի տարբեր մասերում, այդ թվում՝ Սիրիայում»։

Ирак отозвал своего посла в Тегеране для консультаций после ударов Ирана по Иракскому Курдистану
Министерство иностранных дел Ирака отозвало своего посла в Тегеране для консультаций после ракетных обстрелов Ираном нескольких объектов в стране. Как передает «Арменпресс», со ссылкой на РИА Новости, об этом сообщило Министерство иностранных дел Ирака.
«Сегодня, во вторник, Министерство иностранных дел Ирака отозвало посла Республики Ирак в Тегеране Насира Абдул Мохсена с целью консультаций на фоне недавних иранских атак на Эрбиль, которые привели к гибели нескольких человек, а также ранениям», - говорится в сообщении.
ТАСС сообщил, что Министерство иностранных дел Ирака вызвало временного поверенного в делах Ирана в Багдаде Абу аль-Фадла Азизи и вручило ему ноту протеста в связи с нападением на территорию курдского автономного региона.
Отмечается, что в документе содержится «резкое осуждение нападения на несколько районов Эрбиля, которое привело к жертвам среди гражданского населения и нанесло ущерб государственной и частной собственности».
Власти Эрбиля сообщили, что в результате атак КСИР погибли 4 человека, 6 получили ранения.
Как ранее передал «Арменпресс», Корпус стражей исламской революции Ирана сообщил, что нанес удар баллистическими ракетами по штаб-квартире израильской разведки «Мосад» в Иракском Курдистане, объяснив это действиями против антитеррористических групп и сетей в регионе. До этого КСИР заявлял, что нанес ракетные удары по «ряду шпионских центров и местам сбора антииранских террористических групп в различных частях региона, включая Сирию».