Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն (տեսանյութ)
Վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանն այցելել է Պաշտպանության նախարարություն՝ գերատեսչության 2023թ. գործունեության հաշվետվությունը քննարկելու նպատակով:
Պաշտպանության նախարար Սուրեն Պապիկյանը և նախարարի տեղակալները ներկայացրել են իրենց համակարգման ոլորտներում իրականացված աշխատանքները, առաջնահերթություններն ու գերակայությունները՝ անդրադառնալով նաև գերատեսչության կողմից իրականացված բարեփոխումներին և ձեռնարկված քայլերին։
Մասնավորապես՝ անդրադարձ է կատարվել ինժեներական և ամրաշինական կառույցների կահավորման, զորանոցաշինության, նորագույն սպառազինության և ռազմական տեխնիկայի համալրման, զորքերի մարտունակության և կարգապահության ամրապնդման, զինանձնակազմի մարտական պատրաստության որակի բարձրացման ուղղությամբ իրականացված աշխատանքներին։
Ներկայացվել են կառավարության որոշմամբ ներդրված ծրագրերի իրականացման ուղղությամբ ձեռնարկված քայլերը։ Այս համատեքստում, հանգամանալից անդրադարձ է կատարվել տարեսկզբին մեկնարկած զինծառայողների ատեստավորման գործընթացին, «Պաշտպան հայրենյաց» ծրագրի շահառուների վիճակագրական տվյալներին, 18-27 տարեկան իգական սեռի ներկայացուցիչների կամավոր հիմունքներով պարտադիր ժամկետային ծառայության շրջանակում կատարված աշխատանքներին, հատուկ նշանակության նոր ստորաբաժանումների կազմավորման և համալրման գործընթացին, հաշվետու ժամանակահատվածում իրականացված սոցիալական, ռազմակրթական, միջազգային ռազմական համագործակցության ծրագրերին, առաջիկա անելիքներին և պաշտպանական բնագավառին առնչվող մի շարք այլ թեմաների:
Անդրադարձ է կատարվել Զինված ուժերում առկա խնդիրներին, ոչ կանոնադրական հարաբերությունների կանխարգելման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքներին: Այս համատեքստում վարչապետը պատասխանատուներին տվել է կոնկրետ
հանձնարարականներ և ընդգծել կարգապահության բարձրացմանն ուղղված միջոցառումների շարունակական ու հետևողական իրականացման անհրաժեշտությունը:

Никол Пашинян посетил Министерство обороны (видео)
Поддержи А1+!Премьер-министр Никол Пашинян посетил Министерство обороны для обсуждения отчета о деятельности ведомства в 2023 году.
Министр обороны Сурен Папикян и заместители министра представили осуществленные работы и приоритеты, а также коснулись проведенных ведомством реформ и предпринятых шагов.
В частности, были затронуты работы по оснащению инженерных и фортификационных сооружений, строительству казарм, оснащению новейшим вооружением и военной техникой, укреплению боеспособности и дисциплины войск, повышению качества боевой подготовки воинского состава.
Были представлены шаги по реализации проектов в рамках решения правительства. В этом контексте подробно были затронуты стартовавший в начале года процесс аттестации военнослужащих, статистические данные бенефициаров программы “Защитник Отечества”, работы в рамках добровольной срочной службы женщин от 18 до 27 лет, процесс формирования и комплектования новых подразделений специального назначения, осуществленные за отчетный период социальные, военно-образовательные программы, программы международного военного сотрудничества, предстоящие задачи и ряд других тем, связанных со сферой обороны.
Также были затронуты существующие в Вооружённых силах проблемы и работа по предотвращению неуставных отношений. В этом контексте премьер-министр дал ответственным лицам конкретные поручения и подчеркнул необходимость непрерывной и последовательной реализации мероприятий по повышению дисциплины.